Czytaj ten artykuł w:

EU i Mercosur osiągnęły porozumienie handlowe

UE jest pierwszym dużym partnerem zawierającym umowę handlową z Mercosurem – blokiem państw, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj. Do porozumienia doszło w piątek 28 czerwca.

poniedziałek 1 lipiec 2019 (3 miesięcy 17 dni temu)
polubienia

Nowe ramy handlowe, stanowiące część szerszego układu o stowarzyszeniu między tymi dwoma regionami, skonsolidują strategiczne partnerstwo polityczne i gospodarcze oraz stworzą istotne możliwości zrównoważonego wzrostu gospodarczego po obu stronach, a jednocześnie zapewnią poszanowanie środowiska naturalnego oraz interesów unijnych konsumentów i wrażliwych sektorów gospodarki.

UE jest pierwszym dużym partnerem zawierającym umowę handlową z Mercosurem – blokiem państw, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj. Zawarte dziś porozumienie obejmie swym zakresem obszar, na którym żyje 780 mln osób, oraz scementuje bliskie stosunki polityczne i gospodarcze między państwami UE i Mercosuru. Ze strony obu regionów jest to jasne zobowiązanie do prowadzenia handlu międzynarodowego opartego na zasadach, a dla europejskich przedsiębiorstw oznacza wejście na rynek o olbrzymim potencjale gospodarczym. Umowa ugruntuje ważne reformy gospodarcze i modernizację w państwach Mercosuru.

Ustanawia też najwyższe standardy bezpieczeństwa żywności i ochrony konsumentów oraz zasadę ostrożności w zakresie przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i ochrony środowiska, a ponadto zawiera szczególne zobowiązania dotyczące praw pracy i ochrony środowiska, w tym zobowiązanie do wdrożenia porozumienia klimatycznego z Paryża i powiązanych przepisów wykonawczych.

Najważniejsze elementy umowy handlowej UE–Mercosur

Dzięki umowie międzyregionalnej UE–Mercosur zniesiona zostanie większość ceł na eksport z UE do państw Mercosuru, co sprawi, że unijne przedsiębiorstwa staną się bardziej konkurencyjne, i pozwoli im zaoszczędzić 4 mld euro rocznie.

  • W unijnych sektorach przemysłowych umowa przyczyni się do zwiększenia eksportu produktów, na które dotychczas obowiązywały wysokie, a czasem wręcz zaporowe stawki cła. Należą do nich samochody (cło w wysokości 35 proc.), części do samochodów (14–18 proc.), maszyny (14–20 proc.), chemikalia (do 18 proc.), produkty lecznicze (do 14 proc.), odzież i obuwie (35 proc.) lub dzianiny (26 proc.).
  • Sektor rolno-spożywczy UE odniesie korzyści dzięki zniesieniu wysokich ceł Mercosuru na takie unijne produkty jak: czekolada i wyroby cukiernicze (20 proc.), wina (27 proc.), alkohole wysokoprocentowe (20–35 proc.) i napoje (20–35 proc.). Umowa zapewni także bezcłowy, objęty kontyngentami, dostęp do rynku Mercosuru unijnym produktom mleczarskim (obecne cło 28 proc.), w szczególności serom.

Państwa Mercosuru wprowadzą ponadto gwarancje prawne chroniące przed podrabianiem 357 wysokiej jakości europejskich produktów spożywczych i napojów, którym przyznano oznaczenia geograficzne (OG), takie jak: Tiroler Speck (Austria), Fromage de Herve (Belgia), Münchener Bier (Niemcy), Comté (Francja), Prosciutto di Parma (Włochy), Polska Wódka (Polska), Queijo S. Jorge (Portugalia), Tokaji (Węgry) czy Jabugo (Hiszpania).

piątek 28 czerwca, 2019/ EC/ UE.
http://europa.eu

Wiadomości

Polska: pierwsze ognisko ASF w woj. mazowieckim03-lip-2019 3 miesięcy 15 dni temu

Wiadomości od Ekonomia

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

11-paź-201904-paź-201927-wrz-201920-wrz-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie