X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Mikrobiota a produkcja trzody chlewnej - mikrobiota przy odsadzeniu. Część 4

Prosta strategia zarządzania może mieć wpływ na najtrudniejszy okres w życiu prosięcia: okres odsadzenia.

Dziękuję czytelnikom, którzy śledzili tę serię, gdy krytycznie ocenialiśmy nasze obecne zrozumienie mikrobioty i produkcji świń. Pomimo wielu wyzwań, wykazano, że wybrane strategie mają korzystny wpływ na mikrobiotę jelitową świń. Tutaj skupimy się na prostej strategii zarządzania, która może mieć wpływ na najtrudniejszy okres w życiu prosiąt: okres odsadzenia.

Dla każdego, kto zna się na produkcji świń, nie jest zaskoczeniem, że odsadzenie jest trudnym okresem dla zwierząt, producentów i weterynarzy. Stres związany z odsadzeniem obejmuje zmianę diety, mieszanie się z różnymi grupami świń i potencjalnie konieczność przeniesienia świń do różnych pomieszczeń/budynków/miejsc/krajów! Na dodatek, odsadzenie oznacza również koniec odporności biernej. Świnie są zmuszone do szybkiego dostosowania się do środowiska, nowej diety i nowego... mikrobiomu?

Najbardziej radykalna zmiana w mikrobiocie jelitowej każdej świni następuje w momencie odsadzenia. Jest to widoczne podczas badania beta-różnorodności związanej z prosiętami od porodu do odsadzenia (Ryc.1). Jako przypomnienie, beta-różnorodność jest miarą podobieństwa między próbkami. Na przykład: ile bakterii w mikrobiomie prosięcia jest obecnych w pierwszym dniu życia, a ile w wieku 21 dni? Dlatego też, KAŻDY środek, który pomaga świniom dostosować się do życia po odsadzeniu jest ważny. Jest dobrze ustalone, że zmiana diety związana z odsadzeniem - z płynnego, bogatego w laktozę mleka do paszy stałej z innymi źródłami węglowodanów - kształtuje zmiany profilu enzymatycznego jelit podczas odsadzenia. Krótko mówiąc, obserwujemy stopniowy spadek aktywności laktazy i wzrost aktywności amylazy, maltazy i sacharozy. Mikrobiom jelitowy również musi się dostosować do nowego środowiska i nowych źródeł energii. Mikrobiom, podobnie jak jego gospodarz, jest odżywiany przez treść przemieszczającą się w świetle przewodu pokarmowego. Co ciekawe, najnowsze badania sugerują, że w przeciwieństwie do tego, co wykazano dla innych gatunków, mikrobiota zdrowych lub wysoko wydajnych prosiąt jest mniej zróżnicowana niż mikrobiota prosiąt z biegunką lub słabo wydajnych.

Ryc. 1. Wykres  pokazujący powiązanie pomiędzy składem mikrobiomu świń we wczesnym okresie życia (0-7 dni), bezpośrednio przed odsadzeniem (21 dni) i po odsadzeniu (100 dni). Największe przesunięcie obserwuje się pomiędzy próbkami przed odsadzeniem i po odsadzeniu. Różnorodność alfa jest najwyższa po odsadzeniu (pokazana jako "różnorodność mikrobiomu").

Ryc. 1. Wykres  pokazujący powiązanie pomiędzy składem mikrobiomu świń we wczesnym okresie życia (0-7 dni), bezpośrednio przed odsadzeniem (21 dni) i po odsadzeniu (100 dni). Największe przesunięcie obserwuje się pomiędzy próbkami przed odsadzeniem i po odsadzeniu. Różnorodność alfa jest najwyższa po odsadzeniu (pokazana jako "różnorodność mikrobiomu").

Jak wspomóc mikrobiotę jelitową przy odsadzaniu?

Ekspozycja prosiąt na paszę stałą przed odsadzeniem może pomóc w zasiedleniu mikrobiomu jelitowego mikrobami, które szybciej zareagują na zmiany spowodowane odsadzeniem. Dokarmianie zasadniczo pozwala bakteriom, które wykorzystują źródła energii inne niż laktaza, rozpocząć proliferację, zmieniając w ten sposób profil funkcjonalny mikrobiomu jelitowego (co omówiliśmy w części 3). Przyspiesza dojrzewanie mikrobiomu, zwiększa różnorodność mikrobiomu, zmniejsza epizody biegunki w pierwszym tygodniu po odsadzeniu i wydaje się, że zwiększa długoterminowy przyrost masy ciała (Choudhury i in., 2021. Shim i in., 2005. Want i in., 2019. Frese i in., 2015). Istnieją oczywiście różnice wynikające z różnych formuł paszowych, ale ogólnie rzecz biorąc, dokarmianie wydaje się pozytywnie przygotowywać jelita i ich mikrobiotę do wyzwań związanych z odsadzeniem (i po). Można zobaczyć analogię, obserwując różnice w stylu życia, ze świniami na wolnym wybiegu/ dzikami, ponieważ ich młode mają dostęp do brudu i innych pasz, co umożliwia dojrzewanie ich mikrobioty jelitowej. Dokarmianie wspiera również koncepcję odpornego mikrobiomu (omówioną w części 3 tej serii). Po zakłóceniach związanych z odsadzeniem, prosięta wcześniej dokarmiane mają mniej wyraźne zmiany w profilu mikrobiomu jelitowego. Innymi słowy, ich mikrobiom jest bardziej odporny na zmiany.

W wielu badaniach badano wpływ prebiotyków, probiotyków, symbiotyków i postbiotyków na zdrowie i wydajność świń. Trwałe zmiany w mikrobiocie wymagają wielokrotnego wprowadzania/usuwania określonych mikrobów, co omówiliśmy w części 2. Ważne jest, aby mieć świadomość, że wyniki takich badań nie są często powtarzane. Jest to prawdopodobnie spowodowane przyczynami omówionymi w części 1 - oraz powtarzalnością metod analitycznych w celu weryfikacji wyników.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji