X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Unijne ramy certyfikacji eliminacji dwutlenku węgla

Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego osiągnęli dziś wstępne porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia mającego na celu ustanowienie pierwszych unijnych ram certyfikacji pochłaniania dwutlenku węgla.

23 luty 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Dobrowolne ramy mają ułatwić i przyspieszyć wdrażanie wysokiej jakości działań w zakresie usuwania dwutlenku węgla i redukcji emisji do gleby w UE.

Po wejściu w życie rozporządzenie będzie pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia kompleksowych ram usuwania dwutlenku węgla i redukcji emisji do gleby w prawodawstwie UE i przyczyni się do osiągnięcia ambitnego celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., zgodnie z europejskim prawem klimatycznym.

Osiągnięte porozumienie ma charakter tymczasowy i oczekuje na formalne przyjęcie przez obie instytucje.

Porozumienie rozróżnia następujące działania związane z usuwaniem dwutlenku węgla i redukcją emisji oraz cztery odpowiadające im rodzaje jednostek:

  • trwałe usuwanie dwutlenku węgla (składowanie dwutlenku węgla atmosferycznego lub biogenicznego przez kilka stuleci)
  • tymczasowe składowanie dwutlenku węgla w trwałych produktach (takich jak konstrukcje drewniane) o okresie trwania co najmniej 35 lat, które można monitorować na miejscu przez cały okres monitorowania
  • tymczasowe składowanie dwutlenku węgla w ramach rolnictwa związanego z emisjami dwutlenku węgla (np. odtwarzanie lasów i gleby, zarządzanie terenami podmokłymi, łąki trawy morskiej)
  • redukcja emisji dwutlenku węgla do gleby (z rolnictwa opartego na węglu), która obejmuje redukcję emisji dwutlenku węgla i podtlenku azotu z zarządzania glebą oraz, o ile takie działania skutkują ogólnie poprawą bilansu węgla w glebie, zarządzaniem terenami podmokłymi, brakiem orki i uprawami okrywowymi w połączeniu z ograniczonym stosowaniem nawozów itp.

Ostatnie dwa działania muszą trwać co najmniej pięć lat, aby uzyskać certyfikat i nie mogą prowadzić do nabywania gruntów w celach spekulacyjnych, co ma negatywny wpływ na społeczności wiejskie.

Do 2026 r. Komisja ma za zadanie sporządzić sprawozdanie na temat wykonalności certyfikacji działań, które skutkują redukcją emisji innych niż te związane z glebami (węgiel i podtlenek azotu). Raport będzie oparty na pilotażowej metodologii certyfikacji działań, które zmniejszają emisje rolnicze z fermentacji jelitowej i zarządzania obornikiem.

Wstępne porozumienie utrzymuje wymóg zawarty we wniosku Komisji, zgodnie z którym działania związane z usuwaniem dwutlenku węgla muszą spełniać cztery nadrzędne kryteria, aby uzyskać certyfikat: kwantyfikacja, dodatkowość, długoterminowe składowanie i zrównoważony rozwój.

20 luty, 2024/ CE/ UE.
https://www.consilium.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły