Czytaj ten artykuł w:

Unikanie ryzyka dzięki zewnętrznym rampom ładunkowym

Czy kiedykolwiek czyściłeś ciężarówkę do przewozu zwierząt? To nie jest łatwe. Dlatego zawsze musimy uważać je za brudne, a my użyjemy zewnętrznych ramp

Na farmie świń istnieją 2 sytuacje, które zagrażają zdrowiu zwierząt, ponieważ są to te z najwyższym prawdopodobieństwem, że czynniki zakaźne wykorzystają je do wkroczenia do naszych gospodarstw. Do tych "ryzykownych" czynności związanych z hodowlą trzody chlewnej zaliczają się wizyty w gospodarstwie oraz załadunek / rozładunek zwierząt ciężarówkami.

Jeśli to nie wystarczy, są to sytuacje, które zdarzają się w gospodarstwie co tydzień.

Wiemy już, co mamy robić z wizytami (patrz Szatnie dla wszystkich w tej sekcji), ale dzisiaj zajmiemy się kwestią ciężarówek transportujących świnie.

Pojazd do transportu zwierząt ma bardzo wysokie obciążenie zakaźne, ponieważ codziennie przewozi wiele świń z różnych gospodarstw, a ponadto trafia do rzeźni.

Poza tym kierowca, po ciężkim dniu pracy, musi wyczyścić i zdezynfekować ciężarówkę.

Czy kiedykolwiek czyściłeś ciężarówkę do przewozu zwierząt? Czyszczenie to jest dość uciążliwe, a po dobrym czyszczeniu i dezynfekcji musimy zostawić ją na wystarczająco dużo czasu, aby ciężarówka była idealnie sucha. W miesiącach zimowych nie jest to łatwe do zagwarantowania.

Z tego powodu musimy również wziąć pod uwagę, że ciężarówka jest brudna i traktować ją jako taką. Chociaż wizualnie jest czysta, patogeny zdolne do wywoływania chorób w naszym gospodarstwie nadal mogą pozostać niewidoczne na powierzchniach, więc musimy unikać ich wjazdu: to nasz "koń trojański".

Fot 1. Musimy zapobiegać wjazdowi ciężarówki na fermę

Fot 1. Musimy zapobiegać wjazdowi ciężarówki na fermę

Aby do tego nie doszło, musimy uciekać się do ZEWNĘTRZNYCH RAMP ŁADUNKOWYCH. Moim zdaniem dobrze zaprojektowana rampa ładunkowa na zewnątrz powinna spełniać następujące wymagania:

1- Samochody ciężarowe nigdy nie wjeżdżają do wewnętrznej części fermy

2- Drzwi umożliwiają mijanie zwierząt

3- Uniknięcie kontaktu kierowcy i hodowcy

4- Możemy je wyczyścić od środka

5- Kierunek czyszczenia musi być od wewnątrz do zewnątrz (spadek).

Projekt i sprawy estetyczne należą do klienta, ale prawdopodobnie jest to najbardziej opłacalna inwestycja, jaką można wykonać na farmie.

Dbanie o zdrowie naszych zwierząt gwarantuje ich dobrostan.

Fot 2. Rampa nie może umożliwiać ucieczki zwierząt

Fot 2. Rampa nie może umożliwiać ucieczki zwierząt

Fot 3. Bramka nie pozwala na kontakt hodowcy i kierowcy.

Fot 3. Bramka nie pozwala na kontakt hodowcy i kierowcy.

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags