2 komentarze

Polska: kara za brak umowy przy zakupie produktów rolnych

Za nabywanie przez przedsiębiorców produktów rolnych bez umów lub niespełniających ich warunków będą nakładane kary przez ARR w wysokości 10 proc. wartości produktów zakupionych wskutek wadliwej umowy.

piątek 3 luty 2017 (1 lat 3 miesięcy 19 dni temu)

Od 11 lutego br. dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego będzie mógł nałożyć karę za zakup produktów rolnych bez pisemnej umowy z producentem. Ministerstwo Rolnictwa ustaliło także, że w umieowie musi być określona cena produktów. Umowa na dostawę produktów rolnych ma być sporządzona na pismie, jeszcze przed dostawą. Powinna ona zawierać cenę za dostarczone produktu, a także określać ilość i jakość wraz z terminem dostaw. Ponadto, w umowie powinien być określony okres obowiązywania umowy, jak również terminy i procedury płatności za dostarczony towar.

Wszystkie elementy umów na dostawę produktów rolnych zawieranych przez producentów, odbiorców, przetwórców lub dystrybutorów są swobodnie negocjowane pomiędzy stronami. Umowa nie jest wymagana w przypadku, gdy produkty rolne dostarczane są do spółdzielni, której producent jest członkiem.

"Obowiązek zawierania pisemnych umów na dostawę produktów rolnych ma na celu wzmacnianie współpracy w łańcuchu dostaw żywności. Widząc potrzebę wzmocnienia pozycji producenta, Polska wdrożyła przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie kształtowania właściwych stosunków umownych" - informuje resort.

Za nabywanie przez przedsiębiorców produktów rolnych bez umów lub niespełniających ich warunków będą nakładane kary przez ARR w wysokości 10 proc. wartości produktów zakupionych wskutek wadliwej umowy. Odstąpienie od umowy lub zmniejszenie jej wartości (np. poprzez wystawienie faktury korygującej) nie likwiduje obowiązku zapłacenia kary pieniężnej ani jej wysokości.

czwartek 2 lutego 2017 r /PFPZ/ Polska www.pfpz.pl

Wiadomości

Polska: 46 posiedzienie ds. ASF20-gru-2017 5 miesięcy 2 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów

kazimierzpietocHodowca07-lut-2017 (1 lat 3 miesięcy 15 dni temu)

jeszcze więcej niepotrzebnej biurokracji

g.spychalaInny13-lut-2017 (1 lat 3 miesięcy 9 dni temu)

jeśli producent proponuje cenę a sprzedający ją akceptuje i dostarcza produkt to znaczy, że dogadali się co do warunków i zawarli umowę na ilość i cenę - po co biurokracja

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

18-maj-201811-maj-201804-maj-201827-kwi-2018

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie