Czytaj ten artykuł w:

Podawanie lochom w laktacji przefermentowanej soi i kukurydzy

Dodatek sfermentowanej mieszanki kukurydzy i soi w dietach na bazie soi u loch w okresie laktacji może poprawić wydajność lochy i miotu podczas laktacji.

środa 11 lipiec 2018 (7 miesięcy 6 dni temu)
polub

Mikrobiologiczna fermentacja z wykorzystaniem bakterii lub grzybów jest zdolna do degradacji związków antyodżywczych, niestrawionych składników i niektórych dużych składników odżywczych w paszy, zapewniając jednocześnie probiotyki i ich metabolity. Wiadomo, że karmienie przefermentowaną paszą zwiększa biodostępność paszy, poprawia równowagę mikrobiologiczną i poprawia stan zdrowia jelit. Przeprowadzono dwa eksperymenty, aby zbadać wpływ karmienia sfermentowanych mieszanek paszowych kukurydzy i śruty sojowej (FMF, 40% kukurydzy, 40% mączki sojowej i 20% otrębów pszennych) z Bacillus subtilis i Enterococcus faecium na wydajność loch karmiących i ich potomstwo.

W doświadczeniu 1 ogółem 60 macior zostało podzielonych na trzy diety: 1) dietę podstawową: kukurydza i śruta sojowa (kontrola) od 111 dnia ciąży do odsadzenia, 2) dietę z 7,5% FMF i 3) dietę z 15% FMF. Wyniki wykazały, że podawanie 15% FMF poprawiło ADFI macior, indywidualną masę odsadzonych prosiąt i przyrost masy prosiąt. Podobnie, ubytek tkanki tłuszczowej loch był mniejszy w grupie 15% FMF w porównaniu z grupą kontrolną. Dieta 7,5% FMF nie miało wpływu na wydajność lochy ani na ich potomstwo. Dlatego poziom suplementu 15% FMF uznano za bardziej wydajny niż 7,5% FMF.

Eksperyment 2, przeprowadzono w celu zweryfikowania wyników poprzedniego eksperymentu 1. W sumie 60 macior przydzielono losowo do dwóch grup żywieniowych przy 111 d ciąży: 1) Dieta podstawowa laktacji (kontrola), 2) diety podstawowa z 15% FMF. Karmienie dietą 15% FMF zwiększyła ADFI loch, przyrost masy ciała miotu i indywidualny przyrost masy prosiąt w okresie laktacji, zmniejszyło utratę słoniny loch, a także zmniejszony był odsetek biegunek u prosiąt ssących. Odstęp od odsadzenia do rui był zwiększy u zwierząt z kontroli w porównaniu z 15% FMF. Ponadto, wydajność laktacyjna i zawartość IgA w mleku były wyższe u macior karmionych 15% FMF niż w grupie kontrolnej.

Podsumowując, niniejsze badanie pokazuje, że uzupełnienie diety loch 15% FMF od 111 dnia ciąży do odsadzenia ma potencjał do 1) zwiększenia ADFI lochy, produkcji mleka, zawartości IgA mleka i strawności substancji odżywczych oraz promowania rozrodczości lochy. skracając okres od odsadzenia do rui i 2) promowania wzrostu ich potomstwa i zmniejszenia częstości występowania biegunki.

Wang, C., Lin, C., Su, W., Zhang, Y., Wang, F., Wang, Y.,Shi, C., Lu, Z. 2018. Effects of supplementing sow diets with fermented corn and soybean meal mixed feed during lactation on the performance of sows and progeny. Journal of Animal Science, 96(1), 206-214.https://doi.org/10.1093/jas/skx019

pokrewne artykuły

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags