Czytaj ten artykuł w:

Porównanie farmakokinetyki i skuteczności dwóch różnych produktów suplementacji żelaza u prosiąt ssących

Celem tego badania była ocena i porównanie skuteczności i farmakokinetyki dwóch źródeł żelaza, gleptoferronu (GLF) i dekstranu żelaza (DXT) u dwudniowych prosiąt.

środa 3 kwiecień 2019 (2 miesięcy 23 dni temu)
polubienia

Aby ocenić i porównać skuteczność i farmakokinetykę dwóch źródeł żelaza, gleptoferronu (GLF) i dekstranu żelaza (DXT) u dwudniowych prosiąt, w badaniu wykorzystano łącznie 32 prosięta z czterech miotów. Drugiego dnia życia wybrano osiem prosiąt na miot i wstrzyknięto jedno z dwóch źródeł żelaza, GLF lub DXT (cztery prosięta na grupę w każdym miocie). Próbki krwi pobierano przed podaniem żelaza i 1, 2, 6, 10 i 12 godzin po podaniu. Dodatkowe próbki zbierano w dniach 1, 2, 3, 4, 7, 14, 19 i 24. Stężenia żelaza i ferrytyny w surowicy analizowano we wszystkich próbkach i obliczano następujące parametry farmakokinetyczne żelaza: stężenie szczytowe, czas do osiągnięcia szczytowego stężenia, czas połowiczny i stopień absorpcji. Analizowano również parametry hematologiczne: hematokryt, hemoglobina, czerwone krwinki, średnia objętość krwinki, średnia hemoglobina krwinki i średnie stężenie hemoglobiny w krwince. Prosięta ważono indywidualnie co tydzień.

Nie zaobserwowano istotnych różnic w wydajności wzrostu między grupami. Oba produkty były skuteczne w zapobieganiu niedoborowi żelaza i niedokrwistości w okresie karmienia. Absorpcja i biodostępność żelaza były wyższe w przypadku GLF niż DXT.

W warunkach tego badania oba produkty były skuteczne w zapobieganiu niedoborowi żelaza i niedokrwistości w okresie karmienia. Absorpcja i biodostępność GLF są znacznie wyższe i mają potwierdzony inny profil farmakokinetyczny niż DXT.

Morales J, Manso A, Martín-Jiménez T, et al. Comparison of the pharmacokinetics and efficacy of two different iron supplementation products in suckling piglets. J Swine Health Prod. 2018;26(4):200-207.

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags