X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Nawozy rosyjskie w kontekście obecnej wojny

Znaczenie Ukrainy i Federacji Rosyjskiej dla światowych rynków nawozów oraz ryzyko związane z obecnym konfliktem.

15 marzec 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Federacja Rosyjska i Ukraina należą do najważniejszych producentów towarów rolnych na świecie. Oba kraje odgrywają wiodącą rolę na światowych rynkach żywności i nawozów, gdzie dostawy na eksport są często skoncentrowane w garści krajach. Taka koncentracja może narazić te rynki na większą podatność na wstrząsy i niestabilność.

Federacja Rosyjska jest kluczowym eksporterem nawozów. W 2021 roku Federacja Rosyjska była największym na świecie eksporterem nawozów azotowych i drugim wiodącym dostawcą nawozów potasowych i fosforowych.

dsa
dsa

Dwadzieścia pięć krajów polega na Federacji Rosyjskiej w zakresie importu nawozów, przy czym zależność od importu wynosi 30% lub więcej w przypadku nawozów N, P i K. Wiele krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej jest uzależnionych od importu rosyjskich nawozów o ponad 50% w odniesieniu do wszystkich trzech składników. Ukraina nie odgrywa znaczącej roli jako zależny eksporter nawozów, z wyjątkiem zakupów dokonywanych przez Benin i kilka krajów Unii Europejskiej.

W związku ze wzrostem cen nawozów i innych produktów energochłonnych, będącym konsekwencją konfliktu, oczekuje się, że ogólne ceny czynników produkcji znacznie wzrosną. Wyższe ceny tych środków produkcji przełożą się najpierw na wyższe koszty produkcji, a ostatecznie na wyższe ceny żywności. Mogą one również doprowadzić do obniżenia poziomu wykorzystania środków produkcji, co spowoduje spadek plonów i produkcji w sezonie upraw 2022/23 i zwiększy ryzyko pogorszenia stanu światowego bezpieczeństwa żywnościowego w nadchodzących latach.

14 marzec, 2022/ FAO.
https://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły