Czytaj ten artykuł w:

Rabobank: kolejny rok pełen niepewności dla rynku wieprzowiny

U progu 2019 roku widzimy pełny potencjał globalnej wieprzowiny, ze wzrostem produkcji i popytu w wielu częściach świata. Jest to jednak przesłonięte niepewnością wywołaną złożonymi problemami związanymi z chorobami i handlem, co można przeczytać w niedawno opublikowanym raporcie RaboResearch.

czwartek 24 styczeń 2019 (6 miesięcy 26 dni temu)
1 polubienia

Other higlights from the Pork Quarterly Q1 2019 include:

Presja na chorobowa wpływa na globalne białko zwierzęce na dwa sposoby. Ostre ogniska choroby mogą prowadzić do lokalnych strat produkcyjnych, szczególnie w przypadkach, gdy nie ma lekarstw ani szczepionki. Wpływ ten może trwać przez pewien czas - w przypadku ASF w Chinach, zakażonym strefom nie wolno ponownie odbudować stada przez co najmniej sześć miesięcy. Drugim obszarem oddziaływania jest handel - i jest to prawdopodobnie ważniejsze niż straty produkcyjne. Wybuch choroby wprowadza ograniczenia w handlu z dotkniętym chorobą państwem, w celu zarządzania ryzykiem rozprzestrzeniania się choroby.

Trwające negocjacje handlowe między USA a Chinami zwiększają niepewność dotyczącą dynamiki handlu międzynarodowego - czy wieprzowina w USA zostanie wysłana do Chin bez taryf odwetowych w 2019 r.? - podobnie jak Brexit i nowa kompleksowa i postępująca umowa o partnerstwie transatlantyckim (CPTPP). Wskaźnik cen wieprzowych pięcioklasowych Rabobank spadł poniżej średniego poziomu lat 2015-2017, odzwierciedlając nastroje na rynku.

Inne istotne informacje zawarte w Pork Quarterly Q1 2019 to między innymi:

Chiny: szybkie rozprzestrzenianie się ASF

W roku 2019 epidemie ASF na dużych, nowoczesnych farmach zaskoczyły rynek. ASF zmienia kształt branży. Oczekuje się, że ekspansja i uzupełnianie produkcji ulegną znacznemu spowolnieniu z powodu poważnych obaw dotyczących środków bezpieczeństwa biologicznego. Podczas gdy uważa się, że dostawy wieprzowiny będą wystarczające w pierwszym kwartale, to w dalszej części roku nie jest to pewne, a import wieprzowiny powinien znacznie wzrosnąć z powodu lokalnych niedoborów podaży.

EU: stabilnie mimo ASF

Rynek wieprzowiny w UE daje mieszane sygnały u progu 2019 roku. Oczekiwany wzrost importu przez Chiny sprzyja ekspansji produkcji, ale Belgia i Europa Wschodnia są nadal otoczone zagrożeniami ASF. Rosnące ceny prosiąt w ostatnich miesiącach sygnalizują napiętą podaż prosiąt, ale także silne intencje produkcyjne. Brexit to kolejna dzika karta do handlu w UE, która ma zostać uruchomiona w drugim kwartale i później.

US: dalszy wzrost produkcji w 2019

Oczekuje się, że produkcja wieprzowiny wzrośnie o 4% w 2019 r., w wyniku dużych stad hodowlanych i oczekiwań dotyczących silniejszego popytu ze strony Chin. Podczas gdy eksport wieprzowiny spadł na niektórych rynkach w 2018 r., ogólny eksport zdołał nieznacznie wzrosnąć dzięki silnym dostawom do Japonii i Korei Południowej. Oczekuje się, że eksport poprawi się w 2019 r., pomimo niepewności rozmów handlowych między USA a Chinami. Ceny wieprzowiny są nadal wysokie, wspierane przez lepszy dostęp do eksportu.

Brazylia: spodziewane polepszenie w 2019

Po trudnym roku 2018, przemysł wieprzowy w Brazylii ma bardziej obiecujące perspektywy w 2019 roku. Oczekuje się, że Chiny będą napędzać wzrost eksportu. Ostatni powrót na rynek rosyjski - poprzez recertyfikację ograniczonej liczby zakładów - przyczyni się również do wzrostu eksportu. Popyt lokalny ma potencjał do dalszej poprawy ze względu na bardziej pozytywny krajobraz gospodarczy.

Styczeń 2019/ Rabobank/ Holandia.
https://research.rabobank.com/far

pokrewne artykuły

Wiadomości

Chiny: spadek produkcji wieprzowiny w 2018 roku23-sty-2019 6 miesięcy 27 dni temu

Wiadomości od Ekonomia

Chiny: spadek produkcji wieprzowiny w 2018 roku23-sty-2019 6 miesięcy 27 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

02-sie-201926-lip-201919-lip-201912-lip-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie