Czytaj ten artykuł w:

Płyny technologiczne i surowica próbkami do określania dynamiki krążenia PRRSV

Płyn surowiczo- krwisty (PF) pozyskany po zabiegach kastracji i obcięcia ogonów, stanowi przydatną próbkę do wykrywania zakażeń PRRSV. Obecna praktyka polegająca na pobieraniu krwi od 30 świń może nie doszacować częstości występowania PRRSV w stadzie.

środa 18 wrzesień 2019 (2 miesięcy 3 dni temu)
polubienia

Pobieranie próbek surowicy świń podczas odsadzania w celu monitorowania wirusa zespołu rozrodczego i oddechowego świń (PRRSV) stało się powszechną praktyką w określaniu statusu zakażenia stada PRRSV. Czułość diagnostyczna tej praktyki jest niska w stadach poddawanych eliminacji PRRSV, gdy częstość występowania infekcji jest bliska zeru. Zatem celem tego badania było scharakteryzowanie dynamiki zakażenia PRRSV u 3-dniowych świń w surowicy i płynach surowiczo- krwistych, uzyskanych w ramach praktyk kastracyjnych i obcinania ogonów (płynów technologicznych (PF)). Drugim celem było oszacowanie czułości i swoistości PF w populacji 3-dniowych prosiąt. Stado liczące 6000 loch, które sprzedawało odsadzane prosięta, monitorowano co trzy tygodnie przez 23 tygodnie po wybuchu PRRSV, zbierając zarówno PF, jak i indywidualne próbki surowicy od wszystkich świń w wybranych miotach.


Spośród 77 badanych miotów 23 (29,8%) zidentyfikowano jako pozytywne przy użyciu PF i próbek surowicy, ze statystyką kappa Cohena wynoszącą 0,81 (95% CI: 0,59–1) między wynikami uzyskanymi dla każdego rodzaju próbki. Czułość i swoistość PF w stosunku do wyników w surowicy wyniosła odpowiednio 87% (95% CI: 66% –97%) i 94% (95% CI: 85% –99%). Odsetek miotów pozytywnych pod względem PRRSV zmniejszał się z upływem czasu, a mioty z loszek wykazywały większe prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu niż u starszych loch.

Podsumowując, badanie pokazuje, że PF może być wygodnym i niezawodnym okazem do monitorowania zakażenia PRRSV w stadach hodowlanych.

Carles Vilalta, Juan Sanhueza, Julio Alvarez; Deb Murray, Montserrat Torremorell, Cesar Corzo, Robert Morrison. Use of processing fluids and serum samples to characterize porcine reproductive and respiratory syndrome virus dynamics in 3 day-old pigs. Veterinary Microbiology. Volume 225, November 2018, Pages 149-156. https://doi.org/10.1016/j.vetmic.2018.09.006

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags