Czytaj ten artykuł w:

Wpływ napromieniania światłem na przeżywalność i funkcje plemników ssaków

Zgromadzone dowody wskazują, że napromienianie światłem plemników ssaków (i innych gatunków zwierząt) zwiększa ich ruchliwość i zdolność do zapłodnienia, nie powodując żadnych uszkodzeń DNA.

środa 26 grudzień 2018 (7 miesięcy 24 dni temu)
polubienia

Wykazano, że naświetlanie światłem wywiera pozytywny wpływ na komórki rozrodcze, w szczególności na nasienie. W efekcie duża liczba badań przeprowadzonych na wielu gatunkach, w tym ludziach, myszach, świniach, bydle i owcach, oraz przy użyciu różnych źródeł światła (takich jak lasery i diody emitujące światło) wykazało, że fotostymulacja zwiększa ruchliwość plemników. Ponadto inne prace wykazały, że zdolność do zapładniania przez nasienie zarówno in vitro, jak i in vivo może zostać zwiększona po napromienianiu światłem; istnieją również dowody wskazujące na wydłużenie długości życia nasienia zakonserwowanego. Niezależnie od tego żadne badania nie donoszą o szkodliwym wpływie światła widzialnego na integralność DNA. Mechanizmy, dzięki którym światło wywiera swoje działanie, nie są całkowicie wyjaśnione, ale rosnąca liczba dowodów sprawia, że fotouczulacze komórkowe, szczególnie te obecne w mitochondriach, odgrywają istotną rolę. Stymulowanie tych cząsteczek przekłada się na zwiększenie produkcji ATP i napływu Ca2 +, co przyczynia się do wyjaśnienia wpływu światła na plemniki. Dodatkowo, obecność opsyn w plemnikach, jak również potencjalny wpływ światła na konformację innych białek może również być zaangażowane w reakcję plemników na światło. Jednak nadal istnieje wiele aspektów, które wymagają rozwiązania, a ich wyjaśnienie może przyczynić się do zwiększenia wykorzystania promieniowania świetlnego do ochronę nasienia i ART (wspomagana technologia reprodukcyjna).

Yeste M, Castillo-Martín M, Bonet S, Rodríguez-Gil JE. Impact of light irradiation on preservation and function of mammalian spermatozoa. Anim Reprod Sci. 2018 Jul;194:19-32. doi: 10.1016/j.anireprosci.2018.02.004. Epub 2018 Feb 9.

#(tienda_prods_relacionats)

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags