Czytaj ten artykuł w:

Śmiertelny zespół ostrej biegunki u świń spowodowany przez koronawirus HKU2 pochodzący od nietoperzy

Badanie to podkreśla znaczenie identyfikacji różnorodności i dystrybucji koronawirusa u nietoperzy.

środa 25 kwiecień 2018 (8 miesięcy 29 dni temu)
polub

Międzygatunkowe przenoszenie wirusów ze zwierząt dzikich stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Nietoperze zostały uznane za jeden z najważniejszych rezerwuarów dla nowo pojawiających się wirusów, a transmisja koronawirusa, który pochodzi od nietoperzy, na ludzi przez pośrednich gospodarzy, było odpowiedzialne za bardzo ważną zoonozę, jaką jest ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS).


Dostarczamy dowodów wirusologicznych, epidemiologicznych, ewolucyjnych i eksperymentalnych, że nowy koronawirus nietoperzy HKU2, koronawirus ostrej biegunki świń (SADS-CoV), jest czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za wybuch epidemii na dużą skalę, śmiertelnych u świń. W Chinach wirus spowodował śmierć 24 693 prosiąt w czterech gospodarstwach. Warto zauważyć, że wybuch epidemii rozpoczął się w prowincji Guangdong w pobliżu miejsca wybuchu pandemii SARS. Ponadto, zidentyfikowaliśmy CoVs związane z SADS z 96-98% identycznością sekwencji w 9,8% (58 z 591) wymazów pobranych od nietoperzy w prowincji Guangdong w latach 2013-2016, głównie u nietoperzy podkowiastych (Rhinolophus spp.), Które są znanym rezerwuarem SARS CoV. Stwierdziliśmy uderzające podobieństwa między epidemiami SADS i SARS w kontekście geograficznym, czasowym, ekologicznym i etiologicznym.

Badanie to podkreśla znaczenie identyfikacji różnorodności i dystrybucji koronawirusa u nietoperzy w celu złagodzenia przyszłych wybuchów epidemii, które mogłyby zagrozić inwentarzowi zwierząt, zdrowiu publicznemu i wzrostowi gospodarczemu.

Peng Zhou,et al. Fatal swine acute diarrhoea syndrome caused by an HKU2-related coronavirus of bat origin. Nature. Volume 556, pages255–258 (2018). doi:10.1038/s41586-018-0010-9

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags