Czytaj ten artykuł w:

Przypadki problemów w rozrodzie związanych z kryciem: samo życie

Zarządzanie martwym nasieniem, analiza danych, szczepienia, ... oto kilka przykładów, którymi zajmiemy się analizie 6 przypadków.

piątek 22 marzec 2019 (5 miesięcy 2 dni temu)
polubienia

Przyczyny, które mogą prowadzić do niepowodzeń reprodukcyjnych w gospodarstwie są liczne i zróżnicowane, a czasami przyczyna może być tak trywialna, że pozostaje niezauważona. W tym artykule omówimy niektóre przypadki, gdzie początkowe podejrzenia były całkowicie chybione.

PRZYPADEK 1
Problem: Płodność dramatycznie spadła w ostatnich tygodniach, ledwo osiągając 30%.

Pierwsze podejrzenia: Chociaż dawki nasienia dostarczone przez stację unasieniania AI są sprawdzane pod mikroskopem hodowlanym i były prawidłowe, jasne jest, że coś dzieje się w okresie okołozapłodnieniowym, ponieważ w gospodarstwie nie ma żadnych objawów i wszystkie powroty rui są regularne.

Podjęte kroki i diagnoza: Podczas wizyty w gospodarstwie stwierdziliśmy, że dawki zostały wstępnie podgrzane w kąpieli wodnej. Kiedy dotykałem wody palcem, aby sprawdzić, czy jest za gorąco, poczułem mrowienie (nie nosiłem butów, tylko skarpetki). Łaźnia wodna miała przebicie prądu, które było ledwo wykrywalne. Pod mikroskopem hodowlanym stwierdziliśmy, że ruchliwość była prawidłowa przed podgrzaniem dawki nasienia, ale po poddaniu kąpieli wodnej plemniki stały się unieruchomione, proste i nie aglutynowały.

Wnioski: Wstępne podgrzanie dawek przed inseminacją stanowi ryzyko. Nie tylko ze względu na możliwość przekroczenia odpowiedniej temperatury, ale też dlatego, że woda może przenosić zanieczyszczenia, lub może porażać plemniki, jak w tym przypadku.

PRZYPADEK 2
Problem: Maciory, które zostały zapłodnione w środę, nie zaszły w ciążę, ale lochy zapłodnione w poniedziałek i wtorek tą samą partią dawek nasienia, zaszły w ciążę.

Pierwsze podejrzenia: Z jakiegoś powodu żywotność dawki nasienia została zmniejszona bez zauważenia tego przez personel gospodarstwa.

Podjęte kroki i diagnoza:

  • We wtorek na farmie nastąpiła przerwa w dostawie prądu, ale ponieważ był to dzień wolny od pracy, nikt tego nie zauważył.
  • Termometr min / max umieszczony w urządzeniu do przechowywania nasienia pokazał problem, ale nikt nie patrzył na niego.
  • Gospodarstwo miało mikroskop, ale nie był używany.
  • Nowe dawki nasienia otrzymano w środę, ale pracownicy farmy zdecydowali się najpierw użyć dawek starszych.

Wnioski: Musimy prowadzić rejestry, które zmuszają nas do weryfikacji punktów kontrolnych, które wykryją te problemy. I musimy wyrzucić stare dawki, kiedy otrzymamy świeże.

Zapis temperatury w jednostce do przechowywania nasienia jest ważny, ale musisz go sprawdzać codziennie przed inseminacją.

Zapis temperatury w jednostce do przechowywania nasienia jest ważny, ale musisz go sprawdzać codziennie przed inseminacją.

PRZYPADEK 3


Problem: Loszki, które zostały zapłodnione martwym nasieniem, wykazywały zapalenie macicy 18 dni później i wróciły do rui po 22 dniach.

Pierwsze podejrzenia: Do gospodarstwa dostarczono zanieczyszczone, martwe nasienie.

Podjęte kroki i diagnoza: Farma zamawia dawki martwego nasienia raz w tygodniu. Jeśli nie zostanie użyte w ciągu 7 dni, martwe nasienie zostanie zamrożone do późniejszego użycia. Martwe nasienie jest podgrzane, a nadwyżka jest ponownie zamrażana. Personel farmy uważa, że nie może to zaszkodzić. Przecież nasienie jest już martwe !! Ponadto ferma AI nie sprawuje żadnej kontroli nad zanieczyszczeniem dawek martwego nasienia.

Wnioski: Jeśli używamy martwego nasienia (lub jakiegoś substytutu), powinno to być traktowane jako normalna dawka, zarówno na farmie loch, jak i na fermie AI. Martwe nasienie może być zanieczyszczone, tak jak świeże nasienie, a jego trwałość musi być ustalona i przestrzegana, aby uniknąć problemów z zanieczyszczeniem.

Obecność wypływu 2-3 tygodnie po kryciu może sugerować problemy z inseminacją.

Obecność wypływu 2-3 tygodnie po kryciu może sugerować problemy z inseminacją.

PRZYPADEK 4
Problem: Dawki dziadków (GP), które są dostarczane przez fermę AI „A”, które są bardziej skoncentrowane, zapewniają bardzo dobre wyniki płodności, ale dawki ojca, przygotowane w niższym stężeniu, dają bardzo nieregularne wyniki.

Pierwsze podejrzenia: Dawki o wyższym stężeniu zapewniają lepsze wyniki.

Podjęte kroki i diagnoza:

Dawki GP (A) są przyjmowane w poniedziałek, a wszystkie lochy GP są inseminowane między poniedziałkiem a wtorkiem, ponieważ są zsynchronizowane. Ojcowskie dawki nasienia (B) są przyjmowane w poniedziałek i czwartek, a prawie wszystkie lochy w gospodarstwie wchodzą w ruję we wtorek i środę (jest lato), więc skuteczna dawka to głównie dawka stosowana w środę (która ma już 3 dni). Dodatkowo, dawki ojcowskie (B) są dostarczane przez kuriera (a jest to lato!), A dawki GP (A) dostarczane są pojazdem chłodniczym.

Wnioski: Jeśli bardziej skoncentrowana dawka nasienia zapewnia lepsze wyniki, przyczyną prawdopodobnie nie jest stężenie, ale protokół inseminacji, metoda dostarczania, rozcieńczalnik lub inna przyczyna. Zwiększenie koncentracji może pomóc częściowo złagodzić podstawowy problem, ale musimy spróbować dowiedzieć się, jaka jest prawdziwa przyczyna.

PRZYPADEK 5
Problem: Co jakiś czas jest tydzień, w którym płodność i plenność spadają znacząco w każdym z gospodarstwa należących do jednej, ale nie zdarza się to w tym samym tygodniu.

Pierwsze podejrzenia: Jakoś dostarczanego nasienia z fermy knurów nie jest zawsze jednolita.

Podjęte kroki i diagnoza: Kiedy dane dotyczące płodności są porównywane z datami szczepienia PRRS, widzimy, że płodność w każdym gospodarstwie zawsze spada w tydzień po szczepieniu.

Wnioski: Aby określić przyczynę spadku płodności, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne gospodarstwa, które mogą mieć wpływ. Szczepienia często powodują spadek płodności, czasem niewykrywalny, a czasami znaczący.

PRZYPADEK 6
Problem: Po zmianie linii ojcowskiej płodność nagle spadła o 15%. Po sześciu miesiącach hodowca, niezadowolony i zmęczony sytuacją, poskarżył się fermie knurów AI.

Pierwsze podejrzenia: Knury nowej linii genetycznej mają gorsze nasienie lub są nadmiernie wykorzystywane.

Podjęte kroki i diagnoza:Po otrzymaniu skargi ferma AI przeanalizowała sytuację i odkryła, że knur miał translokację wzajemną. Ruchliwość plemników była dobra i nic nie sprawiło, że stadnina podejrzewała problem z niepłodnością, ani w fermie AI, ani w gospodarstwie.

Wnioski: Nawet jeśli wszystkie różne elementy kontrolne w naszym zasięgu zostaną wdrożone, należy mieć na uwadze, że nadal pracujemy z żywymi komórkami, które mogą być nieoptymalne. Płynna komunikacja incydentów z dostawcą może pomóc w szybszym rozwiązaniu problemu przy współpracy wszystkich zaangażowanych.

Problemy z kariotypem mogą powodować nagłe spadki płodności i / lub plenności gdy taki knur jest używany w systemie produkcyjnym.

Problemy z kariotypem mogą powodować nagłe spadki płodności i / lub plenności gdy taki knur jest używany w systemie produkcyjnym.

Dobra diagnoza problemu powinna uwzględniać wszystkie czynniki i od knura i pobierania nasienia po przetwarzanie w fermie AI, konserwację i stosowanie dawek w gospodarstwie oraz kontekst samej inseminacji, a także dobrą komunikacja między fermą AI a gospodarstwem.

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags