Czytaj ten artykuł w:

Wykrycie genomu, antygenów i przeciwciał w płynie ustnym pochodzącym od świń zakażonych wirusem pryszczycy

Wyniki te wykazały potencjalne zastosowanie płynu ustnego w wykrywaniu genomu FMDV, żywego wirusa i antygenów wirusowych.

środa 10 maj 2017 (1 lat 12 dni temu)

Kwasy nukleinowe wirusa i odpowiedź przeciwciał na patogeny można badać z zastosowaniem płynu ustnego świń (OF). Wykazano wcześniej, że w płynie ustnym świń można wykrywać genom wirusa pryszczycy. Izolacja wirusa i wykrywanie antygenów wirusowych są dodatkowymi testami potwierdzającymi rozpoznanie FMDV, ale te metody nie zostały ocenione w przypadku próbki jaką jest OF.

 


Celem tego badania była dalsza walidacja wykrywania FMDV w płynie ustnym za pomocą metod molekularnych, ocena wykrywania antygenu i izolacji FMDV z OF i opracowanie testu dla izotypowego wykrywania przeciwciał anty-FMDV w OF.

Kwas rybonukleinowy (RNA) FMDV wykryto w OF od doświadczalnie zakażonych świń metodą ilościowej reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją w czasie rzeczywistym (qRT-PCR) od 1 dnia po zakażeniu (dpi) do 21 dpi. Wirus pryszczycy wyizolowano z OF od 1 do 5 dpi. Dodatkowo, antygeny FMDV wykryto w OF od 1 do 6 dpi przy użyciu testu paskowej immunochromatografii poprzecznej (LFIST), szybkiego testu typu pen-site oraz od 2 do 3 dpi przy użyciu testu immunoenzymatycznego typu sandwich z zastosowaniem podwójnych przeciwciał (DAS ELISA). Ponadto wykryto immunoglobulinę A (IgA) swoistą dla FMDV w OF, stosując pośrednią ELISA specyficzną dla izotypu, od dpi 14.

Wyniki te wykazały potencjalne zastosowanie płynu ustnego do wykrywania genomu FMDV, żywego wirusa i antygenów wirusowych, jak również do ilościowego oznaczania odpowiedzi ze strony przeciwciał IgA.

Chandrika Senthilkumaran, Ming Yang, Hilary Bittner, Aruna Ambagala, Oliver Lung, Jeffrey Zimmerman, Luis G. Giménez-Lirola, Charles Nfon. Detection of genome, antigen, and antibodies in oral fluids from pigs infected with foot-and-mouth disease virus. Canadian Journal of Veterinary Research. April 2017, Vol. 81, No. 2.

Streszczenia

Koszty PRRS na poziomie fermy28-cze-2017 10 miesięcy 24 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags