Czytaj ten artykuł w:

Łańcuch dostaw żywności: poparcie Parlamentu dla zakazu nieuczciwych praktyk handlowych

Parlament Europejski głosował nad nowym zestawem przepisów UE, które zapewnią ochronę 100% europejskich rolników, a także małych i średnich dostawców przed nieuczciwymi praktykami handlowymi w łańcuchu dostaw żywności.

czwartek 14 marzec 2019 (5 miesięcy 7 dni temu)
polubienia

Nowe zasady dotyczące nieuczciwych praktyk, takich jak opóźnione płatności za dostarczone produkty, późne anulowanie jednostronne lub zmiany zamówienia z mocą wsteczną, odmowa kupującego podpisania pisemnej umowy z dostawcą i niewłaściwe wykorzystanie informacji poufnych, zatwierdzono 589 głosami za, przy 72 głosach przeciw i 9 wstrzymujących się. Groźby odwetu wobec dostawców, na przykład usunięcia ich produktów lub opóźnienia płatności, aby ukarać ich za składanie skarg, będą również zakazane.

Kupujący nie będą już mogli żądać płatności od dostawców za pogorszenie lub utratę produktów w siedzibie nabywcy, chyba że jest to spowodowane zaniedbaniem dostawców lub spowodowaniem, że dostawcy zapłacą za koszty rozpatrywania skarg klientów.

Inne praktyki, takie jak zwracanie niesprzedanych produktów dostawcy bez płacenia za nie, zmuszanie dostawców do płacenia za reklamę produktów, obciążanie dostawców za magazynowanie lub obciążanie dostawców kosztami związanymi z obniżką ceny, również będą zakazane, chyba że wcześniej będą uzgodnione w umowie dostawy.

Przejrzysta procedura składania skarg

Dostawcy żywności będą mogli składać skargi tam, gdzie są zlokalizowani, nawet jeśli nieuczciwy handel miał miejsce w innym miejscu w UE. Krajowe organy egzekwowania prawa zajmowałyby się skargami, prowadziły dochodzenia i zapewniały rozwiązania.

Ochrona małych i średnich dostawców

Nowe przepisy będą chronić małych, i średnich dostawców o rocznych obrotach poniżej 350 milionów euro. Dostawcy ci zostaną podzieleni na pięć podkategorii (z obrotami poniżej 2 mln euro, 10 mln euro, 50 mln euro, 150 mln euro i 350 mln euro), przy czym najszersza ochrona przysługuje najmniejszym.

Kwoty

„Dawid w końcu pokonał Goliata. Uczciwość, zdrowsza żywność i prawa społeczne ostatecznie zwyciężyły nad nieuczciwymi praktykami handlowymi w łańcuchu dostaw żywności. Po raz pierwszy w historii UE rolnicy, producenci żywności i konsumenci nie będą już zastraszani przez wielkich graczy ”, powiedział sprawozdawca Paolo De Castro (S&D, IT).

„To wielki sukces dla wszystkich Europejczyków. To jest UE, za którą stoimy: UE, która wpływa na codzienne życie ludzi, eliminując nierówności i walcząc o zdrowie obywateli, środowisko i sprawiedliwość ”- dodał.

Kolejne kroki

Dyrektywa o zakazie nieuczciwych praktyk handlowych musi zostać formalnie zatwierdzona przez Radę, zanim wejdzie ona w życie. Państwa UE będą miały 24 miesiące na wprowadzenie ich do prawa krajowego. Nowe zasady powinny być stosowane 30 miesięcy po wejściu w życie.

Parlament Europejski wielokrotnie wzywał do podjęcia działań w celu zwalczania nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności od 2010 r., po przyjęciu rezolucji w sprawie bardziej sprawiedliwych dochodów dla rolników i lepszej funkcjonalności łańcucha dostaw.

Według szacunków Komisji, MŚP z sektora rolnictwa i przetwórstwa spożywczego w UE tracą od 2,5 do 8 miliardów euro rocznie (1% - 2% ich obrotów) z powodu nieuczciwych praktyk handlowych.

wtorek 12 marca, 2019/ EP/ UE.
http://europa.eu/rapid

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

02-sie-201926-lip-201919-lip-201912-lip-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie