Czytaj ten artykuł w:

Okołoporodowy niedobór choliny w diecie loch

U świń niedobór choliny w diecie powoduje zmiany w stężeniu choliny w osoczu, co jest widoczne pod koniec laktacji. Betaina i FA w mleku również zależą od diety loch i dnia laktacji. Zmiany w stężeniach tych składników mogą mieć wpływ na rozwój prosiąt noworodków.

środa 16 listopad 2016 (2 lat 6 miesięcy 3 dni temu)
polubienia

Wstęp: Cholina jest niezbędna do syntezy fosfolipidów, rozwoju neurologicznego i metylacji DNA. Nie wiadomo, czy okołoporodowy niedobór choliny w diecie wpływa na skład mleka matek.

Cel: badaliśmy czy okołoporodowy niedobór choliny w diecie loch  wpływa na skład mleka świni.

Metody: lochy rasy Yorkshire skarmiano dietą z niedoborem choliny (CD) lub z odpowienim poziomem choliny (CS) w czasie ciąży [odpowiednio 544 lub 1887 mg choliny / kg suchej masy (DM)] od 65 dnia przed do 48 godzin po porodzie, a następnie wprowadzono dietę laktacyjną (odpowiednio 517 lub 1591 mg choliny / kg sm) do 19 dnia laktacji. Mleko pobrano od 7 loch karmionych każdą z pasz w dniach 0 (siara), 7-9 (dojrzałe mleko) i 17-19 (przed odsadzeniem) laktacji. Od loch pobrano także krew w 65 dniu przed i 19 dniu po porodzie. Mleko analizowano pod kątem metabolitów choliny, kwasów tłuszczowych (FA) i składu aminokwasowego.

Wyniki: Ilość metabolitów choliny we krwi nie różniły się przed i po zastosowaniu diety, lecz stężenia wolnej choliny, betainy i dimetyloglicyny były niższe u loch karmionyhc paszą CD w porównaniu do loch karmionych CS w 19  dniu laktacji (istotność; p <0,05). W przypadku stężenia betainy wynik był podobny. Nie stwierdzono różnic spowodowanych przyjmowaniem choliny w dniu 0 laktacji, lecz w 18 dniu laktacji niższe stężenia odnotowano w grupie CD w porównaniu do CS (istotność; P <0,001). W przypadku FA o długim łańcuchu w dniu 0 laktacji również nie było żadnych różnic, lecz w 18  dniu laktacji (P <0,05) wyższe stężenia odnotowano w grupie CD (P < 0.05).

Wnioski: Powyższe dane wskazują, że u świń niedobór choliny w diecie powoduje zmiany w stężeniu choliny w osoczu, co jest widoczne pod koniec laktacji. Betaina i FA w mleku również zależą od diety loch i dnia laktacji. Zmiany w stężeniach tych składników mogą mieć wpływ na rozwój prosiąt noworodków.

Austin T Mudd, Lindsey S Alexander, Stacey K Johnson, Caitlyn M Getty, Olga V Malysheva, Marie A Caudill, and Ryan N Dilger. Perinatal Dietary Choline Deficiency in Sows Influences Concentrations of Choline Metabolites, Fatty Acids, and Amino Acids in Milk throughout Lactation. Journal of Nutrition. First published October 12, 2016, doi: 10.3945/​jn.116.238832

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags