Czytaj ten artykuł w:

Stopniowe wycofywanie obcinania ogonów u świń w UE - obecny stan, wyzwania i możliwości

W wielu krajach europejskich większość świń nadal ma rutynowo obcinane ogony, co stanowi naruszenie prawodawstwa europejskiego.

środa 21 listopad 2018 (6 miesięcy temu)
polubienia

Ustawodawstwo europejskie nakazuje, aby obcinanie ogonów nie było wykonywane rutynowo (Unia Europejska, dyrektywa Rady 2008/120 / WE z dnia 18 grudnia 2008 r. Uustanawiająca minimalne normy w zakresie ochrony trzody chlewnej, Dz.U. L 47 z 18.2.2009). Niemniej jednak obcinanie ogonów wciąż jest praktykowane rutynowo w wielu krajach europejskich, podczas gdy cztery kraje całkowicie zaprzestały tej procedury. Obcinanie ogonów jest również praktykowane w wielu krajach poza Europą.

Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (FVE), Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia świń (EAPHM) wraz z Komisją Europejską przeprowadziły badanie online w celu zbadania sytuacji dotyczącej praktyki obcinania ogonów trzody chlewnej i dostarczania materiałów wzbogacających środowisko w 24 europejskich krajach. Koncentruje się także na roli zawodu lekarza weterynarii i daje przegląd opublikowanej literatury dotyczącej wyzwań i możliwości związanych z hodowlą świń z całymi ogonami.

Wyniki

Otrzymano pięćdziesiąt siedem (57) odpowiedzi ankietowych z 24 krajów. Średnio 77% (mediana = 95%) świń ma rutynowo przycinane ogony. W Finlandii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii mniej niż 5% świń ma obcinane ogony. Według ankietowanych 67% świń (mediana = 76%) w 24 badanych krajach UE otrzymuje odpowiednie materiały wzbogacające środowisko. Szkolenie lekarzy weterynarii, ich rola w doradzaniu producentowi i podejmowanie oceny ryzyka obgryzania ogonów były bardziej pozytywnie oceniane w krajach, które zaprzestały rutynowego obcinania ogonów, niż w krajach, które nie zaprzestały rutynowego obcinania ogonów. Inicjatywy takie jak szkolenia władz krajowych mające na celu zachęcenie do rezygnacji z obcinania ogonów i rutynowe rejestrowanie gryzienia ogonów w ubojni zostały uznane za dwa udane projekty promujące hodowlę świń z całymi ogonami.

Wnioski

W wielu krajach europejskich większość świń nadal ma obcinane ogony, co stanowi naruszenie prawodawstwa europejskiego. Aby powstrzymać rutynowe obcinanie ogonów, należy podnieść świadomość i wiedzę dotyczącą czynników ryzyka, aby zapobiec obgryzaniu ogonów. Rosnąca wiedza o przyczynach niepowodzenia dobrowolnych inicjatyw krajowych oraz o skutecznych środkach podjętych przez niektóre kraje w celu umożliwienia produkcji trzody chlewnej z nienaruszonymi ogonami powinna być rozpowszechniania wśród całej społeczności produkującej trzodę w UE. Lekarze weterynarii mają do odegrania znaczącą rolę w podnoszeniu świadomości, ułatwianiu transferu wiedzy oraz w identyfikacji czynników ryzyka i rozwiązań na poziomie gospodarstwa dla dobra zdrowia i dobrostanu świń.

Nancy De Briyne, Charlotte Berg, Thomas Blaha, Andreas Palzer and Déborah Temple. Phasing out pig tail docking in the EU - present state, challenges and possibilities. Porcine Health Management 2018, 4:27. https://doi.org/10.1186/s40813-018-0103-8

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags