Czytaj ten artykuł w:

Atrakcyjność słomy i różnych przedmiotów dla tuczników

Celem badania było porównanie zainteresowania świń siekaną słomą a innymi obiektami.

środa 6 marzec 2019 (4 miesięcy 17 dni temu)
polubienia

Słoma jest interesującym materiałem wzbogacającym dla świń, ale jest trudna w użyciu w gospodarstwach z podłogą rusztową ze względu na system opróżniania obornika. Alternatywą może być rozdrobniona słoma. Celem badania było porównanie zainteresowania świń siekaną słomą z zainteresowaniem różnymi obiektami, zarówno organicznymi, jak i nie. W doświadczeniu wykorzystano cztery identyczne pomieszczenia, po sześć kojców z dziewięcioma świniami. Test powtórzono na dwóch partiach. W jednym pomieszczeniu materiał wzbogacający trzy kojce składał się ze stojaka na słomę lub podajnika słomy. W pozostałych trzech kojcach zapewniono trzy przedmioty, każdy w dwóch kojcach: "drewnianą ośmiornicę" przymocowaną do ziemi, długi łańcuch lub gryzak bite-rite. Zachowanie świń i indywidualne wyniki fizyczne (rany, kulawizny, agresja) mierzono cztery razy podczas okresu tuczu.

Ilość użytej słomy była niska: 8,3 i 10,1 g / świnię/ dzień dla stojaka na słomę i podajnika słomy. Świnie bardziej interesowały się drewnianą ośmiornicą (17,6% obserwacji) niż łańcuchem (7,5%) i Bite-Rite (6,3%) i więcej stojakiem ze słomą (13,3%) niż podajnikiem słomy (6,0%). Uszkodzenia uszu były bardziej dotkliwe w przypadku stojaka na słomę niż ośmiornicy. Wyniki te podkreślają znaczenie projektowania urządzeń wzbogacających dla świń.

Valérie Courboulay et Nadine Guingand. Paille ou objets à manipuler : quelle attractivité pour le porc en croissance logé sur caillebotis ? 51èmes Journées de la Recherche Porcine.

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags