X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Komisja Europejska proponuje podpisanie i zawarcie umowy handlowej z Kanadą

Ponad 140 europejskich oznaczeń geograficznych produktów spożywczych i napojów będzie miało wysoki poziom ochrony na rynku kanadyjskim.

21 lipiec 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Komisja Europejska formalnie zaproponowała Radzie UE podpisanie i zawarcie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą, znaną jako kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa lub CETA.

Transakcja ma przynieść korzyści ludziom i firmom - dużym i małym - w całej Europie począwszy od pierwszego dnia jej realizacji. W celu umożliwienia szybkiego podpisania i tymczasowego stosowania, Komisja postanowiła zaproponować CETA jako umowę "mieszaną". Pozostaje to bez zmian z punktu widzenia prawnego, co jest obecnie badane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie umowy handlowej osiągniętej między UE a Singapurem. Komisja postuluje aby umowa została podpisana podczas następnego szczytu UE-Kanada, w październiku.

Komisarz Handlu UE Cecilia Malmström powiedziała: "porozumienie z Kanadą jest kamieniem milowym w europejskiej polityce handlowej. To najbardziej ambitna umowa handlowa jaką UE kiedykolwiek przeprowadziła i pogłębi nasze długotrwałe relacje z Kanadą. Pomoże wygenerować tak bardzo potrzebny wzrost gospodarczy i zatrudnienie, przy pełnym zachowaniu wysokich standardów europejskich w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo żywności, ochrona środowiska i prawa ludzi w pracy."

CETA zawiera również silne zasady dotyczące ochrony praw pracowniczych i ochrony środowiska. Obie strony zobowiązały się nie do podtrzymania wysokich standardów UE dla dobra interesów handlowych.

Ponad 140 europejskich oznaczeń geograficznych produktów spożywczych i napojów (np. Tiroler Speck z Austrii, Gouda i Roquefort z Holandii i Francji) będzie miało wysoki poziom ochrony na rynku kanadyjskim, a CETA będzie upewniać się, że tylko oryginalne produkty mogą być sprzedawane w Kanadzie pod tymi nazwami.

Po podjęciu decyzji przez Radę, będzie można stosować CETA tymczasowo. Pełne wprowadzanie w życie będzie uzależnione od innych czynników, w drodze decyzji Rady, za zgodą Parlamentu Europejskiego, i przez wszystkie państwa członkowskie za pośrednictwem odpowiednich krajowych procedur ratyfikacyjnych.

wtorek 5 lipca 2016/ EC/ UE.
http://europa.eu/rapid

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji