X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Kampylobakterioza i salmonelloza - najczęstsze choroby odzwierzęce w UE w 2022 r.

Kampylobakterioza i salmonelloza były najczęściej zgłaszanymi chorobami odzwierzęcymi u ludzi w 2022 r., chociaż liczba przypadków była niższa niż w latach poprzedzających pandemię.

15 grudzień 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Według rocznego raportu na temat chorób odzwierzęcych opublikowanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), kampylobakterioza i salmonelloza były najczęściej zgłaszanymi chorobami odzwierzęcymi u ludzi w UE w 2022 r., chociaż liczba przypadków była niższa niż w latach przed pandemią 2018-2019.

Liczba zgłoszonych przypadków kampylobakteriozy, która jest najczęstszą chorobą odzwierzęcą, pozostała stabilna w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, z 137 107 przypadkami. Najczęstszym źródłem zakażeń było mięso z kurczaka.

Salmonelloza była drugą najczęściej zgłaszaną chorobą odzwierzęcą, z 65 208 przypadkami w 2022 r., w porównaniu do 60 169 w 2021 r. Jednak 19 państw członkowskich i Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) z powodzeniem osiągnęły wszystkie cele wyznaczone w zakresie ograniczenia występowania salmonelli u drobiu. Jest to najwyższy wskaźnik zgodności od 2018 r., kiedy to 14 państw członkowskich osiągnęło wszystkie cele, co stanowi kamień milowy we wspólnych wysiłkach na rzecz zwalczania chorób odzwierzęcych i ochrony zdrowia publicznego.

W niniejszym raporcie przeanalizowano nie tylko sporadycznie zgłaszane przypadki zachorowań, ale także ogniska chorób przenoszonych przez żywność: przypadki, w których co najmniej dwie osoby zachorowały na tę samą chorobę po spożyciu tej samej skażonej żywności.

Liczba zgłoszonych ognisk chorób przenoszonych przez żywność w UE wzrosła o 44%, z 4005 w 2021 r. do 5763 ognisk w 2022 r., osiągając poziom podobny do tego sprzed pandemii i powodując największą liczbę zgonów związanych z ogniskami w ciągu ostatniej dekady (64). Zgony przypisywano głównie Listeria monocytogenes i były one związane z szeroką gamą produktów spożywczych, od mięsa i produktów mlecznych po ryby i warzywa. Częstsze stosowanie sekwencjonowania całego genomu mogło poprawić czułość nadzoru, zwiększając tym samym zdolność do wykrywania ognisk w państwach członkowskich.

12 grudnia, 2023/ EFSA/ UE.
https://www.efsa.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły