Czytaj ten artykuł w:

Integralność plemników w nasieniu knurów rasy Landrace i Duroc oraz ich związek z liczebnością miotu

Integralność DNA plemników w nasieniu o dobrej ruchliwości i morfologii może być dodatkowym parametrem prognostycznym dla płodności u świń.

środa 12 czerwiec 2019 (4 miesięcy 6 dni temu)
polubienia

Oznaczenie struktury chromatyny plemników jest metodą oceny fragmentacji DNA plemników, przy czym parametr ten ma negatywny wpływ na płodność w terenie u wielu gatunków ssaków. Metoda ta oblicza wskaźnik fragmentacji DNA (DFI), którego wysokie wartości wskazują na nieprawidłową strukturę chromatyny. W tym badaniu, trwającym od marca 2010 r. do czerwca 2017 r., celem była ocena nasienia DFI w przechowywanym nasieniu pochodzącym od dwóch różnych ras świń, norweskiej rasy Landrace (NL; n = 693) i norweskiego Duroc (ND; n = 655), oraz ocena wpływu na całkowitą liczbę urodzonych prosiąt (TNB).


Mediana DFI była znacznie wyższa w ejakulatach od 478 knurów ND w porównaniu z 452 knurami NL. Uzyskano dane z 19 496 miotów NL i 3877 miotów ND tych samych knurów. W przypadku obu ras stado loch, licba przebytych porodów i DFI wykazały znaczący wpływ na TNB. DFI był ujemnie skorelowany z TNB u obu ras. Knury z 5% najniższym TNB miały najmniejszą średnią geometryczną oznaczającą DFI odpowiednio 3,05% i 2,24% w NL i ND, w porównaniu z 1,67% i 1,23% dla knurów z 5% najwyższym TNB. DFI i ruchliwość tych samych próbek nasienia były ujemnie skorelowane, a grupy wysokiego i niskiego TNB wykazały istotne różnice w ruchliwości. Różnicy tej nie można jednak użyć do praktycznego przewidywania grupy TNB (92,1% vs. 89,7%; i 92,3% vs. 89,5%; odpowiednio NL i ND).

Podsumowując, nasze wyniki wskazują, że integralność DNA plemników w nasieniu o dobrej ruchliwości i morfologii może być dodatkowym parametrem prognostycznym dla płodności u świń.

Myromslien, FD, Tremoen, NH, Andersen‐Ranberg, I, et al. Sperm DNA integrity in Landrace and Duroc boar semen and its relationship to litter size. Reprod Dom Anim. 2019; 54: 160– 166. https://doi.org/10.1111/rda.13322

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags