Czytaj ten artykuł w:

Sprawiedliwszy łańcuch dostaw żywności: posłowie do PE ograniczają nieuczciwe praktyki handlowe

Nowy projekt przepisów mających na celu lepszą ochronę rolników przed nieuczciwymi praktykami handlowymi nabywców został zatwierdzony przez Komitet ds. Rolnictwa.

środa 3 październik 2018 (7 miesięcy 22 dni temu)
polubienia

Posłowie rozszerzyli zakres projektu ustawy:

  • obejmuje wszystkie podmioty łańcucha dostaw żywności, a nie tylko małych i średnich producentów oraz dużych nabywców,
  • obejmują handel produktami rolnymi i usługami pomocniczymi, poza produktami spożywczymi.


Proponowana czarna lista nieuczciwych praktyk handlowych (UTP), zmieniona przez posłów do PE, obejmuje:

  • płatności dokonane później niż 30 dni w przypadku łatwo psujących się produktów rolnych i żywnościowych oraz (dodane przez posłów do PE) po upływie 60 dni w przypadku produktów nietrwałych, licząc od ostatniego dnia miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub uzgodnionego dnia dostawy,
  • jednostronne anulowanie zamówienia towarów nietrwałych krótszy niż 60 dni od uzgodnionego terminu dostawy (Komisja nie zaproponowała wyraźnego terminu).


Posłowie do PE zgodzili się również, że należy zakazać następujących praktyk:

  • gdy kupujący odmówi podpisania pisemnej umowy z dostawcą, który ma teraz nowo ustanowione prawo do wymagania jej, lub do zapewnienia mu dostatecznie szczegółowych warunków dostaw;
  • gdy kupujący udostępnia lub wykorzystuje informacje poufne dotyczące umowy dostawy.

Brak sprzedaży poniżej kosztów, chyba że uzgodniono z wyprzedzeniem

Warunki umowy na dostawę nie mogą nigdy wynikać z ekonomicznej zależności dostawcy od kupującego, mówią eurodeputowani. Nalegają również, aby kupujący, o ile nie ustalił wcześniej, nie sprzedawał produktów poniżej ceny zakupu, a następnie poprosił dostawcę o wypełnienie luki.

Jasna procedura skarg

Aby ułatwić życie producentom żywności, posłowie do PE proponują zezwolenie im na składanie skarg w miejscu, w którym mają siedzibę, nawet jeśli nieuczciwe praktyki handlowe miały miejsce w innym miejscu w UE. Krajowe organy egzekwowania prawa zajmowałyby się skargami, a po przeprowadzeniu dochodzenia nakładałyby sankcje.

Cytat

"W tej bitwie Dawida z Goliatem zbroimy najsłabszych w łańcuchu dostaw żywności, aby zapewnić uczciwość, zdrowszą żywność i prawa społeczne. Drobni producenci, pracownicy, konsumenci, my wszyscy, wkrótce przestaniemy cierpieć z powodu nieuczciwych praktyk handlowych narzucanych przez dużych graczy w łańcuchu dostaw żywności ", powiedział sprawozdawca Paolo De Castro (S&D, IT).

Kolejne kroki

Tekst zatwierdzony w Komitecie ds. Rolnictwa 38 głosami za czterema głosami przeciw, przy dwóch głosach wstrzymujących się, zostanie teraz przedłożony na sesji plenarnej, aby uzyskać zielone światło dla eurodeputowanych do negocjacji z ministrami UE.

W 2016 r. Parlament wezwał UE do działania na rzecz wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych. Eurodeputowani rozmawiali również na ten temat z kilkoma ministrami rolnictwa UE i zgodzili się z nimi, że potrzebne jest prawo UE.

poniedziałek 1 października 2018/ European Parliament/ UE.
http://www.europarl.europa.eu

Wiadomości

Nowa umowa między USA, Kanadą i Meksykiem02-paź-2018 7 miesięcy 23 dni temu

Wiadomości od Ekonomia

Niepewny los światowego handlu wieprzowiną08-paź-2018 7 miesięcy 17 dni temu
Nowa umowa między USA, Kanadą i Meksykiem02-paź-2018 7 miesięcy 23 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

24-maj-201917-maj-201910-maj-201903-maj-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie