Czytaj ten artykuł w:

Korzyści i ryzyko stosowania produktów z krwi i innych białek zwierzęcych

Spodziewane korzyści są bardzo duże, jednak należy podjąć wszelkie środki ostrożności w celu zapobiegnięcia wprowadzania i rozprzestrzeniania się PED i ASF.

piątek 9 styczeń 2015 (4 lat 4 miesięcy 13 dni temu)
polubienia

Produkty z krwi, zwłaszcza ostatnio popularne suszone osocze (od kiedy komórki krwi są rzadziej używane), są naprawdę interesujęcymi składnikami diety prosiąt po odsadzeniu. Są one dobrym źródłem białka, które może zwiększyć tempo wzrostu i apetyt na etapie poodsadzeniowym. Prosięta zwykle nie jedzą dużo paszy przez pierwsze kilka dni po odsadzeniu. Suszona plazma stymuluje spożycie paszy i pozwala uzyskać lepszy przyrost, zwłaszcza w konwencjonalnym środowisku (Coffey i Cromwell 1995). Zawiera immunoglobuliny i chroni przed stanami zapalnymi indukowanymi Escherichia coli. Dzięki temu poodsadzeniowa biegunka staje się łatwiejsza do kontroli i pozwala zredukować kurację antybiotykową (Bosi et al 2004).

Heterogeneity of piglets at weaning

Zdjęcie 1. Zróżnicowanie wagowe prosiąt po odsadzeniu może być zmniejszone poprzez skaramianie plazmą

Jednak produkty te są uznawane za potencjalnie niebezpieczne: po tym jak podejrzewano, że jest odpowiedzialne za siewstwo PCV2, uważa się, że są odpowiedzialne za rozprzestrzenienie PED w Kanadzie, zwłaszcza w Ontario. Gospodarstwa, w których doszło do wybuchu choroby łączyło wspólne źródło paszy i ta sama partia osocza. Bioasekuracja na niektórych z tych ferm była na bardzo wysokim poziomie. Nie było żadnych innych powiązań między gospodarstwami. Jednak te dodatki plazmowe stosowane w paszach w badaniu doświadczalnym nie wywołały choroby (Byra 2014). Pasza był również jedynym łącznikiem z zakażonym gospodarstwem Prince Edward Island, ulokowanym w całkowicie odosobnionym miejscu. W Europie musimy wziąć pod uwagę rozprzestrzenianie się bardzo odpornego wirusa afrykańskiego pomoru świń, obecnego w Polsce i kilku innych krajach.

Produkty z krwi pochodzą z dużych zakładów ubojowych trzody, niestety czasami niemożliwe jest stwierdzenie obszaru, a nawet kraju pochodzenia zwierząt. Przepisy europejskie przewidują właściwe procedury odkażania. Jednak do 2014 roku jedynym celem dla procedur odkażania były patogenne bakterie: salmonelle, enterobakterie i Clostridium perfringens. Najnowsze rozporządzenie (z dnia 08 maja 2014) jest bardziej wymagające i uwzględnia ryzyko przeniesienia wirusów, zwłaszcza opornych i bardzo zakaźnych deltakoronawirusów, których minimalna dawka zdolna jest wywołać wiremię: PED może być zdolne do wywołania zakażenia bardzo rozcieńczoną dawką (10-8 ) homogenatu śluzówki jelit prosiąt zakażonych PEDv (Goyal 2014). W związku z tym wysuszona krew i osocze krwi powinna być poddana obróbce termicznej (80 ° C), a następnie przechowywana przez "pewien czas w temperaturze pokojowej" w celu zmniejszenia ryzyka zanieczyszczenia. Niestety, nie sprecyzowano czasu ogrzewania, który dla większości wirusów opornych wynosi co najmniej 10 minut.

W celu oceny ryzyka i korzyści stosowania produktów z krwi należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Pochodzenie surowca: producenci zwykle nie udzielają informacji na temat kraju pochodzenia. Nawet jeśli materiały są wyłącznie europejskie, mogą zawierać wirusa ASF. Jeśli chodzi o wirusa PED, Ameryka Północna i Środkowa, podobnie jak większość krajów azjatyckich jest obecnie zakażone.
  • Obróbka surowca musi odbywać się we właściwej temperaturze, przez odpowiedni okres czasu. Ten punkt jest na tyle istotny, że eksperci z Minnesota obecnie sprawdzają jak te procesy przebiegają w różnych zakładach, aby ocenić ich niezawodność.
  • Zakłady powinny mieć dwa oddzielone od siebie obszary: jedną do odbioru surowców, a drugi do pakowania produktów po obróbce, w celu uniknięcia zanieczyszczenia krzyżowego. Wirus PED może wywołać kliniczne objawy nawet jeżeli nie wykryto go w próbkach przy użyciu RT-PCR.
  • Uważa się, że inne produkty pochodzące od świń odgrywają ważną rolę w transporcie międzykontynentalnym patogenów, zwłaszcza kości, mięsne dania i peptony. Peptony są zhydrolizowanymi białkami, pochodzącymi z produktu otrzymanego po ekstrakcji heparyny z jelit świni i są stosowane w ludzkim przemyśle farmaceutycznym. Jest to wysoce przyswajalne źródło białka, ale z powodu pochodzenia jelitowego musi być uważane za potencjalnie niebezpieczne źródło przenoszenia wirusów pokarmowych.

Spodziewane korzyści żywieniowe przy stosowaniu tych produktów są bardzo duże, zwłaszcza w kontekście zmniejszonego stosowania antybiotyków i systemów wczesnego odsadzania. Jednak należy podjąć wszelkie środki ostrożności w celu zapobiegnięcia wprowadzania i rozprzestrzeniania się PED i ASF w Europie. Dania do niedawna popierała ich stosowanie jeżeli będą dostarczane przez certyfikowanych producentów europejskich, z europejskich surowców.

Nie możemy zapominać, że to może być " chwila BSE " dla przemysłu trzody. Być może skarmianie świń materiałem pochodzącym od własnego gatunku doprowadzi do powstania nowych chorób egzotycznych.

Artykuły

Żywienie fazowe loch ciężarnych02-mar-2015 4 lat 2 miesięcy 20 dni temu
Alternatywne źródła białka22-gru-2014 4 lat 5 miesięcy temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags