Ta zawartość jest dostępna dla zarejestrowanych użytkowników.
Możesz zarejestrować się i zalogować, aby uzyskać bezpłatny dostęp do wszystkich treści na 3trzy3.pl

X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE: Rosyjskie nawozy objęte stopniowym wzrostem ceł

Komisja Handlu Międzynarodowego zatwierdziła 50% wzrost ceł na niektóre rosyjskie i białoruskie towary rolne w celu dalszego zmniejszenia zależności od UE.

22 maj 2025
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Posłowie w Komisji Handlu Międzynarodowego poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby podnieść o 50% cła UE na te produkty rolne z Rosji i Białorusi, które są nadal wyłączone z innych ceł. Celem jest dalsze zmniejszenie zależności UE od tych dwóch krajów. Nowe cła mają objąć m.in. cukry, ocet, mąkę i paszę dla zwierząt.

Zatwierdzony tekst przewiduje również 6,5% cło na nawozy importowane z Rosji i Białorusi, plus 40 do 45 euro cła za tonę w okresie 2025-2026. Te ostatnie cła wzrosną do 430 euro za tonę do 2028 roku. Dochody z rosyjskich i białoruskich nawozów są postrzegane jako bezpośrednio przyczyniające się do wojny przeciwko Ukrainie.

Proponowane środki znacznie ograniczą przywóz do UE przedmiotowych towarów pochodzących lub eksportowanych bezpośrednio lub pośrednio z Rosji i Białorusi. Powinno to doprowadzić do dalszej dywersyfikacji produkcji nawozów w UE, sektora, który obecnie cierpi z powodu niskich cen importowanych towarów.

Przepisy powierzają również Komisji monitorowanie i podejmowanie działań w celu złagodzenia wzrostu cen, który mógłby zaszkodzić rynkowi wewnętrznemu i sektorowi rolnictwa UE.

Projekt rozporządzenia został przyjęty 29 głosami za, przy 6 przeciw i 2 wstrzymujących się.

Wniosek zostanie teraz poddany pod głosowanie na następnej sesji plenarnej Parlamentu, która odbędzie się w Brukseli w czwartek 22 maja.

Kontekst

Import do UE mocznika i nawozów azotowych z Rosji, który już w 2023 r. był wysoki, w 2024 r. znacznie wzrósł. Według Komisji import nawozów objętych tym rozporządzeniem odzwierciedla sytuację zależności gospodarczej od Rosji. Jeśli sytuacja ta pozostanie niekontrolowana, może zaszkodzić bezpieczeństwu żywnościowemu UE, a zwłaszcza w przypadku nawozów, uczynić UE podatną na ewentualne środki przymusu ze strony Rosji.

15 maja 2025 r./ Parlament Europejski/ Unia Europejska.
https://www.europarl.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły