X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
1
Czytaj ten artykuł w:

Raport: Yangxiang, 9-piętrowa ferma

1 komentarze

333 wraz z Javierem Lorente odwiedza chińską fermę 28,000 loch w 9- piętrowych budynkach.

Spotkaliśmy się w Chinach, w regionie Guigang, w stanie Guangxi. Tutaj, w Gangnan, odwiedzamy firmę Yangxiang i jej farmę referencyjną: Guifei Mountain Sow Farm.

Bioasekuracja

Pierwszym aspektem wyróżniającym to gospodarstwo jest jego bezpieczeństwo biologiczne przy wejściu. Jeśli myślimy, że mówimy o farmie 28 000 loch z przyszłymi loszkami remontowymi tylko w 4 budynkach, nie jest to takie dziwne. Przed wejściem na farmę należy najpierw spędzić trzy dni w siedzibie firmy. Tam znajdują się mieszkania dla gości i pracowników, których przemieszczanie się jest przez cały czas kontrolowane (zdjęcie 1).

Zdjęcie 1: Budynki mieszkalne w siedzibie firmy

Zdjęcie 1: Budynki mieszkalne w siedzibie firmy

Po upływie tego czasu ludzie mogą wyjechać wraz z odzieżą dostarczoną przez firmę, w pojazdach wewnętrznych (wyczyszczonych i zdezynfekowanych termicznie) w kierunku górzystego obszaru, w którym znajduje się gospodarstwo. Kiedy dotarliśmy do drogi prowadzącej na farmę, gdzie krążyły tylko pojazdy, które jeżdżą do lub zjeżdżają z farmy, zatrzymaliśmy się na około 30 minut na nowe czyszczenie zimną wodą z mydłem i późniejszą dezynfekcję. Zarówno pojazdy, jak i kierowcy są całkowicie zarządzani przez firmę.

Około 1 km dalej był ponowny postój na drugie czyszczenie i dezynfekcję pojazdu, bez mydła, które trwało około 10 minut.

Droga pięła się w górę aż do wielkiej bramy wjazdowej, gdzie musieliśmy wysiąść z samochodu, umyć ręce, założyć pierwszy kombinezon ochronny i wsiąść do nowego samochodu wewnętrznego, który zabrał nas jeszcze wyżej.

Od tego momentu dozwolony jest tylko dostęp ciężarówek, które przyjeżdżają po zwierzęta lub dostarczają surowce jedynie do młyna paszowego. Ale przed dotarciem do miejsca załadunku lub rozładunku znajduje się nowy punkt czyszczenia i dezynfekcji termicznej, przez który przejeżdżają wszystkie ciężarówki. Od tego miejsca lity płot całkowicie otacza obszar, w którym przebywają zwierzęta.

Photo 2: Centrum czyszczenia znajduje się w punkcie wejścia.

Photo 2: Centrum czyszczenia znajduje się w punkcie wejścia.

Po załadowaniu zwierzętami pojazdy nigdy nie opuszczają obszaru przez wyżej wymienioną drogę, lecz określoną drogą wyjazdową

Zdjęcie 3: Droga wjazdowa i wyjazdowa do i z miejsca, gdzie przebywają zwierzęta
Zdjęcie 3: Droga wjazdowa i wyjazdowa do i z miejsca, gdzie przebywają zwierzęta

Podczas wizyty budowano węzeł transportu surowców, aby te ciężarówki nie mogły wejść na wyższy poziom.

Po osiągnięciu tego punktu każdy, kto wejdzie na farmę, musi przejść nową 2-dniową kwarantannę i oczywiście przejść całą strefę pryszniców i systemu dezynfekcji.

Każdy materiał, który musi dostać się do obszaru wewnętrznego, przed użyciem jest poddawany procesowi czyszczenia, dezynfekcji i kwarantanny.

Na tym rysunku możemy zobaczyć różne poziomy bezpieczeństwa (kolory) i ruchy, które należy wykonać między nimi.

Zdjęcie 4: Poziomy bioasekuracji

Zdjęcie 4: Poziomy bioasekuracji

Opis fermy

Kompleks, który obejmuje budynki „wielokondygnacyjne”, jest bardzo duży i stale się powiększa. Skoncentrujemy się na głównym obecnym centrum produkcyjnym, abyśmy mogli uzyskać ogólny pogląd.

Każdy z budynków został zaplanowany do całkowicie niezależnej pracy. Pierwsze dwa, które zostały zbudowane, mają po 7 pięter każde. Na 6 piętrach mieści się 1086 loch na każde piętro, a pozostałe służą jako odchowalnia i obszar, na którym hodowane są przyszłe lochy remontowe. Resztę prosiąt przemieszcza się poza fermę podczas odsadzania. Ostatnie dwa budowane budynki mają po 9 pięter, każde z 7 z nich mieści po 1086 loch, a pozostałe 2 są domem dla przyszłych samic hodowlanych.

Jeśli dokonamy szybkich obliczeń, mówimy o dwóch budynkach o pojemności 6500 loch w każdym i kolejnych dwóch budynkach, z których każdy może pomieścić 7600 loch. Łącznie daje to 28 000 loch o łącznej produkcji 13 575 prosiąt tygodniowo.

Dyrektor generalny Pig Business Unit, pan Liu, mówi nam, że na każdym piętrze znajduje się 5 pracowników pracujących wyłącznie na nich, więc 7-kondygnacyjne budynki mają w sumie 35 pracowników, a 9-kondygnacyjne budynki 45. Wszyscy pracownicy kompleksu pozostają w nim przez 3 całe miesiące po przejściu procesów kwarantanny, pracują 6 dni w tygodniu i odpoczywają jeden. W ten sposób liczba ruchów wjazdu i wyjazdu ludzi jest maksymalnie ograniczona.

Pierwsze odsadzenie farmy nastąpiło 2 stycznia 2018 r., a w maju 2019 r. urodziły się pierwsze mioty w 9-piętrowych budynkach. Kierownik techniczny powiedział nam, że celem tego gospodarstwa jest hodowla zwierząt o wysokiej wartości genetycznej i zdrowiu, aby sprzedawać loszki wielu producentom i firmom.

Aby zapewnić paszę dla całego tego kompleksu, zbudowano młyn paszowy, który może produkować 4680 ton paszy miesięcznie.

Dane produkcyjne

Bieżące dane produkcyjne farmy w dwóch 7-piętrowych budynkach, które już pracują na pełnych obrotach (obiekty 3 i 4), a celami średniookresowymi są:

Obiekt 3 Obiekt 4 Cel
Wskaźnik porodów (%) 79.83 82.56 88
L.wszystkich urodzonych 13.49 13.63 13.5
L.wszystkich żywourodzonych 12.68 12.66 12.5
Odsadzone/ poród 11.52 11.08 11.8
Odsadzone/locha/rok 26.50 25.46 27.14
Waga przy odsadzeniu 7.31 7.01 7.8
Dni laktacji 25.77 25.65 28
Kg odsadzonych/locha/rok 193.70 178.50 211.70

Ogólne zarządzanie fermą

Zagłębiliśmy się w zarządzanie gospodarstwem i pan Liu powiedział nam, że obecnie nie są w stanie wyprodukować wszystkich potrzebnych loszek remontowych na fermie, ponieważ jeszcze się rozrastają, ale celem jest jak najszybsze wykonanie tego w celu zminimalizowania ryzyka związanego z wjazdem zwierząt.

Całe gospodarstwo ma bardzo zaawansowany system wentylacji z filtracją powietrza, klimatyzacją i podciśnieniem. Ta wentylacja odbywa się przez podłogę każdej z kondygnacji, a usuwanie powietrza z fermy przeprowadza się przez kominy, które przenoszą powietrze na szczyt budynku, gdzie znajduje się system oczyszczania powietrza wodą w celu redukcji nieprzyjemnych zapachów.

Zdjęcie 5: Tutaj widzimy poprzeczny komin do wylotu powietrza.

Zdjęcie 5: Tutaj widzimy poprzeczny komin do wylotu powietrza.

Ważne jest, aby zrozumieć, że każde piętro działa jako niezależne gospodarstwo. Oznacza to, że na każdym piętrze znajdują się sektory ciąży i porodówki, dlatego lochy nie muszą być przenoszone między piętrami, a jedyny ruch między nimi polega na wprowadzaniu loszek lub przenoszeniu przyszłych loszek w momencie odsadzania, na piętro, gdzie będą odchowane. Po odsadzeniu prosięta zabierane są do windy, która zwozi je na parter, a stamtąd do doku załadunkowego, skąd zostaną zabrane do pomieszczeń odchowalni.

Zdjęcie 6: Winda przenosząca zwierzęta

Zdjęcie 6: Winda przenosząca zwierzęta

Karmienie jest zautomatyzowane, na sucho, z tradycyjnym programem karmienia, raz dziennie w sektorze ciąży i trzy razy dziennie w pomieszczeniach porodowych, aby poprawić zużycie paszy przez lochę.

System karmienia, zaprojektowany, zbudowany i uruchomiony przez duńską firmę, jest bez wątpienia kolejnym aspektem, który musimy podkreślić w odniesieniu do fermy w Guifei Mountain. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo biologiczne i uniknąć wjazdu pojazdów do obiektu, zaprojektowano złożony system dystrybucji pasz, który przechodzi z młyna paszowego na parter każdego z budynków (zdjęcie 7). Stamtąd jeszcze bardziej wyrafinowany mechaniczny system impulsowy, poprzez system łańcuchowy, podnosi paszę na każde piętro (zdjęcie 8).

Photo 7: System do dystrybucji paszy i jej dostarczania na różne piętra. Źródło: Marcio Schmidt.

Photo 7: System do dystrybucji paszy i jej dostarczania na różne piętra. Źródło: Marcio Schmidt.

Zdjęcie 8: Dystrybucja paszy z parteru do każdej z kondygnacji.

Zdjęcie 8: Dystrybucja paszy z parteru do każdej z kondygnacji.

Wszystkie obiekty już pracują z lochami utrzymywanymi grupowo podczas ciąży. Inseminacja odbywa się w kojcach pojedynczych i po 5 tygodniach przenoszone są do pomieszczeń grupowych. Jednak powiedziano nam, że zmienili system indywidualnego karmienia z koryt pojedynczych (typu "walk in/ lock in) w pierwszych dwóch budynkach, na systemy elektroniczne z transponderami w budynkach 9-piętrowych.

Zarządzanie temperaturą u prosiąt odbywa się za pomocą elektrycznych mat grzewczych bez gniazd. Wszystkie prosięta poddaje się zabiegowi obcinania ogonów, ale firma chce przestać to robić w przyszłości, choć na razie nie wyznaczono daty.

Kolejnym aspektem, który niewątpliwie przyciąga wzrok, jest proces postępowania z martwymi zwierzętami. Aby temu zaradzić, zaprojektowano system sanitarny, który umożliwia usuwanie martwych zwierząt zsypem, który zabiera je na parter, gdzie są wprowadzane do systemu spalarni obecnej w każdym budynku.

Zdjęcie 9: System sanitarny przeznaczony do usuwania martwych zwierząt.

Zdjęcie 9: System sanitarny przeznaczony do usuwania martwych zwierząt.

Mieliśmy okazję spotkać się z właścicielem firmy i porozmawiać o jej początkach i rozwoju. Przedstawimy to w innym artykule.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
17-sty-2022 wieslaw.biela_1wlaściciel w państwie gdzie nie ma własności prywatnej? koniec swiata☺
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji