Czytaj ten artykuł w:

Praktyczne porady, jak indukować ruję u loszek i loch

Czas ekspozycji na knura, jego czas trwania i częstotliwość, właściwa proporcja knur:lochy, metody ekspozycji, hormony, ...

poniedziałek 5 listopad 2018 (9 miesięcy 16 dni temu)
1 polubienia

Wiek okresu dojrzewania w loszek remontowych i czas od odsadzenia do rui u loch jest związany z produkcyjnością dotyczącą miotów i retencją w stadzie hodowlanym. Indukcja jest procedurą stosowaną do polepszenia parametrów rui przez dni, tygodnie, a nawet miesiące. U loszek ekspozycja na knura może przyspieszyć dojrzewanie mózgu, aby pomóc w rozpoczęciu rozmnażania w docelowym wieku, masie ciała i dojrzałości. Kontakt z knurem przez 15 minut każdego dnia, zaczynając na 3-4 tygodnie przed przewidywanym postępem dojrzewania, polepsza ruję w partiach loszek.

Wykrywanie rui za pomocą knura Meishan na smyczy

Wykrywanie rui za pomocą knura Meishan na smyczy

Ekspozycja zbyt wcześnie nie sprzyja osiągnięciu dobrej synchronizacji, a zbyt późne rozpoczęcie nie zapobiegnie opóźnionemu dojrzewaniu lub rozmnażania starszych i cięższych loszek. Optymalne reakcje indukcji można uzyskać stosując fizyczny kontakt knura raz dziennie z kojcem loszek. Właściwa proporcja knur: loszki (≤1: 15) jest ważna, a jeśli stosunek ten wzrasta, należy przedłużyć czas codziennej ekspozycji lub zwiększyć liczbę knurów. Ekspozycja fizyczna przy użyciu knura "szukarka"/ poddanego wazektomii zapewnia pełny zakres bodźców. Kontrola knurów o wysokim libido za pomocą paneli, smyczy lub urządzeń mechanicznych jest ważna, aby uniknąć stresu i urazów kończyn u loszek.

Kontakt przez płot knura wykazującego zainteresowanie loszkami

Kontakt przez płot knura wykazującego zainteresowanie loszkami

Knury krzyżówki Meishan są popularne, ponieważ są mniejsze, bardziej posłuszne, ale wciąż wykazują wysoki poziom libido. Kontakt z knurem przez płot kojca jest również skuteczny przy ekspozycji loszek. Raz, dwa razy lub ciągła codzienna ekspozycja na może z każdym postępem dojrzewania, z lepszymi reakcjami wynikającymi z częstszego kontaktu. Aby ekspozycja przez płot była skuteczna, wszystkie loszki w kojcu muszą mieć przestrzeń do bliskiej interakcji, aby widzieć, wąchać i słyszeć knura przy ogrodzeniu. Odpowiednio zaprojektowane obszary ekspozycji knura mogą zoptymalizować ekspozycję przez płot, z użyciem wielu knurów i kojców. Lochy odpowiadają również na indukcję po odsadzeniu lub w późnej laktacji, jeśli odsadzenie zostanie przedłużone ponad 3 tygodnie. Dzienna ekspozycja przez płot przez 1 do 2 minut dla macior odsadzonych w kojcach pojedynczych zwiększa odsetek w rui w dniach od 4 do 6 i poprawia ruję u macior pierworódek, a także pomaga w okresach sezonowej niepłodności.

Iniekcja hormonalna u loszek jeszcze niedojrzałych i u macior, w postaci kombinacji eCG i hCG, indukuje szybki wzrost pęcherzyka i rui w 4 do 5 dni. U loszek iniekcja może być również skuteczna na kilka tygodni przed osiągnięciem dojrzałości płciowej lub u tych, którym nie udało się zareagować na 3-4 tygodnie ekspozycji na knura. Iniekcje u macior podczas odsadzania jest czasami stosowane w celu zminimalizowania ryzyka opóźnionej rui. Optymalne reakcje na podawanie hormonów zależą od tego, czy zwierzę otrzyma pełną dawkę we właściwym miejscu i iniekcja będzie wykonana na właściwej głębokości, oraz czy nie wystąpi wyciek wstrzykniętej substancji z miejsca iniekcji.

Loszka w rui wykazująca odruch tolerancji

Loszka w rui wykazująca odruch tolerancji

Wykrywanie rui charakteryzuje się odruchem tolerancji u loszki lub lochy, najczęściej w obecności knura i z zastosowaniem lub bez stosowania naciśnięcia grzbietu. Gdy pęcherzyki jajnikowe dojrzewają i uwalniają estrogen, dociera on do mózgu i umożliwia behawioralną ekspresję rui. Intensywność i czas, jaki zajmuje samicy taka postawa gdy dochodzi do interakcji z knurem, zależy od stadium rui. Najszybszy i najsilniejszy odruch występuje w połowie rui, w porównaniu do tuż po rozpoczęciu lub przed końcem rui. Aby wykryć ruję u loszek po przejściu do nowego obiektu, to zanim zaczniemy sprawdzać odruchy rujowe, należy dać im więcej czasu na zapoznanie się z otoczeniem.

Technik sprawdzający dla ruję u lochy po odsadzeniu

Technik sprawdzający dla ruję u lochy po odsadzeniu

Podczas sprawdzania rui u macior w kojcach indywidualnych, czasami starsze lochy i pewne linie genetyczne mogą nie wykazywać oczywistych pozytywnych lub negatywnych reakcji na test knura i nacisk na grzbiet. W takim przypadku można pocierać grzbiet i boki, zwracać uwagę na brak wokalizacji, nieruchomej pozycji głowy i odruchu podstawy ucha. Może to pomóc w prawidłowej identyfikacji rui. Konsekwentne wykrywanie w ustalonych odstępach czasu i stosowanie tych samych procedur każdego dnia jest ważne dla dokładności, zwłaszcza dla loszek z krótkimi okresami rui trwającymi od 1 do 2 dni. U odsadzonych macior, ruja jest dłuższa, ale dokładne wykrycie początku i końca rui może być wykorzystane do strategicznego pomiaru czasu pierwszego krycia, a także zapobiec późnemu unasiennieniu po zakończeniu rui.

Artykuły

Postępy w sztucznej inseminacji loszek07-sty-2019 7 miesięcy 14 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags