X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych z UE

Wartość eksportu osiągnęła 18,6 mld euro, czyli o 10% więcej niż w lutym 2022 r.

EU27: Handel produktami rolno-spożywczymi (mln EUR).
EU27: Handel produktami rolno-spożywczymi (mln EUR).
13 czerwiec 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Eksport

W lutym 2023 r. eksport produktów rolno-spożywczych z UE wzrósł w porównaniu ze styczniem i osiągnął wartość 18,6 mld euro. Prawie wszystkie kategorie rolno-spożywcze UE zaliczyły dynamiczny początek roku (łącznie w styczniu i lutym) pod względem wartości w porównaniu z rokiem ubiegłym. W rezultacie eksport produktów rolno-spożywczych z UE był w lutym o 1,7 mld euro (+10%) wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Głównymi produktami eksportowymi napędzającymi wzrost były przetwory zbożowe, przetwory z owoców i orzechów oraz produkty mleczne. Co więcej, UE zwiększyła eksport zbóż do Afryki Północnej i Subsaharyjskiej w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. o dodatkowe 768 000 ton w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. Świadczy to o tym, że eksport zbóż do Afryki Północnej i Subsaharyjskiej był wyższy niż w lutym. Świadczy to o ciągłym wsparciu UE dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach.

Trzy główne kierunki eksportu produktów rolno-spożywczych z UE - Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Chiny - pozostały takie same jak w styczniu.

Import

W lutym 2023 r. wartość unijnego importu rolno-spożywczego kontynuowała trend spadkowy od listopada ubiegłego roku i wyniosła 13,3 mld EUR.

Najczęściej importowanymi towarami nadal były nasiona oleiste i rośliny wysokobiałkowe, z łączną ilością 7,4 mln ton nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych importowanych w styczniu i lutym 2023 r., w porównaniu do 6,8 mln ton w tym samym okresie w 2022 roku. Import owoców i orzechów również wzrósł ze względu na wzrost ilości, a pod względem wartości wyprzedził drugie miejsce kawy, herbaty, kakao i przypraw.

W lutym 2023 r. Ukraina była głównym źródłem importu do UE, a następnie Brazylia i Wielka Brytania.

8 czerwca, 2023/ DG-Agri/ UE.
https://agriculture.ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły