X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE: rekordowo wysoki eksport rolno-spożywczy w marcu 2023 r.

Po lutowym odbiciu eksportu, handel rolno-spożywczy w UE nadal rozwijał się, odnotowując znaczny wzrost eksportu w marcu.

30 czerwiec 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Doprowadziło to do nadwyżki handlowej w wysokości +6,9 mld euro, co stanowi wzrost o 28% miesiąc do miesiąca i osiągnięcie najwyższego poziomu w ciągu ostatnich trzech lat. Wysoki poziom eksportu w marcu osiągnął 21,5 mld euro, co stanowi wzrost o 16% w porównaniu z lutym 2023 r. (i 14% więcej niż w marcu 2022 r.). Import również wzrósł po trzech miesiącach i wyniósł 14,6 mld euro.

W marcu 2023 r. nastąpił znaczny wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych z UE, w wyniku czego skumulowany eksport wyniósł 58,2 mld euro w pierwszym kwartale 2023 r. (od stycznia do marca 2023 r.). Oznacza to znaczny wzrost o 13% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. (+6,7 mld euro). Prawie wszystkie kategorie produktów odnotowały wyższe wartości eksportu w porównaniu z danymi z ubiegłego roku.

W ujęciu ilościowym duże spadki eksportu w pierwszym kwartale zaobserwowano w przypadku wieprzowiny (-13%). Z drugiej strony, eksportowane ilości olejów roślinnych wzrosły o 43%, a także margaryny i innych olejów i tłuszczów (+22%) oraz nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych (+14%).

W pierwszym kwartale 2023 r. trzema najważniejszymi krajami docelowymi eksportu produktów rolno-spożywczych z UE były Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Chiny. Znaczący wzrost eksportu obejmował Turcję (+416 mln EUR, +41%, zwłaszcza wołowina i cielęcina), Arabię Saudyjską (+362 mln EUR, +40%, głównie zboża) i Ukrainę (+274 mln EUR, +45%).

Po sezonowym trzymiesięcznym spadku, import rolno-spożywczy UE zaczął ponownie rosnąć w marcu 2023 r. o 10% miesiąc do miesiąca. Przełożyło się to na odbicie do wartości 14,6 mld euro miesięcznie. W tym czasie import wzrósł szczególnie w przypadku cukru i izoglukozy, zbóż i wyrobów tytoniowych, zarówno pod względem wielkości, jak i wartości.

W pierwszym kwartale import zmniejszył się w przypadku wieprzowiny (-18%, głównie z Wielkiej Brytanii), przetworów zbożowych (-17%, głównie z Rosji), wołowiny i cielęciny (-16%, głównie z Argentyny) w tym okresie, podczas gdy jego wartość wzrosła, co jest oznaką zawyżonych wartości jednostkowych.

Import z Ukrainy, Kanady i Wielkiej Brytanii wzrósł najbardziej, podczas gdy import z Rosji był znacznie poniżej poziomu z 2022 r. w tym okresie (-44%, -365 mln EUR). W pierwszym kwartale 2023 r. trzema krajami importującymi najwięcej produktów rolno-spożywczych do UE były Brazylia, Ukraina i Wielka Brytania.

27 czerwca, 2023/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://agriculture.ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły