X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Dostępna przestrzeń, mieszanie zwierząt lub karmienie fazowe - co ma największy wpływ na produktywność tuczu?

Czy więcej dostępnej przestrzeni dla tuczników poprawia produkcję? Czy powinniśmy dążyć do posiadania jednorodnych grup wagowych? Niniejsze badanie ocenia wpływ różnych elementów na wydajność tuczu.

Komentowany artykuł

Camp Montoro J, Pessoa J, Solà-Oriol D, Muns R, Gasa J, Manzanilla EG. Effect of Phase Feeding, Space Allowance and Mixing on Productive Performance of Grower-Finisher Pigs. Animals. 2022; 12(3):390. https://doi.org/10.3390/ani12030390

Przeczytaj streszczenie artykułu

Komentarz akademicki, Josep Gasa

Wpływ żywienia fazowego, przydziału przestrzeni i mieszania zwierząt na wydajność produkcyjną tuczników.

W pracy podjęto próbę oceny wpływu trzech czynników produkcji i zarządzania na parametry produkcyjne i tusze tuczników w wieku od 11 do 21 tygodni. Badano:

  • Mieszanie lub nie mieszanie prosiąt z różnych miotów w tym samym kojcu
  • Dostępna przestrzeń na świnię lub gęstość obsady:
    • 0.96 vs 0.78 m2/świnię, równoważne z 10 lub 13 świń na kojec.
  • Żywienie fazowe:
    • Jedna dieta: 0.95g SID Lys/MJ NE przez cały okres
    • Dwie diety:
      • Pierwsza: 0.95 g SID Lys/MJ NE od 11 do 15/16 tygodnia życia.
      • Druga: 0.82 g SID Lys/MJ NE od 16 tygodnia do uboju

Przeprowadzono trzy eksperymenty:

  • W pierwszym i drugim przypadku porównywane są następujące modele w układzie 2x2
    • Dwa rodzaje gęstości obsady (0.96 vs 0.78 m2/świnię)
    • Mieszanie lub nie mieszanie prosiąt z różnych miotów
      • W grupach "nie mieszanych"
        • Żywienie fazowe
          • Jedna dieta 0.95 g SID Lys/MJ NE
          • Dwie diety:
            • tydzień 11 do 15 --> 0.95 g SID Lys/MJ NE
            • tydzień 15- ubój -> 0.82g SID Lys/MJ NE

Eksperyment 3 jest zasadniczo powtórzeniem drugiego porównania (gęstości i diety) przy użyciu miotów mieszanych.

Wyniki wskazują, że mieszanie miotów było czynnikiem o największym wpływie. Świnie, które były mieszane jadły i rosły znacznie mniej, a różnica w wadze w stosunku do zwierząt nie mieszanych przekroczyła 5 kg w wieku 21 tygodni. W każdym razie, ponieważ wykorzystano małe grupy (od 10 do 13 świń), wyniki mogą nie mieć zastosowania do dużych grup. Różne zagęszczenie lub dostępna przestrzeń na świnię miały niewielki wpływ na wyniki produkcyjne, częściowo dlatego, że testowana przestrzeń (0,96 lub 0,78 m2/świnię) była znacznie powyżej minimalnej dozwolonej przez UE (0,65), a średnia waga ubojowa nie przekraczała 110 kg. Jednak przy wyższych gęstościach lub mniejszych przestrzeniach, obecnie powszechnych w wyniku wysokiej plenności loch, wyniki mogą być inne. W poprzednim komentarzu (luty 2019 r.) ustalono optymalną przestrzeń 0,76 m2/świnię dla tuczników o masie ciała do 105 kg w warunkach neutralnych termicznie.

Podawanie jednej lub dwóch diet podczas 10-tygodniowego badania modyfikowało wydajność produkcyjną tylko wtedy, gdy świnie nie były mieszane. Pojedyncza dieta znacząco poprawiła masę ubojową (około 2 do 4 kg), wzrost i współczynnik konwersji paszy (eksperymenty 1 i 2). Różnice te zniknęły u świń, które były mieszane (eksperyment 3). Jednak program dwudietowy rzekomo zmniejszał wydalanie azotu, co nie zostało zmierzone.

Wreszcie, żaden z badanych czynników nie wpłynął znacząco na procent chudego mięsa, grubość słoniny lub zawartość mięśni w tuszach.

Praca ta pokazuje trudności eksperymentalne i projektowe związane z pracą z wzajemnie powiązanymi czynnikami produkcji lub zarządzania oraz potrzebę zachowania ostrożności w uogólnianiu i / lub ekstrapolowaniu wyników na różne warunki produkcji.

Komentarz lekarza terenowego, Josep Casanovas

Lekarze weterynarii są specjalistami w dziedzinie dobrostanu zwierząt. Najważniejszą częścią naszej pracy jest to, aby ludzie, którzy pracują ze zwierzętami, również nimi byli. Spośród różnych czynników wpływających na produktywność, zarządzanie, działania podejmowane przez hodowcę, mają bardzo istotny wpływ.

Dlatego badania takie jak to, które wiążą warunki dobrostanu zwierząt ze wskaźnikami produkcji i jakości tusz, są bardzo mile widziane.

Prace te pozwalają nam dowiedzieć się więcej o rzeczywistym dobrostanie zwierząt, który powinien być podstawą do ustanowienia regulacji prawnych dotyczących dobrostanu zwierząt. Dla mnie powiązanie dobrostanu z danymi produkcyjnymi wydaje się być bardzo ważnym krokiem naprzód. Jednym ze sposobów mierzenia dobrostanu jest produktywność.

Jak wykazano w przypadku regulacji prawnych dobrostanu zwierząt, podczas rozmowy o dobrostanie powstaje wiele uprzedzeń, co oznacza szereg z góry przyjętych opinii, które są następnie zastępowane przez rzeczywistość danych.

  • Z góry przyjęta opinia #1, zwierzęta w fazie wzrostu powinny być trzymane w grupach świń o podobnej wadze.

Zasadniczo chcemy, aby grupa zwierząt w kojcu miała podobną wielkość, ale aby to osiągnąć, jesteśmy zmuszeni do mieszania zwierząt. Aby utrzymać zwierzęta w grupie o podobnej wielkości, hodowca musi wyciągać i ponownie mieszać zwierzęta co najmniej kilka razy, przy odsadzeniu i na początku fazy końcowej.

Wyniki badania nie potwierdzają tej z góry przyjętej opinii. Mieszanie jest jednym z głównych wrogów dobrostanu zwierząt. Konieczność przywrócenia hierarchii nie jest dobrym rozwiązaniem.

  • Z góry założona opinia #2, im więcej dostępnego miejsca, tym lepiej.

Wszyscy mamy bardzo pozytywne doświadczenia z tym, co oznacza dla świń w fazie wzrostu, gdy otrzymują więcej miejsca, gdy większe zwierzęta są przenoszone do następnego etapu, pozostałe zwierzęta osiągają lepsze wyniki, ponieważ mają więcej zasobów.

Również w tym przypadku wyniki badania nie w pełni potwierdzają z góry przyjętą opinię.

Prawdą jest również to, że potrzeba znacznie więcej badań, aby móc to kategorycznie stwierdzić. Wynik będzie w dużej mierze zależał od różnych czynników, takich jak czas przeprowadzenia badania. Jeśli chodzi o gęstość obsady, zima i lato nie są takie same. Zapotrzebowanie na przestrzeń latem jest większe, podczas gdy zimą łatwiej jest utrzymać bliski kontakt.

W obszarach, w których występują duże wahania sezonowe, wyniki badania takiego jak to będą w dużym stopniu uwarunkowane porą roku, w której są przeprowadzane.

Z niecierpliwością czekam, aż ktoś otworzy puszkę Pandory i przeprowadzi badania nad wielkością grupy. Duża grupa lepiej wykorzystuje przestrzeń, łatwiej jest osiągnąć dobre warunki środowiskowe i myślę, że wady hierarchizacji i mieszania są zminimalizowane, zwłaszcza jeśli pracujesz z grupą, która została już uspołeczniona od czasu, gdy miała tydzień w porodówce.

Ryc 1. Grupa prosiąt socjalizujących się w porodówce
Ryc 1. Grupa prosiąt socjalizujących się w porodówce

Jeśli chodzi o zmienną żywienia fazowego, będę musiał zachować swoją opinię na przyszły komentarz, ale niewątpliwie liczba diet, które mają być uwzględnione, zakres wag, czynniki sezonowe itp. również będą odgrywać ważną rolę.

Streszczenie komentowanego artykułu

Camp Montoro J, Pessoa J, Solà-Oriol D, Muns R, Gasa J, Manzanilla EG. Effect of Phase Feeding, Space Allowance and Mixing on Productive Performance of Grower-Finisher Pigs. Animals. 2022; 12(3):390. https://doi.org/10.3390/ani12030390

Metody: W niniejszym badaniu zbadano wpływ ograniczenia przestrzeni, mieszania i żywienia fazowego na wydajność świń typu tucznik. Przeprowadzono trzy próby (T). W T i T2, 345 świń / próbę przeniesiono do etapu tuczu w wieku 11 tygodni i przypisano do dwóch przydziałów przestrzeni: 0,96 (n = 15 kojców; 10 świń/kojec) i 0,78 (n = 15; 13 świń/kojec) m2/świnię. Mieszanie zastosowano do 5 kojców z każdego przydziału przestrzeni, co dało układ czynnikowy 2 × 2 (przydział przestrzeni × mieszanie). W przypadku żywienia fazowego 2 diety o zawartości 0,95 i 0,82 g SID Lys/MJ NE zastosowano do 5 kojców w każdym przydziale przestrzeni (nie mieszano), co doprowadziło do kolejnego układu czynnikowego 2 × 2 (przydział przestrzeni × żywienie fazowe). W T3 230 świń przeniesiono do etapu tuczu w wieku 11 tygodni, zmieszano i przypisano do 4 grup badanych (przydział przestrzeni × karmienie fazowe; n = 5 kojców). Dane analizowano przy użyciu ogólnych liniowych modeli mieszanych.

Ryc. 2. Schematyczna ilustracja projektu eksperymentu w próbach 1, 2 i 3. W próbach 1 i 2 projekt eksperymentalny był układem dwuczynnikowym 2 × 2 z odpowiednio dostępną  przestrzenią x mieszaniem i dostępną przestrzenią x karmieniem fazowym jako zabiegami. W próbie 3 projekt eksperymentalny był układem czynnikowym 2 × 2 z dostępną przestrzenią i karmieniem fazowym jako zabiegami, a mieszanie zastosowano do wszystkich kojców. Źródło: Montoro et al. 2022.
Ryc. 2. Schematyczna ilustracja projektu eksperymentu w próbach 1, 2 i 3. W próbach 1 i 2 projekt eksperymentalny był układem dwuczynnikowym 2 × 2 z odpowiednio dostępną  przestrzenią x mieszaniem i dostępną przestrzenią x karmieniem fazowym jako zabiegami. W próbie 3 projekt eksperymentalny był układem czynnikowym 2 × 2 z dostępną przestrzenią i karmieniem fazowym jako zabiegami, a mieszanie zastosowano do wszystkich kojców. Źródło: Montoro et al. 2022.

Wyniki: Dodatek przestrzeni nie miał wpływu na wydajność. Niemieszane świnie były o 5,40 (T1) i 5,25 (T2) kg cięższe niż mieszane w wieku 21 tygodni. Żywienie fazowe zmniejszyło wydajność świń o 3,45 (T1) i 4,05 (T2) kg w wieku 21 tygodni.

Wniosek: Podsumowując, mieszanie i zmniejszenie stosunku SID Lys:NE z 0,95 do 0,82 g/MJ w wieku 15-16 tygodni ma bardziej wyraźny wpływ na wydajność niż zmniejszenie powierzchni z 0,96 do 0,78 m2/świnię.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji