Czytaj ten artykuł w:

Białka błony plemników związane z krioprezerwacją nasienia knura

Białka błony komórkowej plemników mogą wyjaśniać różnice w sukcesie kriokonserwacji nasienia, służąc jako markery podatności na zamrażanie.

środa 20 luty 2019 (8 miesięcy 28 dni temu)
polubienia

Celem tego badania było zdefiniowanie markerów białkowych błony plemnikowej do zamrażalności nasienia knurów za pomocą podejścia proteomicznego. Nasienie od czternastu dorosłych knurów poddano powolnemu zamrażaniu i szybkiemu rozmrażaniu. Po rozmrożeniu analizowano żywotność i ruchliwość plemników, a na podstawie tych wyników zwierzęta podzielono na dwie grupy: dobrą (GFE) i słabą (PFE) podatność na zamrażanie. Białka błony plemników ekstrahowano i poddawano dwuwymiarowej elektroforezie. Wybarwione żele analizowano za pomocą skomputeryzowanych metod.

Sześć zwierząt wykazywało dobrą podatność na zamrażanie przy średniej żywotności plemników i ruchliwości odpowiednio: 2,2 ± 0,8 i 41,8 ± 22,9, podczas gdy osiem knurów wykazywało słabą podatność na zamrażanie, odpowiednio 1,9 ± 0,6 i 26,8 ± 17,5 ruchliwości plemników. Średnio wykryto 263 ± 62,2 punktów na żel i 234,2 ± 54,6 punktów, które są stale obecne we wszystkich żelach. Intensywność pięciu punktów była istotnie różna w poszczególnych grupach. Fragment Fc białka wiążącego IgG i laktadheryna był bardziej intensywny w grupie PFE, podczas gdy podjednostka alfa 1 arylosulfatazy A i F-aktyna były bardziej eksprymowane w grupie GFE. Fragment Fc IgG był wyższy w błonie plemnikowej z u knurów PFE aglutynując plemniki i zmniejszając ruchliwość. Laktadheryna była wyższa w błonie plemników PFE co może prowadzić do stresu oksydacyjnego plemników. Arylosulfataza A była wyższa w błonie plemników knurów GFE, odgrywała rolę w metabolizmie energii po rozmrożeniu. F-aktyna była wyższa w nasieniu knurów GFE , wiążąc się z filamentem aktyny ogona plemnika.

Na podstawie funkcji i interakcji z innymi białkami wnioskujemy, że te cztery białka błony plemników mogą działać jako potencjalne markery zamrażalności nasienia knura.

Daianny B.Guimarães, Tatyane B.Barros, Maurício F.van Tilburg, Jorge A.M.Martins, Arlindo A.Moura, Frederico B.Moreno, Ana C.Monteiro-Moreira, Renato A.Moreira, RicardoToniolli. Sperm membrane proteins associated with the boar semen cryopreservation. Animal Reproduction Science. Volume 183, August 2017, Pages 27-38. https://doi.org/10.1016/j.anireprosci.2017.06.005

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags