X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wyjątkowo bogaty w wydarzenia okres dla światowych rynków zbóż

Według „Market Monitor AMIS” napięcia geopolityczne, w tym umowa handlowa między USA a Chinami, oraz szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa mogą mieć wpływ na rynki rolne.

7 luty 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Światowe perspektywy podaży i popytu

  • Produkcja pszenicy w 2019 r. wciąż jest najwyższa w historii, ale spadła od grudnia, w dużej mierze odzwierciedlając mniejszą produkcję w Australii i Federacji Rosyjskiej. Wykorzystanie w sezonie 2019/20 nieznacznie wzrosło wraz z korektami w górę wykorzystania pasz, które prawdopodobnie wzrosną o 3,2 procent. Handel w sezonie 2019/20 (lipiec / czerwiec) zwiększył się w oczekiwaniu na większe zakupy przez część krajów azjatyckich i szybsze tempo sprzedaży z UE i Ukrainy.
  • Produkcja kukurydzy1 w 2019 r. podniosła się od grudnia po kilku korektach w górę; głównie w Chinach, ale także w UE, Rosji i USA. Wykorzystanie w sezonie 2019/20 będzie rosło szybciej niż oczekiwano wcześniej, odzwierciedlając większe zapotrzebowanie na paszę, szczególnie w Federacji Rosyjskiej, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie. Prognozy dotyczące handlu na lata 2019/20 (lipiec / czerwiec) zbliżają się obecnie do rekordowego poziomu z poprzedniego sezonu, napędzanego silniejszym popytem na import niż oczekiwano wcześniej.
  • Prognoza produkcji soi 2019/20 pozostaje niezmieniona, ponieważ korektom w górę dla Brazylii i Chin przeważają niższe prognozy dla Indii, Kanady i Argentyny wynikające z niesprzyjających warunków pogodowych. Wykorzystanie w sezonie 2019/20 wzrosło nieznacznie, z korektami w dół dla Indii zrekompensowanymi wyższymi prognozami dla Chin, gdzie trwa odbudowa pogłowia świń. Ograniczono prognozę handlową na lata 2019/20, ponieważ korekty w dół w wielu krajach rekompensują wyższe prognozy importowe dla Chin.

Rozwój polityki w zakresie handlu zbożem

14 grudnia 2019 r. Argentyna ogłosiła podniesienie podatków eksportowych z 25 do 30 procent na soję, olej sojowy i mączkę sojową oraz z 7 do 12 procent na kukurydzę i pszenicę. 21 grudnia zatwierdzono projekt ustawy, dzięki której podatki wywozowe mogą być dalej podwyższane do 33% w przypadku soi i produktów sojowych oraz do 15% w przypadku pszenicy i kukurydzy.

15 stycznia Chiny i USA podpisały szeroko zakrojoną umowę gospodarczo-handlową. Chiny zwiększą import amerykańskich produktów rolnych (w tym zbóż, nasion oleistych i etanolu) w 2020 i 2021r. o 32 mld USD więcej niż 24 mld USD w 2017 r. Obie strony zgodziły się powstrzymać od dalszej eskalacji taryf.

14 stycznia ze względu na niedobory zbóż na rynku krajowym Federacja Rosyjska opublikowała projekt rozporządzenia dotyczącego wprowadzenia kontyngentu eksportowego do 30 czerwca 2020 r. na pszenicę, żyto, jęczmień, owies i kukurydzę. Kontyngent wywozowy w wysokości 20 milionów ton miałby zastosowanie do wszystkich krajów spoza Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej

Brazylia i Chiny sfinalizowały protokół w dniu 16 grudnia 2019 r., który określa standardy bezpieczeństwa związane z przetwarzaniem dla brazylijskich eksporterów soi. W dniu 31 grudnia 2019 r. Ministerstwo Handlu w Chinach złagodziło przepisy celne dotyczące importu soi przez regiony Heilongjiang, Mongolia Wewnętrzna i Sinciang, pozwalając importerom soi na skorzystanie z jednego pozwolenia na przywóz do sześciokrotnego zwolnienia ładunków.

1 Światowa prognoza produkcji kukurydzy AMIS-FAO na lata 2019/20 obejmuje zbiory kukurydzy na półkuli południowej zebrane w 2019 r., podczas gdy IGC i USDA obejmują uprawy kukurydzy na półkuli południowej, które zostaną zebrane w 2020 r. w ich światowej produkcji na lata 2019/20

Luty 2020/ AMIS
http://www.amis-outlook.org/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły