X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Leki podawane do wody: protokoły czyszczenia po zastosowaniu leków

Wielokrotnie jesteśmy zaskoczeni, gdy widzimy zawartość, która wydostaje się z rur, gdy opróżniamy je po raz pierwszy....

Wielokrotnie jesteśmy zaskoczeni, gdy widzimy zawartość, która wydostaje się z rur, gdy opróżniamy je po raz pierwszy. Ten "obraz" odpowiada pozostałościom leków, rozpuszczonych soli i innych ciał stałych przenoszonych w wodzie, które wytrącają się i gromadzą w rurach. Dorr et al. (2009) stwierdzili, że:

  • Rozpuszczalne składniki reagują między sobą blokując systemy podawania leków.
  • Stosowanie modyfikatorów pH wpływa na rozpuszczalny w wodzie roztwór leku przeciwbakteryjnego.
Ryc. 1. Rozwory i precypitaty, które mogą powodować zablokowanie systemu podawania leków. A: Kryształy i czarny osad B: Kryształy i pływający osad; C: Biały osad w roztworze; D: Pływający osad. Źródło: Dorr PM, Madson M, Wayne S, et al. (2009).
Ryc. 1. Rozwory i precypitaty, które mogą powodować zablokowanie systemu podawania leków. A: Kryształy i czarny osad B: Kryształy i pływający osad; C: Biały osad w roztworze; D: Pływający osad. Źródło: Dorr PM, Madson M, Wayne S, et al. (2009).
Wnioski te pokazują, jak ważne jest czyszczenie systemów uzdatniania wody po zabiegach, a także ograniczenia, które musimy wziąć pod uwagę przy mieszaniu związków terapeutycznych, które mogą zagrozić warunkom sanitarno-produkcyjnym hodowli trzody chlewnej.

Tabela 1. Mieszanie leków rozpuszczalnych (parowanie) i obserwacje w ciągu 24 godzin. Źródło: Dorr PM, Madson M, Wayne S, et al. (2009).

+ Precypitat - Brak precypitatu
Tetracyklina Oksytetracyklina Chlortetracyklina Chlortetracyklina Sulfametazyna Sulfametazyna Tiamulina
Kwas acetylosalicylowy + - + + - +
Salicylan sodu - + - + - -
Amoksycylina - - + - - -
Trimetroprim Sulfametoksazol + - + + - -
Penicylina G potas + + - + - +
Neomycyna 1 - - - - + -
Neomycyna 2 - - - - + -
Tetracyklina - - - - + -
Oksytetracyklina - - - - + -
Chlortetracyklina - - - - + -
Chlortetracyklina Sulfametazyna - - - - + -

Podczas opróżniania budynku w celu jego oczyszczenia i dezynfekcji przed wprowadzeniem kolejnej partii świń, a także podczas uzdatniania wody, będziemy musieli kontrolować krytyczne punkty systemu w celu utrzymania bezpieczeństwa biologicznego tego czynnika na fermie. Oprócz zdatności wody do picia, musimy kontrolować cztery podstawowe punkty:

  1. Ciągłość zasilania
  2. Prawdziwy pobór
  3. Czyste i zdezynfekowane rury
  4. Projektowanie i konserwacja instalacji

Prawidłowy protokół umożliwia utrzymanie instalacji w idealnym stanie do użytku, a także utrzymanie jej w czystości i odkażeniu.

1. Instalacja:

Celem jest kontrolowanie krytycznych punktów instalacji:

Ryc. 2. Punkty krytyczne w instalacjach.
Ryc. 2. Punkty krytyczne w instalacjach.

2. Czyszczenie:

Konstrukcja zbiorników i rur musi umożliwiać ich całkowite opróżnienie.

2.1. Zbiornik:

  • Górna pokrywa zapobiegająca przedostawaniu się zanieczyszczeń.
  • Filtr w punkcie wejścia w celu uniknięcia osadów.
  • Dolny odpływ ułatwiający opróżnianie
  • Elastyczna rura w celu zapewnienia dopływu wody przez górny obszar i zmniejszenia możliwości przedostania się szlamu.
  • Kontrola poziomu (boja poziomu wody).
  • Nachylenie mniejsze niż 1:20.
Ryc 3. Etapy czyszczenia zbiornika na wodę.
Ryc 3. Etapy czyszczenia zbiornika na wodę.
2.2. Rury:

  • Zamknięcie wejścia wychodzącego ze zbiornika ogólnego.
    Opróżnianie lub "płukanie" pod wysokim ciśnieniem każdej rury, aż woda będzie całkowicie czysta. Potrzebujemy "obejścia", aby filtr nie zmniejszył ciśnienia.
    Jeśli brud jest bardzo widoczny, będziemy musieli zalać rury roztworem czyszcząco-odkamieniającym. Roztwór ten musi pozostać przez czas zalecany przez producenta (12-24 h), aby mógł wykonać swoje zadanie.
    Opróżnianie i płukanie. Sprawdzić brak pozostałości roztworu czyszczącego.
    Otworzyć dopływ wody pitnej do zbiornika ogólnego.

Filtr jest niezbędnym elementem do utrzymania systemu rur w czystości.

Sprawdzenie filtrów

  • Muszą one zapobiegać przedostawaniu się światła, aby uniknąć rozwoju glonów.
  • Nie zaleca się stosowania filtrów z jednorazowymi wkładami (istnieje ryzyko wyczerpania zamiennych wkładów lub ich zapasów).
  • Czyszczenie filtrów należy przeprowadzać w razie potrzeby (w zależności od jakości wody i częstotliwości podawania leków).

Ryc. 4. Filtr jest niezbędnym elementem do utrzymania systemu rur w czystości.
Ryc. 4. Filtr jest niezbędnym elementem do utrzymania systemu rur w czystości.
Musimy sprawdzić, czy przepływ we wszystkich rurach jest prawidłowy:

Czyszczenie rur i sprawdzanie przepływu

Figure 5. Draining the pipes and checking the water flow.
Figure 5. Draining the pipes and checking the water flow.
Wykres 2. Zaopatrzenie w wodę na jeden kojec jako zależność od długości pomieszczenia. Źródło: Almond G. and Monahan (2000).
Wykres 2. Zaopatrzenie w wodę na jeden kojec jako zależność od długości pomieszczenia. Źródło: Almond G. and Monahan (2000).
Ocenić użycie "odkamieniaczy" lub produktów na bazie kwasu w przypadku, gdy test wykaże nadmierną ilość minerałów (Ca, Mg i Mn), które powodują powstawanie kamienia.

3. Dezynfekcja

3.1. Środek dezynfekujący:

Aby wybrać jeden z nich, musimy mieć na uwadze:

  1. Spektrum działania bakteriobójczego.
  2. Neutralność wobec zmian fizyko-chemicznych wody (zwłaszcza pH).
  3. Skuteczność wobec biofilmu.

Uchwała RD140/2003 uwzględnia stosowanie innych produktów poza chlorem. Chlor jest szeroko stosowany ze względu na jego wysoką dostępność i niski koszt, ale ma szereg wad, ponieważ zwiększa pH wody, zwiększając wytrącanie się osadów i zakłóca dobrą rozpuszczalność niektórych leków (czasami zaleca się, aby nie chlorować wody podczas leczenia antybiotykami). Zachowanie chloru wobec biofilmu jest niepewne, a jego spektrum niekompletne. Obecnie inne produkty są brane pod uwagę w celu sanityzacji wody, a ich cechy są oceniane w poniższej tabeli.

Tabela 2. Cechy środków odkażających wodę. Źródło: CEVA Salud Animal.

Ustabilizowane nadtlenki Związki zawierające chlor Kwasy organiczne Związki jodowane
Zakres +++ ++ ++ ++
Korozja materiałów - + + +
Toksyczność - + + +
Działanie drażniące - ++ ++ +
Szkodliwe działanie na gumy i tworzywa sztuczne - - ++ -
Skuteczność przeciwko materii organicznej +++ - + +
Szybkość działania +++ ++ ++ ++
Sprzyjanie biofilmowi - + + +

Możemy również rozważyć ozon, światło UV lub filtrację, które mają znacznie lepszą skuteczność, ale ich koszt jest wyższy. Nadtlenek wodoru (H2O2) zyskuje na popularności jako środek odkażający i ma bardzo interesujące właściwości (patrz tabela).

3.2. Odkażanie za pomocą pompy dozującej:

Nie zaleca się stosowania dozowników leków, ponieważ działają one na bardzo wysokim dawkowaniu, co zobowiązuje nas do stosowania bardzo wysokich i ciągłych rozcieńczeń. Ponadto środki odkażające mogą uszkodzić ich membrany.

Pompy dozujące środek odkażający wodę to urządzenia elektryczne, które wtryskują określoną ilość płynu do rury lub zbiornika i możemy je regulować. Działają one w oparciu o nominalne natężenie przepływu ( maks. %) i przy określonym ciśnieniu. Najpopularniejsze działają przy maksymalnym natężeniu przepływu wynoszącym 3 litry na godzinę i przy ciśnieniu 7 barów. Istnieją dwa główne rodzaje:

  • Stałe dozowanie: nominalne natężenie przepływu (0%-100%). Musimy znać natężenie przepływu wody (litry/godzinę), która ma być uzdatniana, aby można było je dostosować. Jego działanie jest automatyczne i mamy możliwość ustawienia timera.
  • Dozowanie proporcjonalne: natężenie przepływu proporcjonalne do sygnału za pomocą miernika, który emituje impulsy, wtryskując tylko zgodnie z natężeniem przepływu, który krąży w rurze. Ten system jest znacznie bardziej precyzyjny.

Ryc. 7. System oczyszczania. Po lewej: Pompa dozująca chlor, Środek: Pompa dozująca nadtlenek wodoru, po prawej: Filtr, miernik natężenia przepływu i "by pass".
Ryc. 7. System oczyszczania. Po lewej: Pompa dozująca chlor, Środek: Pompa dozująca nadtlenek wodoru, po prawej: Filtr, miernik natężenia przepływu i "by pass".
Punkt wtrysku musi znajdować się w odcinku rury między punktem dopływu a zbiornikiem ogólnym.

4. Znaczenie utrzymania całego systemu podawania leków w czystości

W badaniu przeanalizowano ekspozycję leków rozpuszczalnych w wodzie na inne produkty (modyfikatory pH, kwasy i inne) zwykle podawane z wodą. Wyniki tego badania podkreślają znaczenie utrzymania całego systemu podawania leków (zbiorników, dozowników, rur itp.) w czystości. Na przykład dodanie kwasu cytrynowego i amoniaku w celu modyfikacji pH spowodowało reakcje i pozostałości w 9 z 15 ocenianych leków.

Ryc. 8. Zakres pH różnych leków w wodzie i % reakcji z innymi związkami. Źródło: Dorr PM, Madson M, Wayne S, et al. (2009).
Ryc. 8. Zakres pH różnych leków w wodzie i % reakcji z innymi związkami. Źródło: Dorr PM, Madson M, Wayne S, et al. (2009).

Z tego powodu, gdy do rur wprowadzane są substancje mające na celu ich czyszczenie i dezynfekcję, jak na przykład podchloryn sodu, rozsądnym działaniem jest czyszczenie "świeżą wodą" ("płukanie") przed podaniem jakiegokolwiek rozpuszczalnego w wodzie produktu leczniczego. Jeśli tego nie zrobimy, mogą powstać pozostałości, które mogą zablokować dozowniki, rury i poidła.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji