X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE: Możliwe reperkusje przeglądu dyrektywy w sprawie dobrostanu zwierząt

Copa i Cogeca zleciły sporządzenie pierwszego kompleksowego raportu, aby lepiej zrozumieć wpływ gospodarczy, społeczny i środowiskowy koncepcji spopularyzowanej przez europejską inicjatywę obywatelską "Koniec ery klatek".

2 czerwiec 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Badanie, oparte na dobrze znanym modelu CAPRI, koncentruje się na dwóch sektorach i trzech scenariuszach: zakazie stosowania blokad porodowych dla macior z natychmiastowym przejściem do 2025 r. (scenariusz A), przejściu do 2035 r. (scenariusz B) i przejściu do 2045 r. (scenariusz C).

Spadek produkcji

Przedstawione wnioski pokazują, że produkcja trzody chlewnej spadnie od 23,6% do 8,4-0,5% w zależności od rozważanego scenariusza. Przejście na systemy wolnego porodu będzie wymagało znacznych inwestycji w nowe chlewnie i przebudowę istniejących. W zależności od decyzji rolników, koszty inwestycji mogą wynieść od 2,1 do 3,5 mld euro.

Produkcja będzie miała wpływ na bilans handlowy UE

W większości scenariuszy popyt na rynku krajowym nie zmniejsza się proporcjonalnie do spadku produkcji, co prowadzi do bardzo silnego wzrostu importu we wszystkich scenariuszach (od 1086% do 43,7%). I odwrotnie, eksport z UE-27 gwałtownie spada.

Naukowcy uważają, że może pojawić się kolejny poważny problem: rolnicy dokonujący tych zmian nie skorzystają z premii rynkowych za swoje produkty, ponieważ cała branża podąża tą samą ścieżką. Jak potwierdza niniejsze badanie, przejście na alternatywne systemy chowu ostatecznie zmniejszy generowane przychody i przyspieszy trend rosnącego importu w obecnych ramach handlowych. Rozważając stopniowe wycofywanie się do 2025 r., średnia cena producenta wieprzowiny wzrasta o 47,4% w UE-27. W przypadku przyznania 10-letniego lub 20-letniego okresu przejściowego wzrost ceny producenta wieprzowiny staje się znacznie mniejszy i prowadzi do bardziej umiarkowanych wstrząsów dla konsumentów.

Koncentracja produkcji

Innym kluczowym wnioskiem z badania jest to, że stopniowe wycofywanie blokad z pewnością zwiększy koncentrację produkcji, bo większe zakłady będą w stanie zainwestować w transformację. W tym samym kierunku badanie identyfikuje również wyraźne ryzyko zwiększenia dysproporcji na jednolitym rynku wewnętrznym. Niezależnie od długości okresu przejściowego, stopniowe wycofywanie blokad będzie miało trwały wpływ na wyniki gospodarcze w Europie Zachodniej i Wschodniej.

Produkcja trzody chlewnej zostanie przeniesiona, a jak wskazano w istniejącej ocenie wpływu Farm to Fork, przeniesienie to doprowadzi do przenoszenia emisji, a także wpłynie na różnorodność biologiczną i dobrostan zwierząt w krajach niedostosowanych do naszych standardów produkcji.

31 maja, 2023r./ COPA-COGECA/ Informacje prasowe
https://copa-cogeca.eu/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły