X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Skuteczność i praktyczność strategii kontroli dla afrykańskiego pomoru świń: co tak naprawdę wiemy?

Afrykański pomór świń (ASF) jest poważnym problemem zdrowotnym, a wirus jest coraz bliżej zachodnich regionów Europy, gdzie zagęszczenie świń jest wysokie. Zatrzymanie lub spowolnienie rozprzestrzeniania ASF wymaga odpowiednich strategii, które są zarówno skuteczne, jak i praktyczne.

1 marzec 2017
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Bazując na ekspertyzie ASF, w tym badaniu zidentyfikowano strategie nadzoru i interwencji ASF, które są postrzegane jako najbardziej skuteczne, zapewniając najlepszy kompromis pomiędzy skutecznością i praktycznością.

Spośród 20 strategii nadzoru, które zostały zidentyfikowane, pasywny nadzór nad dzikami i okazjonalny nadzór w przypadku śmiertelności świń były uważane za najbardziej skuteczne strategie nadzoru nad kontrolą rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Z kolei na Łotwie 96,9 procent (31 z 32) zakażonych ferm trzody chlewnej zostało wykryte poprzez bierny nadzór, w porównaniu z 2,1 proc które zostały wykryte przez aktywny nadzór (Oļševskis i inni 2016). Nadzór występowania choroby u dzików był uważany za bardzo ważną strategię ponieważ pierwsze przypadki ASF zgłaszane w krajach UE dotyczyły dzików (Estonia, Łotwa, Litwa i Polska) (Gavier i in 2015). Podobnie, na Łotwie 71,4 procent (175 z 245) przebadanych tusz padłych dzików było dodatnich dla zakażenia ASFV, w porównaniu z 1,5 procent (41 z 2.765) z upolowanych dzików (Oļševskis i inni 2016).

Spośród 22 strategii interwencyjnych, które zostały zidentyfikowane, ubój wszystkich zarażonych stad i zakaz przemieszczania zwierząt wobec sąsiednich stad uznano za najbardziej skuteczne strategie interwencyjne. Ograniczanie wypuszczania świń poza budynek gospodarski, zakaz skarmiania pomyjami, ograniczenie wejść dla odwiedzających gospodarstwa również są postrzegane jako optymalne strategie interwencyjne, prawdopodobnie dlatego, że stanowią one jedne z głównych przyczyn wybuchu ognisk na fermach trzody chlewnej. Na przykład, 42,9 procent (12 z 28) i 57,1 procent (16 z 28) z pierwotnych ognisk na Łotwie było związanych odpowiednio z kontaktem z dzikami i praktykami skarmiania pomyjami, natomiast 100,0 procent (4 z 4 ) ognisk wtórnych było związanych z wejściem osób postronnych, które wcześniej miały kontakt z zakażonymi gospodarstwami (Oļševskis i inni 2016). Środki bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach oraz przed wejściem (takich jak gruntowne czyszczenie i dezynfekcja budynków, środków transportu i sprzętu ochrony osobistej, oraz przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach były postrzegane jako optymalne, choć ich rola w kontroli ASFV pozostaje trudna do oszacowania ,

Aktywny nadzór i usuwania zwłok w populacjach dzików zostały ocenione jako najbardziej skuteczne strategie nadzoru i interwencji, ale były również uważane za najmniej praktyczne, co sugeruje, że potrzebne są dalsze badania w celu opracowania bardziej skutecznych metod zwalczania ASF w populacji dzików.

C. Guinat, T. Vergne, C. Jurado-Diaz, J. M. Sánchez-Vizcaíno, L. Dixon, D. U. Pfeiffer. Effectiveness and practicality of control strategies for African swine fever: what do we really know? Veterinary Record. Volume 180, Issue 4.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji