Czytaj ten artykuł w:

Bezpieczeństwo żywności: większa przejrzystość, lepsze zapobieganie ryzyku

Eurodeputowani chcą, aby Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności opublikowała badania dotyczące bezpieczeństwa przed dopuszczeniem produktu do obrotu.

środa 2 styczeń 2019 (8 miesięcy 17 dni temu)
polubienia

11 grudnia Parlament Europejski przyjął propozycję umożliwienia Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) skuteczniejszego i bardziej przejrzystego działania 427 głosami za, 172 przeciw i 67 wstrzymujących się.


Zmienione zasady mają na celu uczynienie oceny ryzyka bardziej przejrzystą i zapewnienie, że badania wykorzystywane przez EFSA w celu dopuszczenia produktu do obrotu są wiarygodne, obiektywne i niezależne.

Wprowadzono nową procedurę poprzedzającą złożenie wniosku, aby umożliwić przyspieszenie procesu składania wniosków, ponieważ EFSA może udzielić wnioskodawcy porad dotyczących sposobu dostarczenia wszystkich wymaganych informacji.

Dodatkowe badania do tych przedkładanych przez firmy

Należy ustanowić wspólny europejski rejestr zleconych badań, aby powstrzymać przedsiębiorstwa ubiegające się o zezwolenie od wstrzymywania niekorzystnych badań. W przypadku wątpliwości co do dowodów dostarczonych przez przedsiębiorstwa, agencja może również zasięgnąć opinii stron trzecich w celu ustalenia, czy istnieją inne odpowiednie dane naukowe lub badania.

Parlament uzgodnił również zestaw kryteriów określających, jakie informacje mogą być poufne, np. znak towarowy, pod którym produkt będzie sprzedawany lub szczegółowe opisy preparatów.

Po głosowaniu sprawozdawczyni Renate Sommer (EPP, DE) oświadczyła, że nie może poprzeć wyniku głosowania i chce, aby jej nazwisko zostało wycofane z tego akt.

Kontekst

Wniosek jest kontynuacją europejskiej inicjatywy obywatelskiej dotyczącej glifosatu, w szczególności w odniesieniu do obaw wyrażonych w inicjatywie dotyczącej przejrzystości badań naukowych wykorzystywanych do oceny pestycydów. Jest również wynikiem sprawdzianu sprawności ogólnego prawa żywnościowego, uruchomionego w 2014 r. i zakończonego w styczniu 2018 r. przez Komisję.

Kolejne kroki

Parlament rozpocznie negocjacje z ministrami UE w sprawie porozumienia w pierwszym czytaniu.

środa 12 grudnia, 2018/ Parlament Europejski/ UE.
http://www.europarl.europa.eu

Wiadomości

Wiadomości od Zdrowie świń

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

13-wrz-201906-wrz-201930-sie-201902-sie-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie