X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE utworzy pasy solidarności, aby pomóc Ukrainie w eksporcie produktów rolnych

W ramach solidarności UE z Ukrainą Komisja przedstawiła szereg działań, które mają pomóc Ukrainie w eksporcie produktów rolnych.

16 maj 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i blokady ukraińskich portów ukraińskie zboże i inne towary rolne nie mogą już dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Komisja opracowała plan działania mający na celu utworzenie "pasów solidarności", aby zapewnić Ukrainie możliwość eksportu zboża, ale także importu potrzebnych towarów, takich jak pomoc humanitarna, pasza dla zwierząt i nawozy.

Tysiące wagonów i ciężarówek czeka na odprawę po stronie ukraińskiej. Jednym z wyzwań są różne szerokości torów: Ukraińskie wagony nie pasują do większości sieci kolejowej UE, dlatego większość towarów musi być przeładowywana na ciężarówki lub wagony, które pasują do standardowej szerokości torów w UE. Proces ten jest czasochłonny, a obiektów przeładunkowych wzdłuż granic jest niewiele.

W celu usunięcia tych przeszkód i uruchomienia pasów solidarności Komisja, wraz z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami, podejmie w najbliższym czasie następujące działania priorytetowe:

  • Dodatkowy tabor towarowy, statki i ciężarówki

  • Przepustowość sieci transportowych i terminali przeładunkowych: priorytetowe traktowanie ukraińskich rolniczych przesyłek eksportowych i pilne przeniesienie mobilnych ładowarek zbożowych do odpowiednich terminali granicznych w celu przyspieszenia przeładunku. Umowa o transporcie drogowym z Ukrainą również przyczyni się do usunięcia wąskich gardeł. Aby zachęcić przewoźników z UE do zezwalania na wjazd ich pojazdów na Ukrainę, Komisja zbada również możliwości uzyskania dodatkowych gwarancji finansowych.

  • Operacje celne i inne inspekcje: Komisja wzywa władze krajowe do stosowania maksymalnej elastyczności i zapewnienia odpowiedniej obsady kadrowej.

  • Przechowywanie towarów na terytorium UE: Komisja oceni dostępne możliwości magazynowe w UE i będzie koordynować działania z państwami członkowskimi, aby pomóc w zapewnieniu większych możliwości tymczasowego magazynowania ukraińskiego eksportu.

W perspektywie średnio- i długoterminowej Komisja będzie również pracować nad zwiększeniem przepustowości infrastruktury w nowych korytarzach eksportowych oraz nad stworzeniem nowych połączeń infrastrukturalnych w ramach odbudowy Ukrainy.

12 maja, 2022/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły