Czytaj ten artykuł w:

Ochrona zdrowia pracownika i bezpieczeństwo w produkcji świń

Ten artykuł jest poświęcony praktycznym sposobom, które mogą zmniejszyć ryzyko chorób i urazów związanych z zagrożeniami w produkcji świń.

Zagrożenia dla układu oddechowego

Gazy
Ryzyko związane z gazami uwalniającymi się z gnojowicy (siarkowodór (H2S), amoniak (NH3) i metan (CH3)) zostało opisane w poprzednim artykule.

Ekspozycja na siarkowodór w wysokich stężeniach może spowodować nagłą śmierć. Ekspozycja na amoniak może prowadzić do chronicznych chorób układu oddechowego, szczególnie w połączeniu z wdychanym pyłem w budynkach gdzie przebywają zwierzęta. Metan może spowodować pożar lub niebezpieczeństwo wybuchu. Głównym problemem jest oddychanie powietrzem ubogim w tlen i głębokie (większe niż 1 m) zbiorniki.

Zapobieganie uwalnianiu niebezpiecznych gazów:

 1. Jeśli H2S jest ciągłym problemem, sprawdź źródło wody pod kątem obecności siarczanów. Jeśli siarczany są wysokie (ponad 250 ppm), może to być przyczyną wyższego poziomu H2S w odchodach. W takiej sytuacji warto znaleźć inne źródło wody: komunalne lub wywierć nową studnię.
 2. Wybierz gładką podłogę, która łatwo się czyści, ponieważ 40% NH3 w powietrzu w budynkach pochodzi z podłóg pokrytych nawozami naturalnymi. Czysta podłoga będzie utrzymywać stężenie amoniaku na niskim poziomie, dlatego ważne by myć podłogi pod ciśnieniem w odstępach 3- 4 tygodni, aby zmniejszyć poziom NH3.
 3. Ryzyko nagłego uwolnienia H2S z gnojowicy wzrasta wraz z mieszaniem podczas pompowania. Im intensywniejsze jest mieszanie, tym bardziej prawdopodobne jest uwolnienie toksycznych stężeń siarkowodoru. Dlatego należy mieszać powoli. Upewnij się, że wentylacja działa na pełnych obrotach. PODCZAS MIESZANIA NIE WOLNO WCHODZIĆ DO ŚRODKA. Obserwuj z zewnątrz, czy świnie zachowują się dziwnie i są nerwowe. jeśli tak, przerwij mieszanie, odczekaj kilka minut, następnie zacznij powoli od nowa i obserwuj z zewnątrz. Jeżeli niemożliwe jest wypompowanie studzienki bez niepokojenia świń, do środka można dodać wapno gaszone w celu obniżenia pH, dzięki czemu więcej H2S pozostanie w cieczy, nie przedostając się do powietrza.
 4. Nie czekaj aż zbiornik się cały zapełni. Opróżniaj zbiornik wielokrotnie w ciągu roku, co zmniejsza ryzyko.
 5. Zastosowanie półmaski z nakładką przeciwpyłową i wkładem z amoniakowym pomoże zmniejszyć wdychanie amoniaku, a także kurzu (patrz załączone zdjęcie).
 6. Jednak tylko aparat oddechowy (taki, jakiego używają strażacy) jest bezpieczny dla osoby, która wchodzi do zbiornika lub do budynku, w którym H2S wydzielił się podczas mieszania.
 7. Istnieje również ryzyko zatrucia ludzi H2S podczas pompowania zbiornika umieszczonego na zewnątrz, jeśli stoi się z wiatrem.

 Hodowca niemal stracił swoje życie w tym budynku gdy poszedł doglądnąć świnie podczas mieszania.

 Hodowca niemal stracił swoje życie w tym budynku gdy poszedł doglądnąć świnie podczas mieszania.

Po lewej: Stanie z wiatrem podczas opróżniania zbiornika stanowi zagrożenie zatruciem H2S. Zwalczanie wiatru w dole, który jest wzburzony lub pompowany, może stanowić zagrożenie dla stężenia H2S.

Po prawej: Znaki ostrzegawcze, takie jak ten, umieszczone na zewnątrz budynków mogą pomóc przypomnieć ludziom o zasadach bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać.

Po lewej: Stanie z wiatrem podczas opróżniania zbiornika stanowi zagrożenie zatruciem H2S. Zwalczanie wiatru w dole, który jest wzburzony lub pompowany, może stanowić zagrożenie dla stężenia H2S.

Po prawej: Znaki ostrzegawcze, takie jak ten, umieszczone na zewnątrz budynków mogą pomóc przypomnieć ludziom o zasadach bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać.

Pył

Pył jest głównym zagrożeniem, powodującym chroniczne problemy oddechowe dla pracowników trzody chlewnej. Zapobieganie obejmuje: 1) utrzymuj powietrze wolne od kurzu; i 2) używaj odpowiednio dopasowanej maski.

Oto kilka sposobów na zmniejszenie ilości kurzu w powietrzu:

 1. Dodać dodatkowo 1% oleju do surowca (np. oleju sojowego, oleju rzepakowego lub innego rodzaju oleju roślinnego lub zwierzęcego).
 2. Mycie pomieszczenia ciśnieniowo, ścian, płotów i krat co 3-4 tygodnie, ponieważ duża część kurzu w powietrzu w budynkach pochodzi z podłóg lub innych poziomych powierzchni.
 3. Zaopatrz się w dobre podłogi samoczyszczące.
 4. Zaplanuj rotacyjny harmonogram pracy dla pracowników do zadań, przy których mocno się kurzy (np. przenoszenie, sortowanie, załadunek zwierząt) i do zadań o mniejszym zapyleniu (np. kojce porodowe, pomieszczenia loch ciężarnych).
 5. Ustanowić politykę nie palenia papierosów lub oferować programy rzucania palenia dla pracowników (palenie papierosów podwaja ryzyko chorób układu oddechowego u hodowców / pracowników wieprzowiny).
 6. Upewnij się, że system wentylacyjny jest w dobrym stanie technicznym przez cały czas.
 7. Mieć politykę zaopatrywania pracowników w maski, zwłaszcza do wykonywania zadań przy których się kurzy, takich jak przenoszenie, sortowanie, wyładowywanie.
 8. Zastosuj systemy inżynieryjne, aby zmniejszyć pylenie, takie jak (patrz odnośniki poniżej):
  • Zainstaluj system zraszania olejem roślinnym, który może zmniejszyć kurz o 75%
  • Zainstaluj system recyklingu filtracji pyłu

 Zalecam maseczkę dobrze dopasowaną, z dwoma taśmami.

 Zalecam maseczkę dobrze dopasowaną, z dwoma taśmami.

Igły

Jak to zostało szczegółowo opisane w moim poprzednim artykule, zakłucia igłami wśród hodowców wieprzowiny są częste i powodują ważne choroby, stratę czasu pracy i koszty leczenia.


Hałas

Uszkodzenie słuchu stanowi poważne zagrożenie dla osób pracujących w branży. Poniżej przedstawiono ważne sposoby zmniejszenia ryzyka utraty słuchu:

 1. Zastanów się jak odseparować pracowników od hałaśliwych zadań. Na przykład, karmić lochy w okresie ciąży zdalnym systemem dostarczania paszy.
 2. Umieść materiały pochłaniające dźwięki (na przykład dźwiękochłonne płytki sufitowe) w hałaśliwych obszarach, np. sektorach ciąży i krycia oraz wszędzie tam, gdzie ma miejsce pobranie krwi;
 3. Używaj środków ochrony słuchu podczas hałaśliwych czynności, takich jak pobieranie krwi, karmienie w okresie ciąży i porodu, przenoszenie i ładowanie świń.

Stopery do uszu mogą uchronić uszy od hałasu. Słuchawki mogą być równie skuteczne, jednak zakładanie ich do kasku jest problematyczne.

Stopery do uszu mogą uchronić uszy od hałasu. Słuchawki mogą być równie skuteczne, jednak zakładanie ich do kasku jest problematyczne.

Powyższe sugestie stanowią krótkie podsumowanie działań zapobiegawczych. Więcej szczegółów można znaleźć w poniższych materiałach źródłowych.

Literatura:

 1. Nonnenmann, MW, Donham, KJ, Rautiainen, RH, et al. Vegetable oil sprinkling as a dust reduction method in swine confinement. Journal of Agricultural Safety and Health (January, 2004); 10(1):7-15.
 2. Anthony, TR, Altmaier, R, Park, JH, and Peters, TP. Modeled effectiveness of ventilation with contaminant control devices on indoor air quality in a swine farrowing facility. (2014) Occupational and Environmental Hygiene, 2014; 11(7).
 3. Donham and Thelin. 2016. Agricultural Medicine: Rural Occupational Health, Safety, and Prevention. Wiley and Sons, pp. 143-149,278-282, 333-336, , Appendix A 532-544

Artykuły

Kontrola temperatury w kojcach porodowych (I)08-sty-2018 1 lat 1 miesięcy 16 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags