Czytaj ten artykuł w:

Wpływ ASF na kraje eksportujące wieprzowinę: żonglerka wieloma piłkami

Podaż wieprzowiny, jej spożycie i siła nabywcza w Chinach, wojna handlowa USA z Chinami i globalizm to tylko niektóre z piłek w grze, a wiele innych może wkrótce dołączyć.

poniedziałek 18 luty 2019 (8 miesięcy 26 dni temu)
polubienia

Zrozumienie globalnego wpływu ognisk ASF w Chinach na kraje eksportujące wieprzowinę jest żonglerką z mnóstwem piłek w powietrzu. Zgodnie z powszechną opinią epidemie te doprowadzą do uzyskania nadzwyczajnych zysków dla krajów eksportujących ze względu na obowiązkowy ubój świń w nowych ogniskach choroby i wokół nich zaczyna mieć wpływ na całkowitą dostępność wieprzowiny w kraju. Problem z logiką konwencjonalnej mądrości polega na tym, że jej dostawcy żonglują tylko jedną piłką, podczas gdy inne są "zawieszone w powietrzu". To byłoby zbyt łatwe, a grawitacja dominuje.

Kraj, który zjada więcej wieprzowiny niż jakikolwiek inny na ziemi, mimo faktu, że drób jest tam tańszy, jest z pewnością celem eksportu. Jest zrozumiałe, że w najbardziej ludnym kraju świata spożycie jest na takim wysokim poziomie. Jednak to nie cała historia. Mimo wzrostu dochodów populacji Chin i istotnej ekspansji klasy średniej w ciągu ostatnich dwóch dekad, chińskie spożycie wieprzowiny szacuje się na ponad 30 kg na osobę rocznie, mniej więcej równe średniej europejskiej konsumpcji i ponad 30 procent więcej niż konsumpcja na osobę w USA. Spożycie jest znaczne, mimo dochodów w wysokości około 20% średniego dochodu na mieszkańca UE i 14% średniego dochodu na mieszkańca USA. Co może pójść nie tak według eksporterów? Spójrz na Wykres 1. Zauważ, że tempo wzrostu spożycia wieprzowiny maleje od kilku lat w Chinach i jest skorelowane z tym samym spadkiem realnego wzrostu PKB produktu krajowego brutto (dochodu narodowego).

Porównawcze wskaźniki: zmiana procentowa realnego PKB i wskaźnik spożycia wieprzowiny:  kg / per capita/ Chiny. Z dopasowanymi liniami trendu

Porównawcze wskaźniki: zmiana procentowa realnego PKB i wskaźnik spożycia wieprzowiny:  kg / per capita/ Chiny. Z dopasowanymi liniami trendu

Oto kolejna piłka do żonglerki: Bank Światowy właśnie wydał swój flagowy raport na rok 2019 zatytułowany "Global Economic Prospects" ze złowieszczym hasłem: Darkening Skies ( Ciemniejące niebo). W zeszłym miesiącu zauważyliśmy, że kiedy popyt jest wszystkim, to dobrobyt jest niezbędny. Wydaje się, że epicentrum tej mętnej prognozy są Chiny, gdzie spowolnienie tempa wzrostu ostatecznie doprowadziło do tego, że rząd próbował ograniczyć rynek kredytów, aby stłumić boom budowlany i infrastrukturalny, który znacznie wyprzedził obłożenie i wykorzystanie zysków. Szczególnie młodzi Chińczycy z klasy średniej, z których wielu niedawno kupiło domy / mieszkania doświadczają czegoś takiego jak kryzys mieszkaniowy w USA w latach 2008-9. Nadmierna zabudowa radykalnie obniżyła wartość ich inwestycji, uniemożliwiając sprzedaż mieszkań, a tym samym zatrzymując mobilność ludzi i hamując wzrost dochodów.

Kolejna piłka: taryfy nałożone przez USA i pierwsze skoki spowolnienia uderzyły w popyt na komponenty technologiczne, znaczną część chińskiej gospodarki. Zdumiewająca rewizja popytu na rynku Apple ujawniła, że chińscy konsumenci odchodzą od telefonów komórkowych z wyższej półki i technologii w obronnym ruchu przeciwko obniżonym przyszłym dochodom i potencjalnej niepewności zatrudnienia. Zablokowane dochody i dramatycznie zmniejszone bogacenie się sprawiają, że tańszy kurczak wygląda całkiem nieźle. Tańszy telefon, tańszy obiad.

Wszystko to silnie sugeruje, że popyt na wieprzowinę w Chinach prawdopodobnie spadnie szybciej niż obecne tempo spowolnienia wzrostu, nie tylko dlatego, że jego cena rośnie z powodu zmniejszonej podaży, ale również z powodu niepewności dochodów ze strony licznej klasy średniej. Chiny wykazują tendencję do silnego oporu, co stawia je w niekorzystnej sytuacji handlowej, więc nie ma co oczekiwać, że będą skłonne sporo płacić eksporterom wieprzowiny . Przejście na drób jako istotny procent całkowitego chińskiego spożycia mięsa może przyspieszyć, ponieważ przystępne ceny sprawiają, że z czasem będzie coraz chętniej kupowany. Poza zmniejszeniem popytu, przynajmniej tymczasowo, na zakup wieprzowiny ma wpływ pogląd o "jedzeniu chorej wieprzowiny", zwłaszcza dla miejskiego konsumenta, niezależnie od zapewnień, że ASF nie niesie zagrożenia dla zdrowia ludzkiego

Teraz dodamy piłkę związaną z irytującym wzrostem oporu do "Nowego porządku świata", czyli globalizmu. Zbyt duża dyslokacja, bezrobocie strukturalne, trwale obniżone standardy życia, opodatkowanie w celu celowego spowolnienia korzystania z artykułów pierwszej potrzeby, takich jak gaz / olej napędowy (zagrażająca mobilności) i energia elektryczna (zagrażające domowi) itd. Pojawiają się żółte kamizelki i nie tylko to jest niespodzianką, ale przede wszystkim ich determinacja. Przesłanie to społeczeństwo ważniejsze od ideologii. Zachowania kulturowe i przełamanie wizji europejskiej na przykładzie Polski, Węgier i Włoch (przykład BREXIT też tu pasuje, wynik jest nadal bardzo niepewny), a rosnący populizm w innych krajach, takich jak Brazylia i USA, powoduje, że globalny handel zaczyna się potykać przede wszystkim poprzez niepewność.

Puenta: W ciągu ostatnich kilku dni po raz pierwszy od listopada 2018 roku zmieniliśmy konsensus rynkowy ceny wieprzowiny w USA na poniżej 80 USD / cwt (1.54 EUR / kg). To, co pozostaje w strukturze cen, przypomina normalny sezonowy wzrost latem, który powoli się opada. Nie ma dowodów, że obecna sytuacja cenowa na rynku amerykańskim wynika z nieoczekiwanego zysku eksportowego do Chin. Mam nadzieję, że się mylę. Może będzie tak w przyszłym roku, ale do żonglerki może dojść wiele nowych piłek.

Zobacz więcej artykułów o podobnej tematyce

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags