Czytaj ten artykuł w:

Szybkie wsparcie odżywcze z wodą pitną

Dodatkowe dostarczanie składników odżywczych przez wodę jest szybką pomocą w okresach stresu.

poniedziałek 2 wrzesień 2019 (2 miesięcy 12 dni temu)
1 polubienia

W cyklu życia każdego zwierzęcia występują okresy zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Wspomaganie w fazach szybkiego wzrostu, chorób, leczenia weterynaryjnego lub podczas szczepień jest korzystne dla każdego zwierzęcia. Ponadto w niektórych stresujących fazach, takich jak wysokie temperatury, transport lub zmiana paszy, spożycie pokarmu jest niskie. Dodatkowe zaopatrzenie w składniki odżywcze za pomocą wody pitnej kompensuje lukę i zapewnia szybkie wsparcie.

Przy odpowiednim wyborze produktu i prawidłowym zastosowaniu możliwe są działania wspomagające zdrowie jelit i obronę immunologiczną. Szczególnie ważne jest prawidłowe czyszczenie i dezynfekcja rur z wodą pitną - zarówno w okresie przestoju, jak i podczas zasiedlenia budynku.

Korzyści z dodatków do wody

Woda jest najistotniejszym składnikiem w odżywianiu zwierząt i jej konsumpcja zależy od etapu życia świni. Ilość i jakość wody musi być wysoka, aby zapewnić dobrostan naszym zwierzętom. Podawanie różnych substancji za pomocą wody pitnej staje się coraz ważniejsze. Chociaż w większości krajów jest to już powszechna praktyka w odniesieniu do drobiu, nabiera ona również znaczenia w przypadku trzody chlewnej i bydła. Substancje takie jak leki przepisywane przez weterynarza nie są zdecydowanie jedynymi, które stosuje się z wodą. Do wody można podawać szeroki zakres dodatków takich jak witaminy, aminokwasy, minerały, kwasy organiczne, probiotyki, a nawet olejki eteryczne (ryc. 1).

Ryc1: Możliwości stosowania dodatków w wodzie do picia

Ryc1: Możliwości stosowania dodatków w wodzie do picia

Niesie to szereg korzyści:

  • Zastosowanie dodatków w wodzie pozwala na pełną kontrolę nad ich stosowaniem przez kierownika fermy. Rodzaj, dawkowanie i czas trwania można dostosować w celu jak najlepszego spełnienia wymagań zwierząt.
  • Aplikacja odbywa się szybko, a dodatki są dostępne dla zwierząt niemal natychmiast. Uzupełnianie przez paszę trwa dłużej, na przykład należy ją najpierw zamówić w fabryce pasz, wyprodukować i dostarczyć. Nie zawsze można sobie pozwolić na czekanie.
  • Powszechnie wiadomo, że chore zwierzęta zwykle zmniejszają lub całkowicie wstrzymują spożycie paszy, zanim przestaną pić, leki można nadal podawać chorym zwierzętom przez wodę.

Chociaż zastosowanie wody pitnej ma wiele zalet, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • Dobry system nawadniania musi być dobrze przemyślany
  • Należy zainwestować w urządzenia dozujące i czyszczące
  • Częstotliwość i jakość suplementów wpływają na ryzyko rozwoju biofilmu
  • Dodatki mogą zatkać poidła smoczkowe

Aby móc skutecznie podawać produkty za pomocą wody pitnej, muszą być bezbłędnie opracowane technicznie. Powinna być zapewniona ich dobra rozpuszczalność, zarówno w przypadku proszku, jak i cieczy. Rozpuszczalne w wodzie produkty w proszku powinny być jednorodnymi mieszaninami, które mają doskonałą płynność i wytwarzają bardzo mało pyłu. Produkty płynne ze składnikami rozpuszczalnymi w tłuszczach lub olejkami eterycznymi stosuje się w postaci emulsji, którą można rozpuścić bez pozostałości.

Łączenie witamin jest powszechną praktyką

Podawanie witamin A, D3 i E za pomocą wody pitnej jest powszechną kombinacją wspierającą zwierzęta podczas dużego zapotrzebowania na nie. Poniższe badanie zostało przeprowadzone u loch w okresie odsadzenia. 41 loch (podobna kondycja, liczba porodów, grubość słoniny) losowo podzielono na dwie grupy. W grupie badanej każda locha otrzymała 10 ml kombinacji witaminy A, D3, E w wodzie do picia od 1 dnia przed do 2 dni po odsadzeniu (łącznie 4 dni). Wyniki (ryc. 2) pokazały, że suplementacja witamin znacząco skróciła odstęp między odsadzeniem a rują (WTEI). Prawie 50% macior powróciło do rui w ciągu czterech dni po odsadzeniu w grupie badanej.

Ryc. 2: Odsetek loch wchodzących w ruję w ciągu 8 dni po odsadzeniu

Ryc. 2: Odsetek loch wchodzących w ruję w ciągu 8 dni po odsadzeniu

Szybkie wsparcie szczególnie dla zdrowia jelit i dróg oddechowych

Jeśli chodzi o stosowanie antybiotyków u świń w Europie, w 31% stosuje się z powodu zaburzeń trawiennych, 31% z powodu problemów z oddychaniem i 17% z powodu infekcji Streptococcus suis (De Briyne i in., 2014). W czasach chorób spożycie paszy spada, jednak świnie utrzymują spożycie wody. Zastosowanie dodatków do wody ma ogromne znaczenie, szczególnie w tym czasie. Dodatki stabilizujące florę bakteryjną jelit, takie jak probiotyki, w połączeniu z witaminami i śladowymi minerałami lub produktami kwasowymi mogą być opcją łagodzącą przebieg chorób lub też mogą służyć jako narzędzie zapobiegawcze. Olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa, eukaliptus lub mentol, koncentrują się na drogach oddechowych i wspierają w ten sposób zwierzę. Interesujące jest także wsparcie zdrowych prosiąt, a niskie dawki wspierają świnie na wszystkich etapach życia.

Uzupełnianie substancji odżywczych za pomocą wody zapewnia rolnikowi dużą elastyczność i szansę na szybką reakcję w czasach większego zapotrzebowania. Asortyment produktów do aplikacji do wody jest bardzo szeroki, ważne jest, aby dowiedzieć się, który produkt ma ukierunkowany sposób działania w celu rozwiązania konkretnego problemu lub wsparcia w dobry sposób.

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags