X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Dlaczego Komisja Europejska sprzeciwia się pomocy dla branży trzody chlewnej?

W kontekście różnych wniosków o pomoc dla branży trzody chlewnej, Komisarz odpowiedział, dlaczego nie oferuje tej pomocy sektorowi.

8 luty 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, przewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego Norbert Lins (PPE, DE) i większość grup politycznych komisji wystosowali list do komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, prosząc Komisję Europejską o podjęcie „natychmiastowych inicjatyw mających na celu złagodzenie negatywną sytuację i przewidywane poważne zaburzenia w sektorze wieprzowiny”.

W odpowiedzi na tę prośbę komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski chciał wyjaśnić, dlaczego Komisja jest przeciwna i odpowiedział, że pomimo tego, że 13 państw członkowskich zwróciło się o środki rynkowe, 7 państw członkowskich, w tym główne kraje produkujące, ponieważ Niemcy, Hiszpania, Włochy, Dania, Holandia, Szwecja i Finlandia, które reprezentują prawie dwie trzecie produkcji trzody chlewnej w UE, nie zażądały środków rynkowych i że „jest to wyraźny sygnał, którego nie mogę zignorować”.

Wojciechowski przekonywał, że pomoc publiczna jest skutecznym narzędziem i podał przykłady, takie jak obecny pakiet pomocowy wprowadzony w zeszłym tygodniu przez Francję w wysokości 270 mln euro oraz Polski, która zapowiedziała pakiet pomocy publicznej w wysokości 88 mln euro.

Komisarz podkreślił również, że 13 państw członkowskich wystąpiło z wnioskiem o art. 219 – środki przeciwko zaburzeniom na rynku, ale podkreślił, że pilny i szybki środek w 2022 r. musiałby być realistycznie sfinansowany poprzez uruchomienie części rezerwy kryzysowej w rolnictwie w wysokości 497,3 mln euro, pod warunkiem zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę. W konsekwencji kwota ta nie mogła zostać wypłacona rolnikom w 2023 r. W konsekwencji to rolnicy by sfinansowali to działanie. Zastanawiał się też, do kogo powinna być skierowana pomoc, do państw członkowskich z największą liczbą świń czy do państw członkowskich z największą liczbą producentów? Ponadto zauważył, że współprawodawcy muszą zgodzić się na wykorzystanie rezerwy, a przy 7 państwach członkowskich sprzeciwiających się jej wykorzystaniu mogą mieć mniejszość blokującą w Radzie. Również 497,3 mln euro dla 1,5 mln producentów trzody chlewnej w UE to niewiele w porównaniu z ofertą Francji i Polski.

Komisarz poinformował również, że wkrótce będzie mieć miejsce delegacja do Singapuru i Wietnamu, której celem jest znalezienie nowych rynków dla europejskich produktów rolnych, w tym wieprzowiny.

Z drugiej strony, Komisarz przypomniał, że w związku z wysokimi cenami środków produkcji i energii, które są ściśle związane z tą kwestią, Komisja przyjęła niedawno komunikat w sprawie sposobów rozwiązania problemu wzrostu cen energii, a jeżeli zarówno dochody rolników, jak i ceny żywności dla konsumentów zmierzają w złym kierunku z powodu zmian cen środków produkcji, UE musi zareagować politycznie na tę sytuację.

7 luty, 2022/ Redakcja 333 na podstawie informacji Komisji Europejskiej.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły