Czytaj ten artykuł w:

Zarządzanie żywieniem w odchowalniach

Zrozumienie, że żywienie odgrywa ważną rolę w zdrowotności układu pokarmowego i wpływa na wydajność ma zasadnicze znaczenie dla dobrej kondycji zwierząt, co trzyma nas z dala od antybiotyków i metali ciężkich.

poniedziałek 3 kwiecień 2017 (1 lat 9 miesięcy 20 dni temu)
polub

Złożoność programu żywienia odchowalni zależy od wielu czynników zarządzania, w tym; wieku odsadzenia, waga przy odsadzeniu i jej zróżnicowanie, jakość budynku, jakość i dostępność pracy, a także stan zdrowia w twoim gospodarstwie.

Dla tych, którzy odsadzają prosięta wcześniej  (np. 21 dni lub 6,5 kg), idealnym rozwiązaniem jest przyjęcie czterostopniowego programu zarządzania żywieniem w odchowalni. Dla tych, którzy wola odsadzać w późniejszym wieku (np. 28 dni lub 8,0 kg), i do osiągnięcia pożądanego celu jakim jest 30 kg w wieku 70 dni odpowiedni może być program trójfazowy. Program powinien odnosić się do wagi, a nie do wieku. Zmiana diety w zależności od wagi, a nie wieku pozwoli zwierzętom trzymać się założonej krzywej wzrostu. Zarządzanie  25% najlżejszymi prosiętami, a nie najmłodszymi, pozwoli również na zachowanie większej jednolitości danej partii świń niż gdyby były zarządzane według wieku.

Proces dojrzewania układu pokarmowego i immunologicznego prosiąt ulega zakończeniu pomiędzy 7 a 10 tygodniem życia. Przy tworzeniu diety dla prosiąt w odchowalni należy mieć to na uwadze. Odpowiedzialność żywieniowca to nie tylko zaspokojenie potrzeb żywieniowych prosiąt, ale także wspieranie prawidłowego rozwoju układu pokarmowego i odpornościowego prosiąt.

Zarządzanie żywieniem w odchowalniach
Zarządzanie żywieniem w odchowalniach

Dojrzewanie układu pokarmowego zależy w dużej mierze od  podaży pokarmów, więc strategie żywieniowe stymulujące spożycie paszy (przed i po odsadzeniu) będą również stymulować rozwój układu pokarmowego. Rozwój układu immunologicznego można również poprawić poprzez zarządzanie żywieniem. Układ immunologiczny i mikroflora jelitowa u świń rozwijają się wspólnie. Wydarzenia, które zakłócają rozwój jednego, tak naprawdę opóźnią rozwój obydwu układów.

Wskazówki żywieniowe

Stymulowanie pobierania paszy Stymulowanie rozwoju ukł. immunologicznego
 • Używaj wysokiej jakości surowców przy niewielkim ich udziale
   
 • Używaj surowców z posmakiem umami (np. produkty rybne, białka zwierzęce, produkty drożdżowe, źródła glutaminianiu).
   
 • Pasza powinna mieć formę niewielkich granulków lub cząstek
   
 • Pasza powinna być świeża i podawana ad libitum.
   
 • Upewnij się, że świnie mają dostęp do dobrej jakości wody i rozważ podanie zakwaszaczy do wody w celu zwiększenia spożycia paszy
   
 • Stosuj enzymy w celu zmniejszenia ograniczeń trawiennych u świń
   
 • Rozważ stosowanie diety z niższą zawartością białek w celu zapobiegania zaburzeń pracy jelit, ale pamiętaj, że pasza musi zawierać 10 podstawowych aminokwasów.
   
 • Rozważ dodanie warunkowo niezbędnych aminokwasów takich jak glutaminian/ glutamina.
   
 • Upewnij się, że jest zachowana równowaga w ilości i proporcjach aminokwasów rozgałęzionych. Nadmiar leucyny w stosunku do izoleucyny może zmniejszyć spożycie paszy.
 • W premiksie powinna znajdować się odpowiednia ilość antyoksydantów (wit E, wit C i selen organiczny).
   
 • Do 7 tygodnia życia dodawaj do paszy źródło nukleotydów, co wspiera rozwój układu immunologicznego.
   
 •  Do paszy dodawaj surowce, które zwiększają odpowiedź poszczepienną świń (np. suszone rozpyłowo składniki osocza, siary, hiper-immunizowane białka jaj, frakcje mannan itp.).
   
 •  Stosuj probiotyki i/lub prebiotyki, co wspiera rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej i ogranicza ryzyko fermentacji białek.
 • Stosuj surowce, które utrzymują integralność jelit i minimalizują stan zapalny, nieszczelność jelit itd. (np. białka osocza, tlenek cynku).
 • Rozważ kolejność i częstotliwość stresujących wydarzeń na odchowalni (np. odsadzenie, szczepienia, zmiany w diecie, mieszanie, przemieszczanie).
   
 • Upewnij się, że aminokwasy zaangażowane we wspomaganie odpowiedzi immunologicznej, takiej jak metionina, cysteina, tryptofan i treonina nie są marginalne. Ustal margines bezpieczeństwa wynoszący do 20%

 

 • Użyj niewielkiej ilości fermentowalnego (nierozpuszczalnego w wodzie) włókna, aby zabezpieczyć zwierzęta przed dysbiozą drobnoustrojów i stymulować zdrowotność jelit (np. inulina, miąższ buraków cukrowych, lignoceluloza drugiej generacji).

 

Ważne jest również rozważenie potrzeb żywieniowych przewodu pokarmowego. Podczas przebywania na odchowalni prawidłowy stan i rozwój przewodu pokarmowego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów przyrostowych, utrzymania zdrowia jelit i uzyskania optymalnej skuteczności konwersji paszy. Udowodniono, że szczególne składniki odżywcze, takie jak treonina, metionina, cysteina, tryptofan, glutamina, glutaminian, witamina E poprawiają kondycję i wydajność świń, gdy są stosowane na poziomach wyższych niż te zalecane do przyrostów bez nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na początku okresu poodsadzeniowego lub podczas wydarzeń mogących negatywnie wpłynąć na przyrosty (tj. zdrowie lub sytuacja sanitarna). Glutaminę / glutaminian należy traktować jako warunkowo niezbędne składniki odżywcze w okresie tuż po odsadzeniu. Niedobory dietetyczne w glutaminy / glutaminianu można zniwelować stosując dodatki paszowe, takie jak L-glutamina lub glutaminian, glutaminian mono sodowy i produkty komercyjne.

Dokładne dostosowanie diety na odchowalni powinno również zapewniać optymalne działanie buforujące i równowagę elektrolitową (Na + K-Cl), ponieważ oba te czynniki wpływają na zdolność świń do efektywnego wykorzystania białka. Docelowe pojemności buforowe zależą od wybranego systemu (ABC 3 lub ABC 4). Niemniej jednak niską zdolność buforowania można osiągnąć unikając stosowania takich produktów jak wapień, fosforany dwuwapniowe, tlenek cynku (przy 3000 ppm) i dostosowanie odpowiednich zakwaszaczy do wagi świń. Równowagę elektrolitową można łatwo regulować stosując różne sole (np. chlorek sodu, wodorowęglan sodu).

Powodzenie naszych celów dla odchowalni zależy od szerokiego wachlarza czynników, a żywienie jest tylko jednym z nich. Jednak zrozumienie, że żywienie odgrywa ważną rolę w zdrowotności układu pokarmowego i wpływa na wydajność ma zasadnicze znaczenie dla dobrej kondycji zwierząt, co oddala nas od antybiotyków i metali ciężkich.

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags