X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

430 mln euro z funduszy UE na wsparcie unijnego sektora rolnego

Rolnicy mogą otrzymać rekompensatę za straty ekonomiczne spowodowane zakłóceniami na rynku, wysokimi cenami nakładów, spadającymi cenami produktów rolnych i zdarzeniami klimatycznymi.

28 czerwiec 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Komisja Europejska proponuje uruchomienie dodatkowych funduszy UE dla unijnych rolników dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, wysokimi kosztami nakładów oraz różnymi kwestiami związanymi z rynkiem i handlem. Nowy pakiet wsparcia wyniesie 330 mln euro dla 22 państw członkowskich. Ponadto państwa członkowskie zatwierdziły dziś pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla rolników w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji, przedstawiony 3 maja. Kilka innych środków, w tym możliwość wyższych płatności zaliczkowych, powinno wesprzeć rolników dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi.

Unijni rolnicy z Belgii, Czech, Danii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Austrii, Portugalii, Słowenii, Finlandii i Szwecji skorzystają z tego wyjątkowego wsparcia w wysokości 330 mln euro z budżetu WPR. Kraje te mogą uzupełnić wsparcie UE do 200% środkami krajowymi.

Oprócz tego bezpośredniego wsparcia finansowego Komisja proponuje zezwolić na wyższe zaliczki z funduszy WPR. Do 70% płatności bezpośrednich i 85% płatności na rozwój obszarów wiejskich związanych z obszarem i zwierzętami może być dostępnych dla rolników od połowy października, aby poprawić ich sytuację w zakresie przepływów pieniężnych. Państwa członkowskie będą miały również możliwość zmiany swoich planów strategicznych WPR w celu przekierowania funduszy WPR na inwestycje przywracające potencjał produkcyjny po zniszczonych uprawach, utracie zwierząt gospodarskich oraz uszkodzonych budynkach, maszynach i infrastrukturze z powodu niekorzystnych zjawisk klimatycznych. Zmiany wprowadzone przez rządy krajowe w tych ramach nie byłyby wliczane do maksymalnej dozwolonej liczby zmian. Przyznano również elastyczność we wdrażaniu programów sektorowych dotyczących wina oraz owoców i warzyw. Pozwala to beneficjentom na lepsze dostosowanie działań do aktualnej sytuacji rynkowej.

26 czerwca, 2023/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły