Czytaj ten artykuł w:

Przygotowanie loszek: produkcja

Rozmawialiśmy o wadze i wieku w momencie krycia, adaptacji, sposobie wykrywania rui i inseminacji, wygodzie lub niedogodnościach segregowania loszek.

W poprzednim artykule rozmawialiśmy z lekarzami weterynarii Lluísem Ferrerem i Joan Aparicio o znaczeniu aklimatyzacji zdrowotnej dla przyszłych zwierząt hodowlanych. W tym artykule skupiamy się na aspektach produkcyjnych zarządzania loszkami.

Wiek i waga przy pierwszym kryciu

Wiek i / lub waga w pierwszym kryciu jest parametrem, który jest zawsze przedmiotem dyskusji i ma wielkie znaczenie dla późniejszej produkcyjności zwierząt. Pytamy o to naszych ekspertów:

Aparicio twierdzi, że do pewnego stopnia stosuje się do zaleceń różnych firm genetycznych, ale z zasady zaleca, aby wykonać pierwsze krycie w wieku około 32 tygodni i o wadze 140-150 kg. Dla niego ważnym celem jest osiągnięcie pierwszego porodu w wieku 50 tygodni.

Dla Ferrera jest to krystalicznie jasne: "dla mnie najważniejszym parametrem jest waga, mój cel to 130-140 kg, należy unikać zwierząt, które są zbyt ciężkie i zbyt grube. Większość linii genetycznych, z którymi pracujemy, jest bardzo wydajna w przeliczeniu na żywność, znacznie łatwiej jest zwiększyć ich wagę niż zmniejszyć wagę. " Ferrer woli kryć zwierzęta, które są trochę poniżej ich idealnej wagi, ponieważ w nadrobią zaległości w pierwszej połowie ciąży.

W tym celu Ferrer uważa kontrolę żywienia w fazie odchowu loszek za kluczowy czynnik. W szczególności kontrola spożycia od 110-120 kg wagi. "Kiedy zwierzęta spożywają więcej niż 3 kg paszy dziennie, zaczynamy ograniczać ich karmę."

Kontrola rui przed kryciem

Aparicio przywiązuje dużą wagę do uprzedniej kontroli krycia.

Okres aklimatyzacji dzieli się na 2 etapy: pierwsze 4 tygodnie izolacji i cztery kolejne tygodnie aklimatyzacji infekcji. Mówi: "w fazie izolacji chcę kontroli wizualnej rui. Znajomość dnia, w którym zaczyna się ruja, nie jest tak ważna, ale chcemy wiedzieć, u których zwierząt jest już cykl, a u których nie. w fazie infekcji musimy już kontrolować ruję knurem. "

Fot. 1. Kontrola rui podczas okresu aklimatyzacji jest jednym z kluczowych aspektów zarządzania gospodarstwem.

Fot. 1. Kontrola rui podczas okresu aklimatyzacji jest jednym z kluczowych aspektów zarządzania gospodarstwem.

Aparicio mówi, że w większości gospodarstw używają systemu 3 kolorów do kontroli rui. Każdego tygodnia zwierzęta mające ruję są oznaczone innym kolorem: czerwonym, zielonym lub niebieskim. Te trzy kolory ulegają rotacji, tak że kończymy z kryciem i rują danej grupy w bardzo łatwy i wizualny sposób. Lubi fakt, że loszki w rui są już oznaczane w ten sam sposób w budynku aklimatyzacji. Dlatego bardzo praktyczne jest zaplanowanie wprowadzenia loszki do tygodniowych partii krycia.

Ferrer preferuje kontrolę rui od pierwszego dnia kwarantanny. Jeśli zrobi się to poprawnie, loszka musi mieć co najmniej dwie kontrolowane ruje przed jej oddaniem. "Dla mnie jest to informacja, która wskazuje na jakość pracy wykonanej podczas aklimatyzacji."

Aklimatyzacja do blokad

Powszechnym zaleceniem ze strony wszystkich firm genetycznych dla sprzyjania dobrej owulacji, jest unikanie ograniczeń paszy dla lochy na 10-15 dni przed kryciem. Jest to niezgodne z umieszczeniem loszki w blokadzie po raz pierwszy, zaledwie kilka dni przed jej kryciem.

Fot. 2. Jeśli loszki będą kryte i spędzą pierwsze tygodnie ciąży w blokadach, muszą się do nich przyzwyczaić, aby uniknąć zakłócania flushingu i dobrej owulacji. Zdjęcie pokazuje również praktykę znakowania zwierząt w rui, które będą kryte w innym czasie.

Fot. 2. Jeśli loszki będą kryte i spędzą pierwsze tygodnie ciąży w blokadach, muszą się do nich przyzwyczaić, aby uniknąć zakłócania flushingu i dobrej owulacji. Zdjęcie pokazuje również praktykę znakowania zwierząt w rui, które będą kryte w innym czasie.

Tak więc, jeśli loszki będą kryte w blokadach, ważną częścią tego procesu aklimatyzacji jest wcześniejsza aklimatyzacja do blokad.

Aparicio ostrzega: "Jedną z wad wszystkich gospodarstw jest brak przestrzeni, ponieważ trudno jest umieścić wszystkie loszki w blokadach co najmniej na 15 dni przed kryciem. Dlatego najlepszym sposobem postępowania jest umieszczenie loszek w blokadach już podczas drugiej części protokołu wprowadzającego, w pomieszczeniu do aklimatyzacji. W ten sposób loszki przyzwyczajają się do blokad podczas aklimatyzacji zdrowotnej, poprzez szczepienia itp.

Ferrer przypomina sobie, że oprócz aklimatyzacji do blokad, w gospodarstwach, w których grupy ciążowe mają elektroniczne stacje żywienia, loszki muszą zostać przeszkolone do korzystania z nich przed kryciem. Twierdzi, że w oparciu o własne doświadczenie potrzebne są 4 tygodnie.

Flushing (zwiększenie podaży paszy)

Praktykowanie flushingu, zwiększenie spożycia energii przed pierwszym kryciem, jest praktyką, która ma na celu poprawę owulacji i przetrwania embrionu.

Ferrer podkreśla, że przy wielu okazjach aklimatyzacja do blokad jest zbyt krótka, co sprawia, że loszki nie mogą znacznie zwiększyć spożycia paszy na 10-15 dni przed kryciem. Alternatywnie, zaleca stosowanie 75-100 gramów cukru lub dekstrozy na kilka dni przed spodziewanym początkiem rui.

Wykrywanie rui przy pierwszym kryciu

Obaj lekarze weterynarii zgadzają się co do tego: dla loszek zalecają wykrywanie rui i inseminację co 12 godzin. Zapłodnienie doszyjkowe bardzo dobrze stymuluje loszki i zawsze z dzika z przodu. Ferrer wskazuje praktyczny szczegół, który nie wydaje się być mniej istotny: w wielu gospodarstwach wykrywanie rui u loszek odbywa się po sprawdzeniu loch. Jeśli knur szukarek do loch i loszek jest ten sam, zwykle jest już zmęczony i słabo stymuluje podczas przebywania z loszkami.

Segregacja loszek

Zapytaliśmy dwóch ekspertów o opinię na temat praktyki trzymania loszek oddzielonych od loch wieloródek, w różnych budynkach lub w różnych sekcjach. Jest to praktyka przeprowadzana w niektórych gospodarstwach ze względów produkcyjnych i zdrowotnych.

Aparicio mówi, że nie robi segregacji loszek. "Chciałabym umieścić loszkę w grupie krycia prosto po jej pierwszym kryciu. Poza tym, z punktu widzenia zdrowia, nie widzę żadnych korzyści. Wolałbym, żeby loszki stopniowo dostosowywało się do reszty loch przez cały okres ciąży ".

Ferrer zgadza się, że w jego doświadczeniu segregacja czasami prowadzi do problemów w drugiej ciąży, ponieważ segregowane loszki nie przystosowały się do gospodarstwa podczas pierwszej ciąży. Zaleca jednak, aby loszki i wieloródki były rozdzielane podczas krycia i pierwszego miesiąca ciąży. Biorąc pod uwagę, że zastosowane techniki sztucznego krycia są różne - inseminacja szyjkowa dla loszek i inseminacja zaszyjkowa dla macior - ułatwia to zarządzanie i, co najważniejsze, pozwala uniknąć obecności przestraszonych lub zastraszonych loszek, ponieważ są one umieszczane obok większych zwierząt.

Podsumowując, istnieje wiele kluczowych punktów w przygotowaniu loszek przed ich pierwszym kryciem. Dobry początek pracy z tą grupą zwierząt, która reprezentuje przyszłość farmy, zależy od tego, jak dobrze i konsekwentnie wdrażamy wiele szczegółów, które mają związek ze zdrowiem, żywieniem i zarządzaniem.

pokrewne artykuły

Artykuły

Nadzór nad porodami (II)23-lip-2018 10 miesięcy 28 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags