X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Linie mateczne Topigs Norsvin. Kluczowe aspekty zarządzania

Rozmawialiśmy z Jonatanem Sánchez-Osorio, dyrektorem technicznym Topigs Norsvin Spain, o najważniejszych punktach w zarządzaniu lochami z tej linii genetycznej.

Sánchez-Osorio dzieli się aspektami zarządzania, które są niezbędne do maksymalizacji potencjału TN70.
Po pierwsze, mówi nam, że oprócz obszernych wytycznych dotyczących zarządzania i żywienia, istnieje również mniej rozbudowana wersja w formie porad i praktycznych informacji (wskazówek). Od niedawna dostępna jest również aplikacja na każdy telefon komórkowy, zawierająca podstawowe zalecenia dotyczące zarządzania i żywienia dla TN70.
Sánchez-Osorio podkreśla, że selekcja przyszłych loch hodowlanych rozpoczyna się jeszcze przed ich narodzinami. Ważne jest, aby kondycja ciała matki przy odsadzeniu była dobra, ponieważ wpłynie to na ruję w następnym cyklu oraz jakość oocytów i zarodków, co w konsekwencji wpłynie na jakość urodzonego prosięcia.

Rozwój loszek

Podkreśla również znaczenie fazy wzrostu przyszłej lochy hodowlanej. Chociaż faza ta w coraz mniejszym stopniu zależy od dostawcy genetyki, ponieważ wielu klientów produkuje własne loszki remontowe, ważne jest, aby postępowali zgodnie z zaleceniami Topigs Norsvin dotyczącymi żywienia przyszłych loch hodowlanych.
Dobra selekcja prosiąt od urodzenia jest niezbędna. Tylko żywotne prosięta o dobrej masie urodzeniowej i co najmniej 14 strzykach (dla TN70 cel ten może wynosić 16) powinny być identyfikowane jako potencjalne przyszłe loszki hodowlane.
Loszki remontowe TN70 rozwijają się i rosną szybko, są chude i mają dobry apetyt. Zalecane krzywe masy ciała i strategie żywieniowe uwzględniają to i zapobiegają zbyt szybkiemu wzrostowi w fazie młodzieńczej (od 25 do 55 kg). Zalecamy, aby loszki w okresie rozwoju były karmione ad libitum, ale w sposób kontrolowany, poprzez zmniejszenie ilości energii w diecie i karmienie trójfazowe. Pierwsze dwie fazy (25-55 kg i 55-100 kg) mają na celu zapewnienie odpowiedniego rozwoju ciała i kośćca. W trzeciej fazie staramy się przygotować lochę do pierwszej ciąży. Jeśli zapewnienie trzech faz nie jest możliwe, nasi dietetycy mogą zalecić rozwiązania pośrednie dostosowane do warunków każdej fermy.

Waga podczas pierwszego krycia

Docelowa waga przy kryciu wynosi 150-160 kg, w wieku około 240 dni (220-240). Podkreśla się znaczenie relacji wieku do masy ciała, która nie będzie taka sama we wszystkich warunkach. Celem powinno być osiągnięcie przyrostu 650 g/dzień od urodzenia do krycia. Wiek przy pierwszym kryciu powinien być uzależniony od osiągnięcia wspomnianej minimalnej wagi i upewnienia się, że jest to co najmniej druga lub trzecia ruja.
Sánchez-Osorio dodaje, że nie wystarczy znać wagę przy pierwszym kryciu, ale najlepiej byłoby monitorować wagę przy pierwszym oproszeniu i pierwszym odsadzeniu, ponieważ rozwój lochy w tym pierwszym okresie ma bezpośredni wpływ na jej długowieczność.

Zarządzanie przy pierwszym kryciu

Zaleca się, aby ekspozycja na knura rozpoczęła się w wieku 5-6 miesięcy. Zaobserwowano, że tak wczesna ekspozycja sprzyja lepszemu rozwojowi macicy i lepszej wydajności przez całe życie reprodukcyjne.
Jeśli chodzi o krycie, nie ma znaczących różnic w stosunku do innych hybryd: w przypadku krycia w drugiej lub trzeciej rui locha TN70 wyróżnia się wyraźnymi oznakami rui.
Aklimatyzacja w kojcu powinna trwać co najmniej 15 dni, a także zaleca się wykonanie tzw.flushingu w ciągu ostatnich 15 dni. Jeśli nie jest możliwe zastosowanie specjalnej diety, należy przynajmniej zapewnić dodatkową podaż dekstrozy i zapewnić wysokie spożycie paszy podczas tej fazy.

Krzywa żywienia

W okresie ciąży ważne jest, aby locha kontynuowała swój naturalny rozwój ciała, a także aby wspierać rozwój ciąży. Sánchez-Osorio mówi nam, że jeśli to możliwe, w ciąży należy stosować dwie różne pasze, jedną dla wczesnej i środkowej ciąży, a drugą dla późnej ciąży. Celem karmienia w pierwszej fazie ciąży jest poprawa kondycji ciała. Pasza dla drugiej fazy ma sprzyjać rozwojowi płodu w celu poprawy masy urodzeniowej. Jeśli wdrożenie dwóch diet jest skomplikowane, można zastosować tylko jedną dietę ciążową, ale musi ona być zbilansowana, aby stymulować przyrost masy ciała w ciąży u najmłodszych samic, a jednocześnie kontrolować masę ciała loch starszych.
U loch po odsadzeniu potrzeby żywieniowe są wyższe na początku ciąży i ponownie pod koniec ciąży, kiedy wzrost płodu i rozwój gruczołu mlekowego są na najwyższym poziomie. U loszek zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrasta przez cały okres ciąży, aby wspierać rozwój ciała lochy (Tabela 1).

Tabela 1. Kształtowanie się zapotrzebowania na lizynę i energię podczas ciąży w zależności od liczby porodów.

Poród Dni ciąży Energia net. MJ/d Lizyna SID, g/d Lis/NE, g/MJ
1 0-35 19.7 11.3 0.57
35-38 21.4 13.4 0.63
85-110 26.4 17.9 0.68
2 0-35 25.8 14.2 0.55
35-38 22.5 9.2 0.41
85-110 27.0 14.1 0.52
3 0-35 26.3 12.4 0.47
35-38 22.7 7.7 0.34
85-110 27.6 13.4 0.49
≥ 4 0-35 25.9 7.9 0.31
35-38 23.4 6.8 0.29
85-110 28.8 13.3 0.46

W porodówce idealnym rozwiązaniem byłoby podawanie paszy okołoporodowej od momentu wejścia do porodówki do drugiego lub trzeciego dnia po porodzie. Zaletą diety przejściowej jest to, że ilość paszy można zwiększyć przed porodem bez negatywnego wpływu na rozwój gruczołu mlekowego i początek produkcji mleka, zapobiegając zaparciom i utrzymując zwierzęta w spokoju. Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest ciągłość w składzie diety ciążowej i laktacyjnej.
W okresie laktacji utrata kondycji powinna wynosić mniej niż 10% masy ciała. Po oproszeniu wybiera się stopniowy, powolny wzrost. Celem jest uniknięcie przekarmienia lochy poprzez próbę zbyt szybkiego zwiększenia dawki, co miałoby odwrotny skutek. Priorytetem jest, aby począwszy od 8-9 dnia, spożycie paszy było maksymalne wymagane przez lochę.

Tabela 2. Zalecane krzywe żywienia paszami laktacyjnymi zgodnie z zaleceniami żywieniowymi Topigs Norsvin.

Dni Pszenica-jęczmień-soja
Loszki Lochy
0 2.0 2.5
1 2.3 3.0
2 2.8 3.5
3 3.3 4.0
4 3.8 4.5
5 4.3 5.0
6 4.3 5.0
7 4.8 5.5
8 5.3 6.0
> 8 Ad libitum Ad libitum

Zarządzanie porodami

Sánchez-Osorio odsyła nas do poprzedniego artykułu na temat kryteriów selekcji TN70. Jak wyjaśnił, Topigs Norsvin starał się zapewnić, aby każdemu wzrostowi całkowitej liczby urodzeń towarzyszył wzrost liczby żywych urodzeń i wzrost liczby strzyków. Według niego wyjaśnia to, dlaczego TN70 nie wymaga szczególnego zarządzania w zakresie pomocy przy porodzie lub przenoszenia prosiąt, ponieważ są to lochy charakteryzujące się dobrym zarządzaniem i wysoką wydajnością mleczną.
W gospodarstwach o dobrych warunkach cel produkcyjny powinien wynosić od 15 do 16 żywych urodzeń i 13-14 prosiąt odsadzonych na lochę.
Locha ta może być użytkowana w laktacjach od 21 do 28 dni i może uzyskać masę odsadzeniową bliską lub przekraczającą 7 kg w 28 dniu.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji