X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Polska: koniunktura w gospodarstwach w pierwszej połowie 2019r.

Nastroje rolników uległy pogorszeniu w stosunku do grudnia 2019 r., ale nadal były mniej negatywne w porównaniu z czerwcem 2018 r.

8 listopad 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W ocenie rolników zmiany, jakie miały miejsce w I półroczu 2019 r., koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych kształtowały się niekorzystnie. Pesymistyczne były również prognozy na II półrocze 2019 r.

Najbardziej optymistyczni w ocenie sytuacji byli rolnicy do 24 roku życia, z wykształceniem wyższym, a także ci, którzy prowadzili gospodarstwo krócej niż rok. Ponadto gospodarstwa specjalizujące się w produkcji zwierzęcej korzystniej oceniały bieżącą koniunkturę (czerwiec 2019 r.) niż użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Natomiast gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej lepiej oceniły zmiany, jakie zaszły w I półroczu 2019 r. jak również z większym optymizmem patrzyły na II półrocze 2019 r. Najgorzej swoją sytuację oceniali użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych. Najmniej pesymistyczni w swoich ocenach byli użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni do 5 ha użytków rolnych.

Wśród gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej najmniej pesymistyczni byli rolnicy prowadzący chów drobiu nieśnego i rzeźnego, a najwięcej negatywnych opinii wyrażali hodowcy bydła rzeźnego.

W czerwcu br. niewiele ponad 14% respondentów oceniło pozytywnie opłacalność produkcji rolnej. Opinie optymistyczne wyrażali rolnicy specjalizujący się w chowie drobiu rzeźnego i nieśnego oraz hodowcy świń. Pozytywne opinie o opłacalności produkcji rolniczej przeważały również u rolników prowadzących uprawy pod osłonami, a także specjalizujących się w uprawach warzyw gruntowych. Najbardziej negatywne oceny o opłacalności produkcji rolniczej odnotowano u rolników prowadzących plantacje drzew i krzewów owocowych oraz hodowców bydła rzeźnego.

poniedziałek, 30 września 2019r. /GUS/ Polska www.stat.gov.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji