TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Alternatywne strategie pobierania próbek dla biernego nadzoru CSF i ASF u dzików

Padły dzik jest głównym celem nadzoru biernego. Jednak zachęcanie do zgłaszania przez myśliwych i pobieranie próbek od tych zwierząt jest trudne.

6 luty 2019
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W związku z faktem, że afrykański pomór świń (ASF) został wprowadzony do populacji dzików w Unii Europejskiej oraz że klasyczny pomór świń (CSF) nawraca, ukierunkowany nadzór ma ogromne znaczenie dla wczesnego wykrywania tych chorób. Introdukcji tych chorób zazwyczaj towarzyszy wysoka śmiertelność dzików, w związku z czym głównym celem biernego nadzoru są padłe dziki. Jednak zachęcanie do zgłaszania przez myśliwych i pobieranie próbek od tych zwierząt jest trudne. Częściowo problemy te można rozwiązać, zapewniając pragmatyczne podejście do pobierania próbek. Z tego powodu oceniliśmy przydatność trzech różnych wymazów z krwi, a mianowicie wacika, flokowanego wacika i gazika, w celu diagnozy molekularnej pomoru świń.

Po ekstrakcji kwasu nukleinowego przy użyciu systemów ręcznych i automatycznych przeprowadzono rutynowe ilościowe reakcje łańcuchowe polimerazy w czasie rzeczywistym (qPCR). Wyniki uzyskane z wymazów lub ich fragmentów porównano z wynikami uzyskanymi z krwi EDTA. Wykazano, że wiarygodne wykrywanie obu patogenów było możliwe dzięki qPCR.

Obserwowano zmiany w liczbie kopii genomu, ale nie zmieniały one jakościowych wyników. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie rodzaje wacików były odpowiednie, ale gazik okazał się najmniej praktyczny, zwłaszcza w aspekcie przechowywania. Trwałość metody została potwierdzona przez fakt, że różne metody ekstrakcji i protokoły oraz przechowywanie w temperaturze pokojowej nie miały wpływu na końcowy wynik. Podsumowując, wymazy można polecić jako próbkę pobraną od padłego dzika.

Anja Petrov, Ulrich Schotte, Jana Pietschmann, Carolin Dräger, Martin Beer, Helena Anheyer-Behmenburg, Katja V Goller, Sandra Blome. Alternative sampling strategies for passive classical and African swine fever surveillance in wild boar. Vet Microbiol. 2014 Oct 10;173(3-4):360-5. doi: 10.1016/j.vetmic.2014.07.030.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły