X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Szybkie wsparcie UE dla producentów rolnych poszkodowanych przez konflikt z Airbusem w tle

Parlament musi działać szybko, aby pomóc rolnikom z UE, którzy zostali poszkodowani nowymi amerykańskimi taryfami o wartości 6,8 miliarda euro.

28 listopad 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Posłowie europarlamentu wyrażają głębokie zaniepokojenie z powodu strat poniesionych przez rolnictwo i sektor spożywczy w UE w wyniku sporu w sektorze niepowiązanym i wyrażają ubolewanie z powodu decyzji USA o nałożeniu wyższych ceł na tak wiele produktów rolnych. Krytykują także brak zainteresowania USA współpracą z UE w rozwiązywaniu długotrwałego sporu Airbus / Boeing.

Pomoc najbardziej poszkodowanym sektorom rolnym

Podkreślają, że UE musi reagować na nowe amerykańskie taryfy w skoordynowany i jednolity sposób. W pierwszym etapie Komisja Europejska powinna ściśle monitorować rynek, wykorzystywać wszystkie istniejące narzędzia, takie jak prywatne przechowywanie, wycofywanie z rynku i instrumenty, aby radzić sobie z zakłóceniami na rynku, i mobilizować szybkie wsparcie dla sektorów najbardziej poszkodowanych.

Zdaniem posłów do PE, UE powinna zwiększyć wysiłki na rzecz promowania unijnych produktów rolnych za granicą i uelastycznić zasady finansowania związane z promocją, aby umożliwić zwiększenie kampanii UE w USA lub przekierowanie ich na rynki alternatywne.

Posłowie nalegają, aby pomóc zdywersyfikować rynki eksportowe UE, wszystkie bariery, które uniemożliwiają eksporterom pełne wykorzystanie możliwości wynikających z umów handlowych UE. Odrzucają wszelkie cięcia w budżecie polityki rolnej UE i wzywają do zreformowania rezerwy kryzysowej.

Parlament wzywa również Komisję, aby dążyła do znalezienia wynegocjowanego rozwiązania w celu złagodzenia napięć handlowych między UE i USA.

Opis sytuacji

Orzeczenie Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów Airbusa dało Stanom Zjednoczonym prawo do nakładania ceł na eksport UE jako odwet za wcześniejsze, nadmierne dotacje UE przyznane producentowi samolotów Airbus. Od 18 października 2019 r. USA nakładały do ​​25 procent taryf na wiele produktów rolnych, takich jak francuskie wino, włoski ser i hiszpańska oliwa z oliwek.

UE wygrała równoległą sprawę wniesioną przeciwko amerykańskiemu producentowi samolotów Boeingowi, a w 2020 r. spodziewany jest wyrok WTO w sprawie poziomu taryf, którymi UE może się zrewanżować.

Państwa członkowskie UE, które są najbardziej poszkodowane taryfami zatwierdzonymi przez WTO, to Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Irlandia: ponoszą one około 95% taryf za wywóz produktów rolnych o wartości 3,5 mld euro, powiedziała komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström. Najbardziej poszkodowane produkty UE to produkty o wysokiej wartości dodanej, które często są chronione w ramach systemów jakości UE, takich jak wina i napoje spirytusowe, oliwa z oliwek i produkty mleczne. Inne obejmują oliwki stołowe, mięso wieprzowe, kawę, słodkie herbatniki, przetworzone owoce, cytrusy, małże, likiery i kaszmir.

Stany Zjednoczone są najważniejszym miejscem docelowym wywozu produktów rolnych z UE. W 2018 r. Wywóz ten wyniósł 22,3 mld EUR.

czwartek 28 listopada2019/ EC/ UE.
https://www.europarl.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły