X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Praktyczne zasady bioasekuracji ograniczające zakażenia pomiędzy odsadzonymi prosiętami

Nie wszystkie postępy osiąga się dzięki „inteligentnej hodowli”. Oto proste rozwiązanie, które może znacznie poprawić bezpieczeństwo biologiczne między partiami prosiąt odsadzonych, zapobiegając cyrkulacji zakażeń.

Kontrola chorób na fermach świń zależy w dużej mierze od wewnętrznego bezpieczeństwa biologicznego. Jednym z najbardziej wrażliwych obszarów jest faza po odsadzeniu, w której zwykle różne grupy wiekowe (partie) kontaktują się, mimo że są rozdzielone na różne pomieszczenia lub kojce. To nakładanie się grup wiekowych powoduje, że niektóre infekcje stają się endemiczne, takie jak infekcja wirusem PRRS. W rzeczywistości w systemach multi-site gdzie poszczególne grupy wiekowe są umieszczone w fizycznie oddzielonych miejscach łatwiej jest utrzymać ujemny status zakażenia. Nie dzieje się tak dlatego, że duża odległość zapobiega przenoszeniu patogenów drogą powietrzną, na fermach konwencjonalnych istnieją systemy, które pobierają powietrze bezpośrednio z zewnątrz, tez zapobiegają przed dostaniem się zakażenia tą drogą. Różnica polega na tym, że duża odległość uniemożliwia używania tego samego sprzętu oraz ogranicza przemieszczanie się personelu z jednej grupy wiekowej do drugiej, a tym samym zmniejsza się ryzyko kontaminacji.

Transmisję patogenów pomiędzy partiami można ograniczyć zmieniając nasze przyzwyczajenia i rutynowe praktyki. Zwierzęta są zwykle przynajmniej raz dziennie sprawdzane pod względem zdrowotnym, czy nie pokazują objawów chorobowych lub są leczone według wskazań lekarza weterynarii. Sprzęt zootechniczno- weterynaryjny używany jest w całym sektorze prosiąt odsadzonych. W najlepszym scenariuszu igły zmieniane są pomiędzy kojcami, niestety nie zawsze tak jest. Zwierze z objawami chorobowymi, któremu podajemy leki może być wiremiczne, jest wiec bardzo prawdopodobne, że wirus zostanie przeniesiony wraz z igłą do kolejnego kojca, powodując krążenie wirusa. Jest to w niektórych przypadkach powód, dla którego krążenie wirusa trwa w fazie odsadzenia.

Skutecznym i prostym rozwiązaniem jest umieszczenie wiadra przed wejściem do sektora danej grupy wiekowej, w którym przechowywane są materiały (igły, strzykawki itp.) przeznaczone tylko dla tej grupy zwierząt. Pozwoli nam to nie tylko kontrolować lokalne krążenie wirusa PRRS, ale także ograniczyć inne infekcje. Wiadra można ponumerować lub oznaczyć kolorem przypisanym do danej grupy zwierząt, dzięki czemu każdy błąd jest bardzo widoczny. Ten środek bioasekuracji wewnętrznej można uzupełnić o buty i rękawiczki przypisane tylko do konkretnego pomieszczenia, co zwiększy jeszcze bezpieczeństwo, bez większego wysiłku.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Fot. 2. Przykład przyjmowania składników luzem o wysokim potencjale zanieczyszczenia. Ameryka Północna.

Bezpieczeństwo biologiczne pasz na etapie produkcji i poprodukcyjnym. Zrozumienie i zarządzanie ryzykiem przenoszenia chorób podczas mielenia i dostarczania paszy dla świń

Mieszanie składników z paszą i dystrybucja paszy do miejsca w gospodarstwie, w którym następuje konsumpcja, określane jest jako „etap produkcyjny i poprodukcyjny” łańcucha dostaw pasz. W tym artykule przedstawiono, w jaki sposób koncepcje bezpieczeństwa biologicznego można zastosować do produkcji i dystrybucji paszy dla świń, aby zapewnić spożywanie produktu wolnego od patogenów.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji