Czytaj ten artykuł w:

Oszustwa mięsne w Brazylii: UE przeprowadzi audyty tak szybko jak tylko jest to możliwe

Komisja uaktualniła informacje dla Rady w sprawie niedawno odkrytego skandalu w Brazylii dotczącego mięsa,  związanego z nielegalnym wydaniem pozwoleń oraz nieprawidłową inspekcją rzeźni.

piątek 7 kwiecień 2017 (2 lat 5 miesięcy 16 dni temu)
polubienia

Komisja poinformowała ministrów o działaniach podjętych już przez państwa członkowskie, a sama Komisja o ochronę europejskich konsumentów oraz o ostatnim spotkaniu komisarza Andriukaitisa z brazylijskim ministrem rolnictwa w Brazylii w dniu 28 marca.

Komisja wyjaśniła również, że przeprowadzi audyty w Brazylii jak najszybciej i nie później niż w połowie maja. W następnych debatach z zadowoleniem przjęto szybką, skuteczną i skoordynowaną reakcję UE. Uważano, że konieczne jest zapewnienie wysokiego i jednolitego poziomu ochrony zdrowia w UE i przywrócenie zaangażowania we wzmocnienie kontroli. Z drugiej strony poproszono również o uzyskanie oficjalnego zapewnienia i przejrzystości od władz brazylijskich.

Przyczny

W dniu 17 marca 2017 r. Komisja dowiedziała się od mediów o śledztwie w sprawie nadużyć związanych z mięsem w Brazylii, w którym uczestniczyli urzędnicy inspekcji Brazylijskiej Ministerstwa Kontroli Zwierząt Hodowlanych i Żywności (MAPA) w związku z nielegalnym wydaniem pozwoleń oraz nieprawidłową inspekcją rzeźni.

Jeszcze tego samego dnia, 17 marca, Komisja zwróciła się do władz brazylijskich o pilne dostarczenie szczegółowych informacji na temat tych zarzutów, w szczególności dotyczących produktów wywiezionych do Unii Europejskiej. Brazylia została również poproszona o natychmiastowe zawieszenie certyfikacji wywozu do UE z zakładów zamieszanych w nadużycia finansowe. Komisja zwróciła się również do władz brazylijskich z prośbą o przedstawienie środków, które proponują, aby zapewnić rzetelność kontroli i certyfikacji wywozu i zasugerować zawieszenie certyfikacji wywozu ze wszystkich innych zakładów kwalifikujących się do wywozu do UE.

Komisja zwróciła się do państw członkowskich o utrzymanie wysokiego poziomu kontroli przesyłek z Brazylii, w szczególności zwiększonego poziomu kontroli fizycznych, w tym kontroli higieny żywności. Komisja zwróciła się także o odrzucenie przesyłek z zakładów zamieszanych w nadużycia finansowe, która obecnie są "w drodze" do UE z informacjami dla Komisji i innych państw członkowskich za pośrednictwem systemu szybkiego ostrzegania o żywności i paszy (RASFF).

czwartek 30 marca, poniedziałke 3 kwietnia, 2017/ Consilium/ UE.
http://www.consilium.europa.eu

Wiadomości

Polska: 46 posiedzienie ds. ASF20-gru-2017 1 lat 9 miesięcy 3 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

20-wrz-201913-wrz-201906-wrz-201930-sie-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie