Czytaj ten artykuł w:

Błonnik w diecie jest ważny dla wydajności oproszenia i produkcji siary

Błonnik w diecie poprawia wydajność produkcji siary loch i pomaga zmniejszyć długość porodu. Ale ... ile gramów błonnika zaleca się podawać lochom w ciągu ostatniego tygodnia przed porodem?

piątek 5 lipiec 2019 (4 miesięcy 12 dni temu)
polubienia

W ciągu ostatnich 5 lat poczyniono znaczne postępy w zrozumieniu, w jaki sposób powinniśmy karmić lochy bardziej optymalnie w okresie oproszenia. Błonnik w diecie wydaje się być korzystny dla produktywności loch z wielu powodów, a obecnie zaleca się dostarczanie dzienne od 500 do 600 gramów włókna dla loch w ostatnim tygodniu przed porodem.

Przyjmowanie siary przez prosięta ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia ich przeżycia, a karmienie lochy w celu uzyskania wysokiej wydajności siary jest sposobem na poprawę przeżywalności potomstwa i jednoczesne zmniejsza obłożenie pracą. Dotychczas powszechne było przekonanie, że siara jest całkowicie wyprodukowana i dostępna do ssania już po urodzeniu pierwszego prosięcia. W przeciwieństwie do naszego wcześniejszego przekonania, nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Aarhus w Danii ujawniło, że laktoza i tłuszcz w siarze są produkowane podczas ssania, podobnie jak mleko podczas laktacji (Feyera i in., 2019) . Chociaż zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż do produkcji mleka, nasze badanie ujawniło, że do tego procesu potrzeba co najmniej 1,5 kg paszy oprócz 2 kg wymaganych do utrzymania kondycji ciała. Błonnik w diecie ogólnie zmniejsza stężenie energii w pokarmie, ale może poprawić spożycie siary przez prosięta i wydajność produkcji siary u loch, jeśli są odpowiednio karmione w ciąży (Theil et al., 2014), jak pokazano na Wykresie 1. sposób działania włókna wydaje się pociągać za sobą większe nagromadzenie tłuszczu w poduszce tłuszczowej gruczołu sutkowego, co jest warunkiem wstępnym wzrostu tkanki miąższowej sutka (nabłonka wytwarzającego mleko). Korzystne efekty zaobserwowano, gdy włókna z wysłodków buraków cukrowych lub pozostałości pektyn zostały włączone do diety. Z nieznanych powodów włókno z pulpy ziemniaczanej nie stymulowało wytwarzania siary, mimo że rozpuszczalność włókna jest tak wysoka, jak dla miazga buraka cukrowego.

Wykres 1: Odpowiednie spożycie siary ma kluczowe znaczenie dla przeżycia nowonarodzonych prosiąt, a niektóre źródła błonnika (np. wysłodki z buraków cukrowych i pozostałości pektyn) mogą stymulować produkcję siary przez lochę. W tym badaniu spożycie siary mierzono izotopami.

Wykres 1: Odpowiednie spożycie siary ma kluczowe znaczenie dla przeżycia nowonarodzonych prosiąt, a niektóre źródła błonnika (np. wysłodki z buraków cukrowych i pozostałości pektyn) mogą stymulować produkcję siary przez lochę. W tym badaniu spożycie siary mierzono izotopami.

Proces porodu jest ważny dla przeżycia prosiąt, a odpowiednie zaopatrzenie loch w energię jest kluczowe dla zmniejszenia długości porodu i liczby martwych prosiąt (Feyera i in., 2018), co pokazano na Wykresie 2. W przypadku loch zaleca się karmienie trzy razy dziennie, aby uchronić lochy przed zbytnim wyczerpaniem podczas procesu oproszenia. Dodanie błonnika do diety w ostatnich dwóch tygodniach przed porodem może zmniejszyć odsetek prosiąt martwo urodzonych (Feyera i in., 2017) w stadach, w których nie można karmić loch częściej niż dwa razy. Powodem jest to, że włókno jest fermentowane w tylnej części jelita, a jego fermentacja zapewnia bardziej stały pobór energii z przewodu pokarmowego i przyczynia się do bardziej stabilnego poziomu glukozy we krwi, nawet jeśli lochy nie są w stanie jeść podczas porodu.

Wykres 2: Czas trwania porodu jest znacznie wydłużony, jeśli maciory nie mają wystarczająco dużo energii. Poziom glukozy w osoczu jest zwykle utrzymywany na stałym poziomie 4,5 (zakres 4 do 5) mmol / l, ale wkrótce po karmieniu przekracza ten poziom. Kilka godzin po karmieniu poziom glukozy w osoczu może zostać osłabiony, jeśli depot glikogenu w wątrobie zostanie wyczerpany.

Wykres 2: Czas trwania porodu jest znacznie wydłużony, jeśli maciory nie mają wystarczająco dużo energii. Poziom glukozy w osoczu jest zwykle utrzymywany na stałym poziomie 4,5 (zakres 4 do 5) mmol / l, ale wkrótce po karmieniu przekracza ten poziom. Kilka godzin po karmieniu poziom glukozy w osoczu może zostać osłabiony, jeśli depot glikogenu w wątrobie zostanie wyczerpany.

Zaparcie u loch jest problematyczne, ponieważ kał w okrężnicy może fizycznie zablokować kanał rodny i utrudniać szybkie rodzenie prosiąt, co mniejsza ich szanse na przeżycie. Co ciekawe, błonnik jest również korzystny ponieważ zwiększają perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom. To ostatnie jest spowodowane zdolnością wiązania wody przez włókno (Zhou i in., 2018a), co zwiększa miękkość odchodów i minimalizuje ryzyko zaparcia.

Zdrowie loch w okresie okołoporodowym wydaje się być również lepsze u loch karmionych z dodatkiem błonnika, chociaż opiera się to jedynie na opiniach rolników, a nie na dowodach naukowych. Zmniejszone zapotrzebowanie na pomoc podczas porodu dzięki dodatku włókna do paszy u loch może pomóc w wyjaśnieniu, w jaki sposób można poprawić zdrowie loch. Udzielanie pomocy w okresie oproszenia jest zawsze związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia. Właściwości włókien różnią się w zależności od tego, z jakich składników pasz pochodzą. Powszechnie stosowanym źródłem włókna dla macior są wysłodki buraków cukrowych, które są wysoce fermentowalne u macior. Zdolność do fermentacji błonnika jest ważną cechą źródeł błonnika, zwłaszcza w celu zmniejszenia długości porodu i liczby martwych prosiąt. Dodanie enzymów zdolnych do degradacji polisacharydów nieskrobiowych może być sposobem na poprawę strawności energetycznej paszy (Zhou i in., 2018b) i jednocześnie umożliwia bardziej gruboziarnistą dietę, która jest istotna aby uniknąć wrzodów żołądka.

Optymalne karmienie loch w okresie okołoporodowym jest kwestią zrozumienia zapotrzebowania energetycznego i dostarczenia wystarczającej ilości energii, aby umożliwić produkcję siary i szybkie porody. Jednak karmienie loch ad libitum nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem, ponieważ może to zwiększyć wypełnienie jelita w tylnej części ciała i fizycznie uniemożliwić urodzenie prosiąt. Obecnie zalecamy karmienie loch z dodatkiem 500–600 gramów błonnika pokarmowego dziennie przez ostatni tydzień przed porodem. Można to zrobić karmiąc lochy 3,2 kg standardowej diety dla loch o równych ilościach jęczmienia i pszenicy, a dodając 2% wysłodków buraków cukrowych od wejścia lochy na porodówkę aż do oproszenia. Włókno, na przykład wysłodki z buraków cukrowych, może być dostarczane jako posypka paszy, ponieważ nie jest konieczne podawanie włókna więcej niż raz dziennie. Obecnie przeprowadzamy badanie odpowiedzi na dawkę, aby lepiej zrozumieć optymalny poziom błonnika pokarmowego podawanego lochom przed porodem.

Obecnie nie wiadomo, ile lochy zużywają energii na budowanie gniazd bezpośrednio przed porodem, ale jasne jest, że zrozumienie zapotrzebowania energetycznego loch podczas porodu jest bardzo ważne, aby uniknąć zwiększonej śmiertelności prosiąt. Nasze badania wykazały, że lochy w okresie oproszenia mogą być wyczerpane, i że krzywe karmienia zalecane w dawnych czasach (całkowite lub poważne ograniczenie paszy) wydają się być nieodpowiednie, ponieważ mogą zwiększać odsetek prosiąt martwo urodzonych i zaburzyć produkcję siary.

Artykuły

Systemy karmienia loch w laktacji (II)12-sie-2019 3 miesięcy 5 dni temu
Systemy karmienia loch w laktacji (I)01-lip-2019 4 miesięcy 16 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags